Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1824 – najstarší rozvedený pár na svete a ako sa deti vidia v zrkadle

1281

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, ako sa rímsky cisár Nero oženil s mužom a koľko ďalších manželstiev údajne uzatvoril. Ďalej zistíte, koľko rokov mal najstarší rozvedený pár na svete a prečo sa v tak neskorom veku rozhodli požiadať o rozvod, a na konci vám priblížime, prečo sa na Kube prestala predávať Coca-Cola.

 

majstrovstva

Prvé majstrovstvá sveta boli krajinám pridelené na zasadnutiach kongresu FIFA. Miesta konania boli kontroverzné, pretože Južná Amerika a Európa boli dve centrá futbalovej sily a cestovanie medzi nimi si vyžadovalo tri týždne plavby loďou. Napríklad rozhodnutie usporiadať prvé majstrovstvá sveta v Uruguaji viedlo k tomu, že sa na nich zúčastnili len štyri európske krajiny.

Ďalšie dva majstrovstvá sveta sa konali v Európe. Rozhodnutie usporiadať druhý z nich vo Francúzsku bolo sporné, keďže juhoamerické krajiny pochopili, že sa miesto konania bude striedať medzi dvoma kontinentmi. Argentína aj Uruguaj tak bojkotovali majstrovstvá sveta vo futbale v roku 1938.

 

nero

Podľa kontroverzného historika, Johna Boswella, sa pravdepodobne prvá historická zmienka o uzatváraní manželstiev osôb rovnakého pohlavia, objavila v rannej Rímskej ríši. Zvyčajne sa o nich písalo kriticky alebo satiricky.

Prvým rímskym cisárom, ktorý sa oženil s mužom, bol Nero, ktorý sa údajne pri rôznych príležitostiach oženil s dvoma ďalšími mužmi.

 

divorce

Talian, ktorého právnici v tomto prípade identifikovali len ako Antonia C., sa prehrabával v starej komode, keď niekoľko dní pred Vianocami zistil túto skutočnosť. Bez ohľadu na čas, ktorý uplynul od nevery, bol taký rozrušený, že okamžite obvinil svoju manželku menom Rosa C a žiadal o rozvod.

Údajne sa ku všetkému priznala, ale nedokázala manžela presvedčiť, aby svoje rozhodnutie prehodnotil. Podľa súdnych dokumentov, zverejnených v Ríme, písala listy svojmu milencovi počas tajnej aféry v 40. rokoch minulého storočia.

Objavenie listov bolo poslednou kvapkou pre manželstvo, ktoré sa už pred desiatimi rokmi dostalo do ťažkostí. Manžel nakrátko opustil ich dom v Ríme a presťahoval sa k jednému zo svojich synov, aby sa po niekoľkých týždňoch vrátil.

Zdá sa, že tento prípad je novým rekordom, aspoň čo sa týka veku manžela. Predchádzajúcim najstarším párom, ktorý sa rozviedol, boli Bertie a Jessie Woodovci, vo veku 98 rokov zo Spojeného kráľovstva.

Dvojica ukončila svoje 36-ročné manželstvo, keď obaja mali 98 rokov.

 

kanada

Kanada od roku 1984 oficiálne neudržiava a nevlastní zbrane hromadného ničenia a od roku 1998 podpísala zmluvy, v ktorých sa zriekla ich vlastníctva.

 

babies

Vaše dieťa začne robiť veci samo zhruba v jednom roku. Každé dieťa sa však vyvíja vlastným tempom. Preto sa netrápte, ak sa vaše dieťa vyvíja inak ako iné deti v rovnakom veku.

Pokroky prichádzajú do 18 mesiacov rýchlo, a hoci deti budú ešte niekoľko rokov potrebovať veľa pomoci a pozornosti, väčšina z nich zvládne základy – obliekanie, umývanie rúk, kŕmenie sa a chodenie na WC – do svojich štyroch rokov alebo krátko po nich.

 

kuba

Dve krajiny na svete, kde sa Coca-Cola nedá kúpiť ani predať, aspoň nie oficiálne. Na Kubu a Severnú Kóreu sa vzťahuje dlhodobé obchodné embargo USA (na Kubu od roku 1962 a na Severnú Kóreu od roku 1950).

Kuba patrila medzi niekoľko prvých krajín mimo Spojených štátov, ktoré v roku 1906 začali plniť nealko nápoje Coca-Cola do fliaš.

Fidel Castro uskutočnil ozbrojené povstanie známe ako kubánska revolúcia, ktoré viedlo k zosadeniu prezidenta Batistu. Po prevzatí moci, Castro začal program znárodňovania. Vláda 6. augusta 1960 znárodnila všetok majetok, vo vlastníctve cudzích štátov, najmä amerických spoločností. Spoločnosť Coca-Cola sa začiatkom 60. rokov 20. storočia z Kuby odsťahovala a už sa nikdy nevrátila.

 

adoption

Japonská adopcia dospelého, je v Japonsku úkon, pri ktorom sa právne a sociálne prijíma dospelý človek, ktorý nie je v príbuzenskom vzťahu, ako potomok rodiny. Táto stáročná tradícia sa vyvinula ako mechanizmus, ktorý rodinám umožnil rozšíriť svoje rodinné meno, majetok a pôvod bez toho aby sa museli spoliehať na pokrvné príbuzenstvo. Adopcia dospelých je bežná aj v súčasnosti, ako nástroj sociálnej a ekonomickej mobility.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa!

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.