Únik z obyčajnosti: 5 tajných rajov, ktoré vo vás vzbudia túžbu po cestovaní

810

Počuli ste o Veľkom kaňone, Galapágoch, venezuelských Anjelských vodopádoch a pravdepodobne ste počuli aj o neznámejších prírodných divoch, ako sú skalné lesy v Tsingy de Bemaraha. Ale bez ohľadu na to, akú veľkú časť Zeme precestujeme, vždy sa hneď za zákrutou nachádza niečo úchvatné, napríklad tieto miesta, ktoré pripomínajú raj.

Kirkjufell

Hora Kirkjufell je známa najmä vďaka nádherným fotografiám, ktoré si z nej prinášajú turisti. Nachádza sa na polostrove Snaefellsnes na Islande a na samotnej hore nie je nič pôsobivé. Nie je to najväčšia hora na Islande, ani najsmrteľnejšia, a dokonca sa nemôže vyhlásiť ani za jednu z mnohých sopiek, ktoré Islandu priniesli povesť miesta produkujúceho tretinu všetkej lávy v histórii sveta. Ak však Kirkjufell niečím vyniká, tak tým, ako do seba zapadajú všetky prvky scenérie. Toto je fotogenická hora. A ako ukazuje obrázok, Kirkjufell sa nachádza uprostred jedného z najlepších miest na pozorovanie ohromujúcej polárnej žiary.

Zdroj: Listverse

Cano Cristales

Cano Cristales, ktoré miestni obyvatelia poznajú ako „rieku piatich farieb“, je skutočným skrytým rajom v kolumbijských horách. Farby rieky pochádzajú z kombinácie rias, prirodzeného odtieňa riečnych skál a modrej farby samotnej vody. Najmä červená farba pochádza z vodnej rastliny Macarenia clavigera. Keďže sfarbenie pochádza zo živých tvorov, efekt sa neustále mení, ako živý akvarel namaľovaný vlastnou rukou Boha. Najpozoruhodnejší čas na pozorovanie Cano Cristales je v lete, keď horúčava prináša najžiarivejšie odtiene červenej. Okrem výrazných farieb a neuveriteľnej biodiverzity regiónu tečie Cano Cristales aj cez najstaršie horniny na svete – Guyanský štít, ktorý sa sformoval približne pred 1,2 miliardy rokov.

Zdroj: Listverse

Beppu horúce pramene

V japonskom meste Beppu sa nachádza viac ako 2 500 prameňov – druhé najväčšie zoskupenie na svete. Pramene sú hovorovo známe ako „Osem pekiel“, pretože sa tu nachádza osem hlavných oblastí, z ktorých každá produkuje jedinečný typ prameňa. Peklo Krvavého rybníka, na obrázku, je nasýtené železom, ktoré dodáva vode aj pare tmavočervený odtieň. Medzi ďalšie peklá patrí Peklo Hory démonov, v ktorom žije asi 80 krokodílov, Peklo Bieleho rybníka, ktoré obsahuje kyselinu boritú, ktorá dodáva vode mliečnu konzistenciu, a Peklo oholených hláv Oniishi, čo je masa bublajúceho bahna, ktoré – údajne – pripomína oholené hlavy mníchov vystupujúcich na povrch. Okolo prameňov vznikli celé obchodné systémy, ktoré vám umožnia kúpiť si zeleninu uvarenú v pekelnej pare alebo vajcia uvarené priamo v pestrofarebnej vode. Sú tu aj menšie pramene, ktoré sú dostatočne chladné na kúpeľ nôh, hoci hlavné pramene sú posiate nápismi „Nekúpať sa“ – voda v niektorých „Peklách“ môže dosahovať horúcich 150 stupňov Celzia.

Zdroj: Listverse

Travertínové bazény v Pamukkale

Jednou z najunikátnejších pamiatok na svete sú bezpochyby travertínové bazény na útesoch v tureckom Pamukkale. Travertín je druh vápenca, ktorý sa nachádza v mnohých horúcich prameňoch na svete. Keď sa prameň dostane na povrch, travertín stuhne do stupňovitých štruktúr, ktoré zadržiavajú vodu z prameňa. Rozprávkový výsledok zvyčajne vyzerá ako z knihy Dr. Seussa – vrstvy krištáľovo čistých bazénov naskladaných na seba. Bez ohľadu na to, kde sa vytvorili, sú zvyčajne nádherné. Pamukkale bolo starovekým miestom gréckeho mesta Hierapolis a samotný názov znamená „bavlnený hrad“. Z diaľky to tak úplne vyzerá. Bazény sú pôvodne vytvorené z mäkkého uhličitanu vápenatého, ktorý neskôr stuhne na travertín. Vďaka vysokému obsahu vápnika je konečným výsledkom pahorok biely ako sneh.

Zdroj: Listverse

Zhangye Danxia

Geologický park Zhangye Danxia Landform sa nachádza v juhozápadnej Číne a obsahuje viac než len niekoľko nezvyčajných prvkov. Pravdepodobne najviac prekvapujúce sú pestrofarebné hory známe ako Danxia landforms. Surrealistické sfarbenie pochádza z červeného pieskovca a prírodných minerálnych nánosov, ktoré sa vytvorili v priebehu 24 miliónov rokov. Každý „pruh“ tvorí iný minerál a v priebehu vekov sa vytvárali vrstva za vrstvou, čoho výsledkom je dúhový vzor. Erózia spôsobená vetrom a dažďom ešte viac vyleštila povrch hôr. Čína je jediným miestom na svete s takýmto typom minerálnych útvarov a niekoľko z týchto tvarov krajiny sa stalo svetovým dedičstvom UNESCO. Mesto Zhangye využilo medzinárodný záujem o reliéf Danxia a existujú tu desiatky samostatných turistických spoločností, ktoré vedú skupiny do dúhových hôr.

Zdroj: Listverse

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre