Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1847 – skrytý apartmán v Eiffelovej veži a aký je najdlhší čas medzi narodením dvojčiat

1371

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, koľko trvala najkratšia vojna v histórii, kedy sa uskutočnila a prečo vznikla. Ďalej zistíte, koľko trvala najdlhšia televízna reklama a pre aký výrobok bola, a na konci vám priblížime, kde v Eiffelovej veži môžete nájsť skrytý byt, ktorý Eiffel postavil ale nikdy v ňom nebýval.

 

1 33

Keď v roku 1896 zanzibarský sultán zomrel a nový sa ujal vlády bez britského súhlasu, Briti to považovali za neúctu. Keď neoficiálne vymenovaný sultán Khalid bin Barghash odmietol odstúpiť, britské vojnové lode strávili 38 minút bombardovaním paláca, kým Khalid utiekol. To znamenalo koniec anglo-zanzibarskej vojny.

 

2 11

Rakúsky tvorca cukríkov PEZ ich pomenoval podľa nemeckého slova pre mätu piepornú (Pffefferminz). Prvýkrát boli uvedené na trh v roku 1927, aby potlačili chuť fajčiarov na fajčenie.

 

3 15

Táto reklama Old Spice, vytvorená pre výrobok, ktorý údajne „vydrží navždy“, obsahuje herca Terryho Crewsa a vysiela sa „večnosť“ online. Keďže televízny vysielací čas je mimoriadne drahý, 14-hodinová verzia bola odvysielaná v Brazílii, 8. decembra 2018, a získala Guinnessov rekord za najdlhšiu televíznu reklamu všetkých čias.

 

4 6

V 5. storočí sa v Grécku podávali ruky, aby sa uistili, že druhá osoba nemá pri sebe skrytú zbraň. Stisk ruky dokazoval, že vaša ruka je prázdna, a jej potrasenie malo vytriasť zbrane ukryté v rukáve.

 

5 5

Niektorí herci sú takí dobrí, že zabudnete, že hrajú. Zdá sa však, že na to zabúdajú aj samotní herci. Počas štúdie vedci skenovali mozgy hercov, zatiaľ čo herci odpovedali na otázky buď ako oni sami, alebo v postave. Podľa výsledkov sa mozgová aktivita účastníkov líšila, keď odpovedali ako oni sami alebo ako postava – takmer akoby postava herca ovládala.

 

6 6

Matka v Írsku porodila dvojičky Amy Ann a Kate Marie Elliot s odstupom 87 dní, čo je svetový rekord v najdlhšom intervale medzi narodením dvojčiat. Amy sa narodila predčasne 1. júna 2012 a Kate nasledovala až 27. augusta. Presný interval je 87 dní, 1 hodina a 45 minút.

 

7 5

Keď Gustave Eiffel navrhol vežu, pristavil na treťom poschodí skrytý byt – ale nikdy v ňom nebýval, ani on ani nikto iný. Namiesto toho Eiffel tento priestor využíval na zábavu hostí, ako bol napríklad Thomas Edison. Hoci byt nebol veľký, bol vyzdobený tapetami, zariadený drevenými skrinkami a mal dokonca klavír. V súčasnosti môžete do tohto jedinečného priestoru nahliadnuť cez okno, ak sa vyveziete na vežu.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa!

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.