Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1823 – kde na svete sa vypije najviac vína, kravy s vlastnými preukazmi a vzťah Hitlera s jeho manželkou

1168

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, kde na svete je najväčšia spotreba vína a koľko je to litrov na osobu. Ďalej zistíte, v akých krajinách, majú kravy vlastné preukazy s fotografiou a prečo je toto opatrenie potrebné, a na konci vám priblížime vzťah Hitlera s jeho manželkou Evou Braun, ako prebiehalo ich zoznámenie, ako dlho trvalo ich manželstvo a ako si spolu zobrali život.

 

 

hotdog

Termín dog (pes) sa používa ako synonymum pre sausage (klobásu) od 19. storočia, pravdepodobne na základe obvinení, že výrobcovia klobás používali psie mäso. Na začiatku 20. storočia bola konzumácia psieho mäsa v Nemecku bežná. Podozrenie, že klobásy obsahujú psie mäso, bolo teda občas oprávnené.

 

wine

Podľa najnovších štatistík Wine Institute, sa vo Vatikáne spotrebuje 74 litrov vína na osobu, čo je približne dvojnásobok spotreby na obyvateľa v celom Taliansku.

A hoci časť tejto spotreby, zjavne súvisí s obradným vínom na sväté prijímanie, správy talianskej tlače uvádzajú, že je to skôr preto, že obyvatelia Vatikánu sú starší (do štatistík sa započítava nedostatok detí), v drvivej väčšine sú to muži, sú vysoko vzdelaní a majú tendenciu stravovať sa spoločne, čo sú všetko faktory, ktoré vedú k vyššej spotrebe vína.

Ostrovy St. Pierre a Miquelon pri pobreží Kanady (44 litrov na obyvateľa) stále zďaleka nedosahujú vatikánske hodnoty. Luxembursko, ďalšia malá krajina, hoci s 535 000 obyvateľmi, čo je mnohonásobne viac ako odhadovaných 800 obyvateľov Vatikánu, je na 2. mieste v zozname so spotrebou približne 56 litrov na obyvateľa za rok. Spomedzi veľkých krajín vedú Francúzsko a Taliansko, pričom každá z nich má o niečo viac ako polovicu spotreby na obyvateľa v porovnaní so Svätou stolicou.

 

hitler

Eva Anna Paula Hitler (6. februára 1912 – 30. apríla 1945) bola dlhoročnou spoločníčkou Adolfa Hitlera a necelých 40 hodín aj jeho manželkou. Braun sa s Hitlerom zoznámila v Mníchove, keď bola asistentkou a modelkou fotografa Heinricha Hoffmanna. S Hitlerom sa začala stretávať približne o dva roky neskôr.

Počas ich vzťahu sa dvakrát pokúsila o samovraždu. Do roku 1936 bola súčasťou jeho domácnosti na Berghofe pri Berchtesgadene a počas druhej svetovej vojny žila mimo. Bola fotografka a urobila mnohé z dochovaných farebných fotografií  Hitlera. Bola kľúčovou postavou v Hitlerovom úzkom spoločenskom kruhu, ale nezúčastňovala sa s ním na verejných podujatiach až do polovice roka 1944, keď sa jej sestra Gretl vydala za Hermanna Fegeleina, styčného dôstojníka SS.

Keď sa nacistické Nemecko ku koncu vojny rúcalo, Braun prisahala vernosť Hitlerovi a odišla do Berlína, aby bola po jeho boku. Keď sa 29. apríla 1945 do jeho susedstva prebojovali jednotky Červenej armády, počas krátkeho civilného obradu sa vydala za Hitlera; mala 33 rokov a on 56 rokov. O necelých 40 hodín neskôr spolu spáchali samovraždu v obývačke bunkra, ona zahryznutím do kapsuly s kyanidom a on výstrelom do hlavy. Nemecká verejnosť o vzťahu Braunovej a Hitlera až do ich smrti nevedela.

 

chrty

Chrty sa viac spoliehajú na svoj zrak ako na čuch. Prekvapivo však plemeno chrtov nemá skvelý zrak na videnie nehybných predmetov.

Vykazujú neuveriteľne ostrý zrak na pohybujúce sa predmety, ale nie sú takí zdatní pri rozpoznávaní predmetov, ktoré stoja na mieste. Je to preto, že tieto starobylé psovité šelmy boli vyšľachtené na lov rýchlo sa pohybujúcich zvierat, ako sú napríklad zajace. Chrty sú vyšľachtené tak, aby mohli bežať najvyššou rýchlosťou a zároveň boli schopné vizuálne rozpoznať pohybujúcu sa divú zver.

 

earth sun

Priemerná rýchlosť Zeme na obežnej dráhe je približne 30 kilometrov za sekundu, a teda 110 000 kilometrov za hodinu.

 

cows 1

Pašovanie hovädzieho dobytka, je presun hovädzieho dobytka na porážku a spracovanie, pričom porážka hovädzieho dobytka, je podľa indických zákonov nezákonná, pretože kravy sú pre Indov vo všeobecnosti božské zvieratá. Kravy sa vo veľkom počte pašovali do Bangladéša a Pakistanu, napriek indickým zákonom.

Z tohto dôvodu, začali v roku 2007 kravy fotiť a vydávať im identifikačné karty, aby sa pokúsili zastaviť pašovanie kráv. Od prijatia zákona o preukazoch totožnosti sa pašovanie znížilo.

 

gladiatori

Hollywoodske filmy a televízne relácie často zobrazujú gladiátorské zápasy ako krvavé súboje, ale väčšina zápasov prebiehala podľa prísnych pravidiel a predpisov. Súboje boli zvyčajne bojom jednotlivcov, medzi dvoma mužmi, podobnej veľkosti a skúseností. Na priebeh akcie dohliadali rozhodcovia, ktorí zastavili boj hneď, ako bol jeden z účastníkov vážne zranený. Zápas sa mohol skončiť aj ak sa dav nudil, lebo boj bol dlhý, a v zriedkavých prípadoch, mohli obaja bojovníci opustiť arénu so cťou, ak predviedli publiku vzrušujúcu šou.

Keďže ubytovanie, výživa a výcvik gladiátorov boli nákladné, ich organizátori ich neradi videli zbytočne mŕtvych. Tréneri učili svojich bojovníkov zraniť, nie zabiť, a bojovníci sa sami snažili vyhnúť vážnemu zraneniu svojich protivníkov. Napriek tomu bol život gladiátora zvyčajne brutálny a krátky. Väčšina z nich sa dožila len 20 rokov a historici odhadujú, že každý piaty až desiaty zápas skončil smrťou jedného z jeho účastníkov.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa!

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.