Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1849 – ľudia s modrou pleťou a elixír nesmrteľnosti

1102

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, ako sa volá rodina, ktorá má modrú farbu pokožky a ako sa nazýva toto genetické ochorenie. Ďalej zistíte, kedy bol vyrobený mačací klavír, kto ho navrhol a ako fungoval, a na konci vám priblížime, kedy a kde archeológovia objavili elixír nesmrteľnosti.

 

1 43

Rodina Fugatesovcov z Kentucky má už niekoľko generácií ochorenie nazývané methemoglobinémia, ktoré spôsobuje modrú farbu pokožky. Išlo o zriedkavé genetické ochorenie, ktoré sa ešte viac spúšťalo príbuzenským párením.

 

2 17

Navrhol ho v 17. storočí Athanasius Kircher a bol to klavír s radom mačiek v klietkach s rôznymi výškami tónov. Na tomto mačacom klavíri sa potom hralo pomocou tradičnej klaviatúry, ktorá sa namiesto do strún zatĺkala klincami do ich chvostov.

 

3 18

V roku 2019 našli archeológovia 2 000 rokov starý bronzový hrniec z obdobia Západnej dynastie Han. Obsahoval 3,5 litra tekutiny, ktorá sa v taoistickej literatúre označuje ako elixír nesmrteľnosti. Po preskúmaní sa ukázalo, že elixír bol zmesou dusičnanu draselného a alunitu.

 

4 8

V Japonsku sa zdriemnutie v práci považuje za znak pracovitosti – pracujete tak veľa, že ste sa vyčerpali. Japonci to nazývajú inemuri, čo v preklade znamená prítomný počas spánku.

 

5 7

V roku 2012 Brad Jolly z Austrálie vytvoril Guinnessov rekord v počte hodov palacinkou za minútu – 140 hodov.

 

6 8

Osviežujúca vôňa čerstvo pokosenej trávy je v skutočnosti uvoľňovanie enzýmov rastlinou v dôsledku stresu – takmer tak, ako sa potíme pri strese. Keď je tráva pokosená, rastlina signalizuje okoliu, že je požieraná alebo poškodená.

 

7 7

Keď mačky potrebujú potravu alebo náklonnosť, vydávajú zo seba vrčanie alebo mňaučanie podobné mňaučaniu bábätiek. Podľa istej štúdie, ľudia vnímajú toto mravčanie ako naliehavejšie, než ich bežné volanie.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa!

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.