Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1820 – preťahovanie lanom ako olympijský šport a ako Brendan Fraser prestal dýchať počas natáčania filmu Múmia

1414

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, čo sa deje s mozgom, keď sa pozeráme na osobu, ku ktorej prechovávame silné city. Ďalej zistíte, v ktorých rokoch bolo preťahovanie lanom brané ako olympijský šport, aké boli pravidlá a ktoré krajiny boli považované za najlepšie,  a na konci vám priblížime, počas akej scény, vo filme Múmia (1999), museli Brendana Frasera oživovať, pretože prestal dýchať.

 

brain

V roku 2005 bola publikovaná prelomová štúdia, ktorá obsahovala prvé snímky funkčnej magnetickej rezonancie (fMRI) mozgu zamilovaných osôb. Tím analyzoval 2 500 skenov mozgu vysokoškolských študentov, ktorí si pozerali obrázky niekoho, kto je pre nich výnimočný, a porovnal tieto skeny so skenmi, ktoré boli urobené, keď si študenti pozerali obrázky známych. Fotografie ľudí, ktorých milovali, spôsobili, že mozog účastníkov sa aktivoval v oblastiach bohatých na dopamín, takzvaný neurotransmiter dobrého pocitu.

 

mesiac

Blízka strana Mesiaca je tá pologuľa Mesiaca, ktorá je trvalo otočená k Zemi, na rozdiel od odvrátenej strany. Zo Zeme je viditeľná len jedna strana Mesiaca, pretože Mesiac sa otáča okolo svojej osi rovnakou rýchlosťou, akou obieha okolo Zeme, čo je situácia známa ako synchrónna rotácia.

Mesiac je priamo osvetľovaný Slnkom a cyklicky sa meniace podmienky pozorovania spôsobujú fázy Mesiaca. Niekedy je tmavá časť Mesiaca slabo viditeľná v dôsledku zemského svitu, čo je nepriame slnečné svetlo odrazené od povrchu Zeme a na Mesiaci.

 

macka

Vedci zistili, že mať doma mačku môže znížiť riziko infarktu a mŕtvice o viac ako tretinu. Uviedli, že vlastníctvo mačky pomáha zmierniť stres a úzkosť, o ktorých je známe, že pomáhajú chrániť pred srdcovými ochoreniami tým, že znižujú krvný tlak a znižujú srdcovú frekvenciu.

 

money

Papierové bankovky začali prvýkrát používať Číňania, ktorí začali nosiť skladacie peniaze počas dynastie Tang (618-907 n. l.) – väčšinou vo forme súkromne vydávaných kreditných alebo výmenných bankoviek – a používali ich viac ako 500 rokov, kým sa táto prax začala v 17. storočí presadzovať v Európe.

Hoci trvalo ešte jedno alebo dve storočia, kým sa papierové peniaze rozšírili do zvyšku sveta, Čína už prechádzala pomerne pokročilou finančnou krízou: produkcia papierových bankoviek rástla, až kým ich hodnota prudko neklesla, čo vyvolalo prudký nárast inflácie.

V dôsledku toho Čína v roku 1455 zrušila papierové peniaze a niekoľko sto rokov ich už nezaviedla.

 

mummy

Brendan Fraser takmer zomrel počas scény, v ktorej je jeho postava obesená. Weiszová, v postale Evie, si spomenula: „Prestal dýchať a museli ho oživovať.“ Produkcia mala oficiálnu podporu marockej kráľovskej armády a členovia štábu boli poistení proti únosu, čo režisér prezradil hercom až po skončení natáčania.

 

tug of war

Preťahovanie lanom sa na letných olympijských hrách konalo ako tímová súťaž na každej olympiáde od roku 1900 do roku 1920. Pôvodne sa do súťaže prihlasovali skupiny.

Jedna krajina mohla do súťaže prihlásiť viac ako jeden klub, čo umožnilo jednej krajine získať viacero medailí. To sa stalo v roku 1904, keď Spojené štáty získali všetky tri medaily, a v roku 1908, keď pódium obsadili tri britské tímy. Medzi najlepšími krajinami bolo aj Švédsko, ktoré získalo dve medaily, jednu ako člen zmiešaného družstva.

Počas svojho pôsobenia ako olympijský šport sa považoval za súčasť olympijského atletického programu, hoci v súčasnosti sa športy preťahovanie lanom a atletika považujú za samostatné.

 

socks

Ponožky, aj keď to znie smiešne, sú priamo spojené so ženským orgazmom. Štúdia holandského výskumníka, doktora Gert Holstege, zistila, že ponožky podporujú teplo a pohodlie, pocity spojené s upokojením ženskej amygdaly a prefrontálnej kôry, teda oblastí mozgu zodpovedných za signály úzkosti, strachu a nebezpečenstva.

Predtým, ako výskumníci dali svojim účastníčkam ponožky, len 50 percent z nich priznalo, že malo orgazmus. Po tom, ako dostali pár ponožiek, 80 percent uviedlo, že dosiahlo orgazmus.

Pre dosiahnutie orgazmu ženy je nevyhnutné, aby boli tieto pocity potlačené, pretože všetci vieme, že plnohodnotný orgazmus môžeme dosiahnuť len vtedy, keď sa zbavíme všetkých zábran a obáv. A keď žena nosí ponožky, podvedome brzdí všetky tie pocity neistoty a strachu, ktoré toľkokrát prichádzajú s dosiahnutím veľkého O.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa!

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.