Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1593 – Vesmírna zmluva z roku 1967 alebo, ktorá krajina sa vyznačuje mačacími ostrovmi

3831

V dnešných zaujímavostiach ku káve sa dozviete, ako mačky osídlili japonské ostrovy a prečo si nedávať v Kolumbii občerstvenie v kine, teda iba v prípade, že máte chuť na sušené mravce.

Hľadáte chrumkavú alternatívu k popcornu? V kinách v Kolumbii ľudia bažia po „hormiga culona“, pečených mravcoch. Občerstvenie sa konzumuje, ako arašidy a považuje sa za afrodiziakum. 

Rovnako ako jeho náprotivok na severnej pologuli, Aurora Borealis, južná Aurora Australis osvetľuje nočnú oblohu blikajúcimi odtieňmi zelenej, modrej, fialovej a červenej. Južnú polárnu žiaru je možné vidieť po celý rok, najčastejšie však v zime (máj až august) a počas jarnej rovnodennosti v septembri. Tasmánia je jedným z najlepších miest na pozorovanie. 

Keď teplota dosiahne približne 40 °C, konštrukcie Eiffelovej veže sa predĺži o viac ako 15 cm. Extrémne teplo spôsobuje, že kov na základni sa rozpína a vyťahuje do výšky. To tiež spôsobuje, že vrchol veže sa nakláňa od slnka do strany až o necelých 18 cm.
 

Ak milujete mačky, niekoľko ostrovov v Japonsku vám bude pochuti. Je ich tu viac než ľudí a žijú spolu v harmónii. Japonsko je plné miest, ktoré si vyslúžili prezývku „Nekojima“ alebo „Mačací ostrov“.

Zmluva o vesmíre z roku 1967 zakazuje umiestňovanie zbraní hromadného ničenia vo vesmíre, vojenské aktivity na nebeských telesách a podrobne opisuje právne záväzné pravidlá upravujúce mierový prieskum a využívanie vesmíru. Zmluva vstúpila do platnosti 10. októbra 1967 a má 110 zmluvných štátov, pričom ďalších 89 krajín ju podpísalo, ale ešte nedokončilo ratifikáciu (záväzné potvrdenie platnosti).

V roku 2018 búrka malých prachových častíc pohltila veľkú časť Marsu a prinútila rover NASA Opportunity pozastaviť vedecké operácie. Prachom vyvolaná tma znamenala, že rover poháňaný solárnou energiou nemohol dobíjať svoje batérie.

6. februára 1897 zástupcovia štátu Indiana hlasovali za to, aby sa hodnota „pí“ zaokrúhlila na 3,2. Návrh zákona 246 bol odvážnym pokusom zaútočiť na starodávne matematické označenie, avšak nemal úspech.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

 

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre