Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1840 – deti, ktoré sa narodia so zubom a čo je to dextrofóbia

1060

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, že zívanie môže ochladzovať váš mozog a podmienky, za akých to funguje. Ďalej zistíte, koľko svalov má ucho mačky, a na konci vám priblížime, že niektoré deti sa môžu narodiť so zubom a aké typy takýchto zubov poznáme.

 

3D

Kto z nás nebol niekedy hladný, ale príliš lenivý na to, aby vstal z gauča, keď sa v televízii objavila lákavá reklama na reštauráciu? Prečo si nemôžete stiahnuť a vytlačiť večeru rovnako ako obrázok? Nuž, tak ďaleko ešte nie sme, ale v posledných rokoch niektorí podnikaví ľudia použili technológiu 3D tlačiarne a špecializovaný „atrament“ na výrobu ingrediencií na tlač celých jedál. Cukrové sochy a čokoládové výtvory sú možné, ale aj pizza, cestoviny, quiche a koláčiky.

 

seahorse

Morské koníky bývajú monogamné a počas plavby oceánom si prepletajú chvosty, aby sa držali spolu. Je to preto, že sú roztomilé a milujúce, alebo je to len evolučný aspekt ich druhu? Pravdou je, že morské koníky sú dosť zlí plavci a veľa času trávia skrývaním sa pred predátormi. Nájdenie partnera na celý život zvyšuje ich šance na úspešné rozmnožovanie.

 

 

yawn

Výskum uskutočnený na Viedenskej univerzite naznačuje, že zívanie môže zohrávať dôležitú úlohu pri ochladzovaní nášho mozgu. Zívanie na ochladenie mozgu však nefunguje, keď je vonkajšia teplota taká vysoká ako teplota tela. A ak vás to zaujíma: Áno, nedostatok spánku zvyšuje teplotu mozgu, čo by mohlo byť jedným z faktorov, prečo zívame viac, keď sme unavení.

 

goosebumps

Niektoré skladby na vás pôsobia viac ako iné, napumpujú vás energiou alebo vás rozplačú. A potom sú tu melódie, pri ktorých vám behá mráz po chrbte. Keď sa to stane, je to spôsobené tým, že váš mozog reaguje na stimuláciu uvoľňovaním dopamínu, čo je neurotransmiter, ktorý spôsobuje potešenie.

 

zuby

Hoci väčšina detí začína mať zuby približne v šiestich mesiacoch, približne jedno z každých 2 000 detí sa narodí so zubom, tzv. natálnym zubom. Existujú štyri druhy natálnych zubov – úplne vyvinuté, ale uvoľnené zuby, uvoľnené zuby bez koreňov, drobné zuby, ktoré už vyčnievajú z ďasien, a zuby, ktoré sa chystajú prerezať ďasná.

 

cat

Ak ste sa niekedy čudovali, ako sa zdá, že vaša mačka počuje každý hluk zo vzdialených miestností, pripisujte to jej vysoko vyvinutým ušiam. Mačacie ucho obsahuje 32 svalov, z ktorých niektoré sú zodpovedné za ich sluchové schopnosti a poskytujú ušiam široký rozsah pohybu na detekciu zvuku.

 

Možno sa bojíte pavúkov a určite sa bojíte hadov – ak však trpíte dextrofóbiou, tieto dve veci vás môžu vystrašiť len vtedy, ak sú na pravej strane. Dextrofóbia je chorobný strach z vecí nachádzajúcich sa na pravej strane tela. Môže to byť aj strach z praváctva.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa!

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.