Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1830 – rozvody kvôli Facebooku, láska ako droga a panda, ktorá predstierala tehotenstvo

1130

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, ako Facebook súvisí s rozvodmi a koľko rozvodových konaní je sprevádzaných práve týmto problémom. Ďalej zistíte, ako váš imunitný systém reaguje na objatie a ako sme sa k tomuto tvrdeniu dostali, a na konci vám priblížime príbeh pandy Ai Hin, ktorá predstierala tehotenstvo, s úmyslom získať lepšie zaobchádzanie a pochúťky. 

 

 

marie curie

Matka modernej fyziky bola známa svojou prácou s rádioaktívnymi materiálmi a objavom prvkov ako polónium a rádium. Nanešťastie, jej výskum si vybral veľkú daň na jej zdraví, čo viedlo k aplastickej anémii, ktorá bola príčinou jej smrti. Vystavenie rádioaktivite neovplyvnilo len ju, ale aj väčšinu jej majetku vrátane oblečenia, nábytku a kníh. Teraz, o viac ako storočie neskôr, musia byť zápisníky Marie Curie uložené v olovenej škatuli, pretože sú stále rádioaktívne a budú ešte ďalších 1 500 rokov.

 

divorce 1

Podľa Americkej akadémie manželských právnikov to bolo v roku 2011, hoci odvtedy sa toto číslo pravdepodobne zvýšilo. „Mali sme prípady, keď počas výpovede vytiahli Facebook,“ povedala rozvodová právnička. „Keď sa to raz dostane na verejnosť, je veľmi ťažké vymazať to z minulosti. Budú tam stopy, ktoré sa dajú sledovať.“

 

hug

Jednoduché objatie vašich blízkych môže posilniť váš imunitný systém. V rámci jednej štúdie, ktorá bola uverejnená v časopise Psychological Science, boli účastníci vystavení vírusu bežného prechladnutia a boli sledovaní v karanténe, aby sa vyhodnotili príznaky ochorenia. U tých účastníkov, ktorí boli objímaní častejšie a cítili sociálnu podporu, sa vyskytli menej závažné príznaky ochorenia.

 

jail

Holandsko sa od roku 2004 teší neustálemu poklesu kriminality a stalo sa takým bezpečným, že zatvára jednu väznicu za druhou – od roku 2014 zatvorilo svoje brány 23 väzníc. Aby krajina pomohla zmierniť stratu pracovných miest, ktorá tým vznikla, začala dovážať väzňov z iných krajín.

 

love

Zamilovanosť je podobná dávke kokaínu, pretože oba zážitky pôsobia na mozog podobne a vyvolávajú podobný pocit eufórie. Výskumom sa zistilo, že zamilovanosť produkuje niekoľko chemických látok vyvolávajúcich eufóriu, ktoré stimulujú 12 oblastí mozgu súčasne.

 

panda 1

Čínska panda menom Ai Hin bola považovaná za tehotnú (vykazovala príznaky ako zvýšený apetít a menej pohybu) a ošetrovatelia v zoologickej záhrade sa o ňu dobre postarali, poskytli jej extra jedlo, jednu miestnosť s klimatizáciou a mnoho iných vecí. Potom však zistili, že vôbec nie je tehotná. Výskumníci sa domnievajú, že mohlo ísť o úmyselné predstieranie, s cieľom získať lepšie zaobchádzanie a pochúťky.

 

reading

Sociálne médiá a digitálna spotreba sa vo väčšine krajín sveta stali takými populárnymi, že je ľahké zabudnúť, že pre niektorých ľudí je čítanie stále primárnou formou zábavy. Podľa štúdie z roku 2017 strávi priemerný Ind čítaním 10 hodín a 42 minút týždenne. Porovnajte to s americkými 5 hodinami a 42 minútami týždenne. Ďalšími piatimi krajinami s najvyšším časom čítania sú Thajsko, Čína, Filipíny a Egypt.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa!

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.