Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1833 – paradajky obsahujú nikotín a ako priatelia ovplyvňujú dĺžku života

1089

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, ako často sa maľuje Eiffelova veža, ako sa volá jej odtieň a koľko farby sa spotrebuje na jedno vymaľovanie. Ďalej zistíte, ktorá zelenina obsahuje nikotín a čomu pomáha konzumácia potravín bohatých na túto látku, a na konci vám priblížime, ako môže stretávanie s priateľmi ovplyvniť dĺžku vášho života.

 

eiffel

Ikonická stavba zmenila aj farby. Podľa odborníkov z portálu History mala veža pri svojom pôvodnom otvorení v roku 1889 červenohnedú farbu. Približne o desať rokov neskôr bola natretá žltou farbou. Od roku 1968 sa však lakuje špeciálne namiešaným odtieňom známym ako „Eiffelova veža – hnedá“, ktorého maliari veže každých sedem rokov minú 60 ton.

 

tomato

Hoci sme všetci počuli, že ovocie a zelenina sú plné živín, pravdepodobne ste nevedeli, že paradajky obsahujú nikotín. Štúdie totiž ukázali, že konzumácia potravín bohatých na nikotín, ako sú paradajky a paprika, môže skutočne pomôcť znížiť pravdepodobnosť vzniku Parkinsonovej choroby.

 

kroenie

Korenie pochádza z každej časti rastliny okrem listu, bylinky sú samotné listy. Korenie by sa malo pridávať do jedla pred a počas varenia, zatiaľ čo bylinky by sa mali pridávať až na samom konci, pretože rýchlejšie uvoľňujú chuť.

 

rerun

Pozeranie obľúbených seriálov a filmov, opakované čítanie obľúbených kníh a opakované počúvanie obľúbenej hudby má skutočne výhody: uvádza vašu myseľ do stavu uvoľnenia. Ako ľudia máme obmedzené množstvo duševných zdrojov. Keď sme preťažení, začneme sa menej ovládať a máme menšiu motiváciu na plnenie úloh. Keď sledujete reprízu alebo počúvate svoje obľúbené melódie, nemusíte vyvíjať úsilie, aby ste kontrolovali, na čo myslíte, čo znamená, že váš mozog môže urobiť rýchly mentálny reset.

 

knife

Ostré nože vás v skutočnosti neporežú s takou pravdepodobnosťou ako tupé. Keďže ostrý nôž ľahko prekrojí potraviny, pri ich používaní stačí vyvinúť len malý tlak. To znamená, že je väčšia pravdepodobnosť, že porežete predmet, ktorý zamýšľate krájať, a nie svoju ruku.

 

friends

Podľa výskumníkov z Michiganskej štátnej univerzity, žijú ľudia s aktívnymi sociálnymi sieťami a blízkymi priateľmi, s ktorými sa rozprávajú, dlhšie ako ľudia, ktorí sa spoliehajú len na rodinu. Preto si vždy, keď je to možné, nájdite čas na stretnutie s členmi svojho spoločenského kruhu, aj keby to malo byť len na kávu.

 

hair

Zatiaľ čo ľudské vlasy vo všeobecnosti rastú rýchlosťou približne šesť centimetrov za rok, existujú určité rozdiely v rýchlosti rastu v závislosti od etnického pôvodu. Podľa výskumu, majú ľudia ázijského pôvodu tendenciu mať rýchlejšie rastúce vlasy, ako ľudia iných etník.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa!

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.