Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1829 – chlapec, ktorý predstieral únos, aby sa vyhol zubárovi, cukor a hyperaktivita a koľko krajcov chleba by nám dokázal opiecť jeden blesk

1101

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete o chlapcovi, kvôli ktorému polícia mesiac pátrala po únoscovi, ktorého si vymyslel len aby nemusel ísť k zubárovi. Ďalej zistíte, koľko rokov sa dožila korytnačka Charlesa Darwina a o koľko rokov prežila svojho majiteľa, a na konci vám priblížime, či cukor skutočne spôsobuje hyperaktivitu, tak ako sa nám to naši rodičia snažili vtĺcť do hlavy.

 

dentist

Po tom, ako ho našli v dedine vzdialenej cca 160 kilometrov od jeho domova, chlapec klamal polícii a tvrdil, že bol unesený. Dokonca zašiel tak ďaleko, že opísal únoscovu charakteristickú jazvu na tvári. Po tom, čo polícia mesiac pátrala a chlapca opätovne vypočúvala, priznal sa, že to predstieral, aby sa vyhol návšteve zubára.

 

korytnacka

Technicky vzaté nebola jeho domácim miláčikom, ale zo svojej cesty na Galapágy si Charles Darwin priviezol päťročnú korytnačku, ktorú pomenoval Harriet. Svojho adoptívneho majiteľa prežila o 124 rokov a nakoniec sa dožila neuveriteľných 176 rokov. Harriet prežila svoje posledné roky v rodine Steva „Lovca krokodílov“ Irwina v Austrálii, až kým v roku 2006 nezomrela.

 

semafor

Šoférovanie môže byť zábavná a oslobodzujúca činnosť – teda až do chvíle, keď sa zaseknete na červenej. Národná asociácia mestských dopravných úradníkov uvádza, že priemerný čas čakania na červenú je 75 sekúnd, čo predstavuje približne 20 % všetkého času stráveného jazdou. To je veľa času na ničnerobenie a len ďalší dôvod, prečo prejsť na verejnú dopravu.

 

sugar

Napriek tomu, čo vám možno hovorili rodičia, neexistuje žiadny vedecký dôkaz, že cukor spôsobuje hyperaktivitu. V skutočnosti jeden prehľad štúdií na túto tému z roku 1995, ktorý bol uverejnený v časopise Journal of the American Medical Association, dospel k záveru, že cukor nemá vplyv na správanie alebo kognitívne výkony detí a že silné presvedčenie rodičov môže byť spôsobené očakávaním a bežnou asociáciou. Odvtedy sa neuskutočnil žiadny výskum, ktorý by tento záver vyvrátil.

 

besk

Ak vezmeme do úvahy, že každý blesk obsahuje viac ako 5 miliárd joulov energie, potom by priemerný 1 000-wattový hriankovač s dvoma krajcami mohol byť napájaný 84 000 minút len jedným úderom. To je dostatok času na opečenie približne 100 000 krajcov chleba.

 

blue whale

Vráskavec obrovský je najväčším živočíchom na svete, váži až 150 ton. Je prirodzené, že takéto obrovské zviera má tiež obrovské srdce. Srdce vráskavca je veľké približne ako malé auto a váži približne 560 kilogramov. Aby sa krv dostala do jeho tela a tepien, srdce bije tak silno, že ho počuť na vzdialenosť troch kilometrov. Možno ho však prehliadnete, pretože jeho srdce bije len osem až desaťkrát za minútu.

 

squirrel

Holandskí úradníci postavili most určený len pre hlodavce, aby zabezpečili bezpečný prechod veveričkám, ktoré sa pokúšajú prejsť cez diaľnicu N44. Aj keď to možno bolo dobrosrdečné gesto, z ekonomického hľadiska to možno nebolo najrozumnejšie: most stál 120 000 libier (140 000 eur) a počas dvoch rokov ho použilo len päť veveričiek. „V roku 2014 boli na moste spozorované tri veveričky a v roku 2015 dve veveričky,“ uviedla vláda vo vyhlásení.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa!

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.