Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1821 – ako sa žena vydala za Berlínsky múr a ako starnú psy

1281

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete o žene, ktorá má silné city k objektom, páčia sa jej štíhle veci s horizontálnymi líniami a ako sa za taký jeden objekt vydala. Ďalej zistíte, ako rýchlo zaspí priemerný človek a čo to znamená ak máte problémy s príliš rýchlym zaspávaním, alebo príliš dlhým zaspávaním, a na konci vám priblížime, ako starnú psy a že vedia rozoznať ľudské emócie.

 

berlin wall

Päťdesiatštyriročná Eija-Riitta Berlinerová-Mauerová, sa za betónovú konštrukciu vydala v roku 1979 po tom, ako jej diagnostikovali objektovú sexualitu.

Pani Berlinerová-Mauerová, ktorej fetiš má vraj korene v detstve, tvrdí, že sa do stavby zamilovala, keď ju prvýkrát videla v televízii, keď mala sedem rokov.

Začala zbierať „jeho“ obrázky a šetriť si na návštevy k múru. Pri jej šiestej ceste v roku 1979 si ho zobrala za „partnera“.

Zatiaľ čo s ľuďmi zostáva pannou, trvá na tom, že s Múrom má láskyplný vzťah.

Pani Berlinerová-Mauerová, ktorá žije v Lidene v severnom Švédsku, povedala: „Je to pre mňa veľká láska: „Dlhé, štíhle veci s horizontálnymi líniami považujem za veľmi sexy.

„Veľký čínsky múr je príťažlivý, ale je príliš hrubý – môj manžel je viac sexy.“

 

sleep

Je normálne, že zaspávate 10 až 20 minút po tom, ako si ľahnete do postele (to sa nazýva latencia spánku). Ak to trvá dlhšie alebo kratšie, vaše telo sa vám možno snaží niečo povedať.

Ak trvá hodinu alebo dlhšie, kým sa vám podarí zaspať, možno spíte príliš dlho alebo zápasíte s nespavosťou; to sa môže stať, ak máte v noci problém uvoľniť sa a vypnúť myšlienky. Môže sa to stať aj vtedy, ak vaše telo nie je pripravené na spánok, pretože ste vypili priveľa kofeínu alebo sú vaše vnútorné hodiny rozladené z iného dôvodu. Prvým krokom je pokúsiť sa zlepšiť svoju spánkovú hygienu. Ak to nepomôže, poraďte sa so svojím lekárom o tom, čo môžete urobiť, aby ste ľahšie zaspávali.

Ak zaspávate hneď, ako hlava dopadne na vankúš, to môže byť znakom toho, že nespíte dostatočne. V takom prípade vás upozorňujeme, že by ste mali uprednostniť viac času na zdriemnutie. Ak to neurobíte, šetrenie spánkom vás určite doženie, a nie v dobrom.

 

dzins

Najväčšie párové džínsy merajú 65,50 m na výšku a 42,70 m na šírku a vyrobila ich spoločnosť Paris Perú, v Lime, Peru, 19. februára 2019.

Najväčší pár džínsov bol vystavený na parkovisku obchodného centra. Spoločnosť Paris Peru použila všetku látku použitú na vytvorenie tejto zväčšenej verzie páru džínsov na výrobu viac ako 10 000 džínsových tašiek, čím podporili povedomie o ekologickej spotrebe.

 

dogs

Psy dokážu rozlíšiť šťastné a nahnevané tváre. Pre psa nie je ťažké rozpoznať, keď ste na neho nahnevaní. V rámci štúdie, ktorá bola publikovaná v časopise Current Biology, vedci vo Viedni vycvičili psy, aby rozlišovali medzi šťastnými a nahnevanými tvárami.

 

kahlo

Frida Kahlo mala v detstve zlý zdravotný stav. Vo veku 6 rokov ochorela na detskú obrnu a deväť mesiacov musela byť pripútaná na lôžko. Táto choroba spôsobila, že jej pravá noha bola oveľa tenšia ako ľavá. Po vyliečení z detskej obrny krívala. Do konca života nosila dlhé sukne, aby to zakryla. Jej otec ju povzbudzoval, aby veľa športovala. Hrala futbal, chodila plávať a dokonca zápasila, čo bolo v tom čase pre dievča veľmi nezvyčajné. So svojím otcom udržiavala veľmi blízky vzťah po celý život.

V jedno septembrové popoludnie, keď cestovala autobusom, sa stala tragická nehoda. Autobus sa zrazil s električkou a Frida bola vážne zranená. Oceľové zábradlie ju prebodlo cez bok. Mala zlomenú chrbticu a panvu a táto nehoda jej spôsobila veľké bolesti.

Väčšinu svojho života strávila na lôžku so silnými bolesťami. Stala sa jednou z najslávnejších umelkýň všetkých čias a ikonou dvadsiateho storočia.

 

saudi desert

V priebehu rokov sa v rozľahlých saudskoarabských púšťach uskutočnili stovky záchranných misií. Veľká väčšina nezvestných osôb bola nájdená do 24 hodín. Niekedy to ale trvalo aj niekoľko dní.

V roku 2020 sa pri rôznych incidentoch, počas prechodu saudskoarabskými púšťami stratilo približne 130 osôb. Na nebezpečenstvá púšte neboli pripravení alebo si ich neuvedomovali. Podľa záznamov 20 osôb zomrelo od hladu a smädu, ale 100 z nich sa našlo v dobrom zdravotnom stave, zatiaľ čo ďalšie prípady zostávajú neozrejmené.

Aby sa teda predišlo nebezpečenstvám, ktoré sa vyskytujú v púšti, keď ľudia nevedia nájsť cestu, a aby sa stratení ľudia mohli orientovať, saudskoarabské ministerstvo životného prostredia, vody a poľnohospodárstva nainštalovalo 11 laserových svetiel na solárny pohon pri vodných zdrojoch v provincii Al Jouf a v púšti Nafud severne od mesta Hail.

 

doggo

Psy starnú rôznym tempom v porovnaní s ľuďmi, ale jednoduché pravidlo 7 psích rokov na 1 ľudský rok nie je zďaleka presné.

Psy môžu dosiahnuť plnú pohlavnú zrelosť už po roku, pretože naši psí priatelia starnú počas prvých dvoch rokov života rýchlejšie ako ľudia.

Dokonca aj toto všeobecné tvrdenie je trochu skreslené, pretože menšie plemená majú tendenciu dospievať rýchlejšie ako väčšie plemená.

Psy starnú rýchlejšie na začiatku svojho života ako ľudia a pomalšie ku koncu života. Preto je výpočet veku vášho psa vzhľadom na váš vek trochu zložitý.

Keďže menšie plemená majú tendenciu žiť dlhšie ako väčšie plemená, je dôležité vypočítať vek vášho psa podľa správnej kategórie: malý (20 kg alebo menej), stredný (21-50 kg), veľký (51-90 kg) alebo obrovský (nad 90 kg).

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa!

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.