Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1825 – komu patrila tajomná tvár na prvom logu Facebooku a ako fungujú plodné dni u žien

1370

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, kedy sú ženy najviac plodné a ako dlho sa spermia dokáže udržať v reprodukčnom systéme. Ďalej zistíte, prečo sa bikiny považovali za škandalózne, keď vošli do módy, a na konci vám priblížime, kto je tajomná tvár na prvom logu Facebooku.

 

kanada 1

Kolísanie cien ropy v poslednom desaťročí vyvolalo množstvo obáv u podnikateľov, vlád jednotlivých krajín aj globálnych politikov. Pri takejto neistote v cenách, spolu s obavami o životné prostredie, keďže náš svet má čoraz väčší apetít po fosílnych palivách, neboli otázky, či je dostatok ropných zásob na uspokojenie dopytu a aké budú dôsledky jej ťažby, nikdy aktuálnejšie.

 

usa

Úradným jazykom sa rozumie jazyk (alebo viacero jazykov), ktorý vláda krajiny používa na úradné účely. Prijímanie alebo neprijímanie úradného jazyka sa môže stať veľmi kontroverzné. Jazyk sa úzko prelína s dedičstvom a národnou identitou, ktoré vyvolávajú silné reakcie a názory ľudí.

Je pravda, že v Spojených štátoch nie je žiadny úradný jazyk. Diskusia o tom, či prijať alebo neprijať úradný jazyk, však prebieha minimálne od roku 1750. Napriek tomu drvivá väčšina obyvateľov USA hovorí po anglicky.

 

plodnost

Ovulácia je čas  v menštruačnom cykle, keď jeden z vaječníkov uvoľní vajíčko. Vajíčko zvyčajne prežíva v ženskom reprodukčnom systéme 12 – 24 hodín. Tento čas sa v jednotlivých cykloch líši.

Z biologického hľadiska, je deň ovulácie jediným dňom, kedy môžete otehotnieť, pretože je to čas, kedy sa spermie a vajíčko skutočne stretnú. Je však naozaj dôležité vedieť, že ste plodná aj predtým. Nestačí sa vyhnúť nechránenému sexu v deň vašej ovulácie, pretože stále existuje riziko otehotnenia. Je to spôsobené prežívaním spermií.

Prežívanie spermií sa líši v dôsledku mnohých faktorov. Maximálny čas, ktorý môžu spermie prežiť v reprodukčnom systéme ženy, je päť dní. Bez vhodných plodných podmienok spermie zahynú v priebehu niekoľkých hodín.

V správnych podmienkach môžu spermie žiť až 5 dní. Vzhľadom na to možno vypočítať, že plodné okno je dlhé šesť dní; zahŕňa päť dní, počas ktorých môžu spermie prežiť, plus jeden deň ovulácie.

 

bikiny

Keď bikiny v roku 1946 pôvodne debutovali, považovali sa za škandalózne, a o to vlastne išlo. Ich zmyslom nebolo, že si chcete opáliť brucho. Ich cieľom bolo do veľkej miery šokovať.

Neboli to prvé dvojdielne plavky. Tie sa stali populárnymi už počas vojnových rokov, keďže prídelový systém znamenal, že na plavky bolo k dispozícii menej látky. Na rozdiel od dvojdielnych plaviek s vysokým pásom zo 40. rokov však bikiny odhaľovali pupok.

Ešte v roku 1965 cenzúrne pravidlá znamenali, že pupok sa v televízii nemohol ukázať.

 

 

baby smile

Novorodenci sa často usmievajú v spánku. Od 6. do 8. týždňa života sa však u bábätiek objavuje „spoločenský úsmev“, akési zámerné gesto srdečnosti určené práve vám. Ide o dôležitý míľnik. Váš pediater sa vás pri dvojmesačnej návšteve v rámci preventívnej prehliadky dieťaťa opýta, či sa už na vás vaše dieťa usmialo.

 

al pacino

V roku 2004 navrhol Andrew McCollum prvé logo Facebooku pre svojho spolužiaka z Harvardu Marka Zuckerberga. Ľudia sa neskôr zaujímali, kto je tajomná tvár na logu a či je to vôbec reálna osoba. V skutočnosti to tak bolo. Tvár patrí Al Pacinovi.

„Zuckerbergov priateľ a spolužiak Andrew McCollum navrhol logo s použitím obrázku Al Pacina, ktorý našiel na internete,“ píše David Kirkpatrick v knihe The Facebook Effect.

 

typewriter

Podľa vedcov bola kniha Marka Twaina „Život na Mississippi“ z roku 1883 prvým literárnym dielom dokončeným na stroji.

Mark Twain vo svojej autobiografii tvrdil, že bol prvým významným spisovateľom, ktorý predložil vydavateľovi rukopis knihy Dobrodružstvá Toma Sawyera (1876) napísaný na písacom stroji. Výskum však ukázal, že Twainova pamäť bola nesprávna a že prvou knihou predloženou na stroji bol Život na Mississippi (1883, tiež od Twaina).

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa!

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.