Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1842 – ako rýchlo zapôsobí alkohol na mozog, čo sa nachádza na najvyššom poschodí budovy najvyššieho súdu v USA a má Santa Claus licenciu na lietanie?

1059

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, koľko slov pri písaní svojich diel vymyslel Shakespeare a aké slová to boli. Ďalej zistíte, čo sa stalo s Einsteinovým mozgom po jeho smrti a čo chcel on aby sa s jeho telom stalo, keď odíde zo sveta, a na konci vám priblížime, kto drží Guinnessov rekord za najpružnejšiu kožu na svete.

 

1 11

Shakespeare napísal niektoré z najobľúbenejších a najuznávanejších literárnych diel, aké kedy svet poznal, ale pri tvorbe svojich hier a básní sa niekedy uchyľoval k vymýšľaniu vlastných slov. Údajne vymyslel viac ako 1 700 slov, medzi ktoré patria napríklad mesačný lúč, smiešny, očná guľa, náraz, zvracanie, šampión, spálňa a vzrušenie.

 

2 1

Keď Santa Claus na Štedrý večer cestuje okolo sveta, môžete si byť istí, že má legálne povolenie riadiť svoje sane – aspoň v Spojených štátoch. V roku 1927 dostal veselý muž v červenom obleku od námestníka ministra obchodu pre letectvo Williama P. MacCrackena pilotnú licenciu.

 

3 2

Keď nositeľ Nobelovej ceny za fyziku Albert Einstein 18. apríla 1955 zomrel, podľa jedného z vyšetrovaní National Geographic zanechal špecifické pokyny, ako naložiť s jeho telom. Einstein nechcel, aby sa jeho mŕtvola uctievala alebo aby sa jeho mozog skúmal, a preto dal pokyn tým, ktorí boli zodpovední za jeho pozostatky, aby ich spopolnili a popol tajne rozptýlili.

 

4

Garry Turner z Veľkej Británie je držiteľom Guinnessovho rekordu za najpružnejšiu kožu vďaka tomu, že si dokáže kožu na bruchu natiahnuť o 15,8 centimetra. Turner je schopný takéhoto elastického výkonu vďaka kolagénne defektnému ochoreniu nazývanému Ehlersov-Danlosov syndróm. Herečka zo seriálu The Good Place Jameela Jamil nedávno potvrdila, že aj ona má Ehlersov-Danlosov syndróm, a dokonca na sociálnych sieťach demonštrovala elasticitu svojej kože.

 

5

V októbri 2018 vydalo policajné oddelenie v Gilbert Minnesote verejné oznámenie o vtákoch, ktoré sa zdali byť „pod vplyvom“. Ukázalo sa, že zvieratá vo vzduchu zrejme jedli bobule, ktoré kvasili v dôsledku skorých mrazov, čo ich robilo opitými. To znamenalo, vtáky sa správali zmätene a lietali do okien. Dúfajme, že sa im podarilo sa z toho vyspať.

 

6 1

„Najvyšší súd v krajine“ je názov basketbalového ihriska, ktoré sa nachádza v budove Najvyššieho súdu USA. Nachádza sa na najvyššom poschodí a v 40. rokoch 20. storočia sa z bývalého skladu stala plocha na cvičenie pre zamestnancov súdu, kým sa nakoniec nainštalovali siete.

 

7

Už jeden pohárik vám môže rýchlo stúpnuť do hlavy, či už to cítite alebo nie. Výskumníci z Univerzitnej nemocnice v Heidelbergu zistili, že už 6 minút po konzumácii alkoholu dochádza v mozgu k zmenám. Takže aj keď sa hneď necítite opití, určite nie ste ani úplne triezvi.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa!

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.