6 najodľahlejších obývaných miest na našej Zemi

3808

Ďaleko od civilizácie, odrezaní od sveta a v najtvrdších podmienkach. Tak žijú obyvatelia na miestach, ktoré môžeme pokojne nazvať koniec sveta. Oblklopuje ich len divoká príroda. Pre mnohých z nás hotové peklo na Zemi. Pre nich spôsob života. Zoznámte sa so šiestimi najizolovanejšími obývanými miestami na našej planéte.

Kergueleny, Indický oceán, Francúzsko

Ostrovy objavil v roku 1772 Yves-Joseph de Kerguelen-Trémarec, od kedy aj patria Francúzsku. Najbližia civilizácia od ostrova sa nachádza vo vzdialenosti 3300 kilometrov. Ležia medzi Afrikou a Austráliou v Indickom oceáne. Počas zimných mesiacov sa tu nachádza zvyčajne do 50 obyvateľov. Cez leto ich pribudne na približne 100. Ostrovy využíva francúzska vláda na výskum. Hlavné mesto Port-aux-Francais pozostáva iba z prístavu a zopár malých obytných zariadení. Centrálny ostrov Grand Terre je domovom množstva tučniakov a tuleňov. Pôda na ostrove nie je vhodná na pestovanie a snehom pokryté kopce lákajú skôr geológov.

Ostrov Tristan Da Cunha, Južný Atlantik, Veľká Británia

Ostrov je oficiálne najizolovanejším trvalo obývaným miestom na svete, Najbližšia pevnina (Ostrov svätej Heleny) sa nachádza vo vzdialenosti 2 430 kilometrov. Ak netrpíte morskou chorobou, môžete sa ostrov preplaviť z Kapského mesta. Plavba trvá približne 7 dní a na návštevu ostrova potrebujete povolenie od britskej vlády. Trvale žije na ostrove približne 300 obyvateľov, z ktorých väčšina pracuje na farmách. Ako prvý objavil ostrovy v roku 1810 Tristan da Cunha z Massachusetts, ktorý si ich privlastnil. Neskôr ich Veľká Británia obsadila a riadila zo svojich kolónií v južnej Afrike.

Longyearbyen, Svalbard, Nórsko

Mesto Longyearbyen sa nachádza na ostrove Spitsberge (súostrovie Svalbard) za polárnym kruhom. Je obľúbenou turistickou destináciou, keďže práve z jeho prístavu odchádzajú lode na plavby po Arktickom oceáne. Počas studenej vojny sa tu ťažilo vo veľkom uhlie a obývali ho Sovieti. Dnes tu žije približne 2000 Nórov. Mesto je preslávené Svalbard Seed Vault – unikátnou zbierkou semien všetkých rastlín na planéte. Cieľom je ochrana ekosystému a jeho zachovanie pre ďalšie generácie. Podľa niektorých konšpiračných teórií sa tu nachádza podzemný bunker, ktorý by mal ukryť vybranú časť ľudskej populácie v prípade katastrofy na Zemi. Dnes rastie z mesta budúce obchodné centrum v Arktíde.

Oymyakon, Sibír, Rusko

Mesto je oficiálne najchladnejším miestom na planéte. Do Oymyakonu sa dostanete po dlhej ceste naprieč zamrznutou krajinou. Oblasť je taká zamrznutá, že v prípade úmrtia, niektorého z obyvateľov, nie je možné ho pochovať. V období permafrostu by trvalo niekoľko dní, kým by vykopali hrob dostatočne veľký pre truhlu. Napriek tomu mesto láka turistov. Obľúbenou činnosťou je lov sobov.

Minamidaitō, Okinawa, Japonsko

Ostrov Minamidaitō leží 360 kilometorv východne od mesta Okinawa. V´daka svojej polohe zohral významnú úlohu počas Druhej svetovej vojny. Japonsko oficiálne vyhlásilo ostrov za svoje územie v roku 1885. Na konci Druhej svetovej vojny si ho privlastnili Spojené štáty. V roku 1972 bol opäť prinavrátený Japonsku. Dnes je ostrov obľúbený hlavne vo filmovom priemysle.

Alert, Nunavut, Canada

Zoznam najodľahlejších miest na svete by nebol kompletný bez stanice Alert – najsevernejší bod Kanady. Alert je jednou z najznámejších polárnych staníc na svete a je tam poriadna zima. Stanica je pomenovaná podľa britskej lode HMS Alert. Striedavo ju obývajú vojaci a vedecký personál. Od 8. apríla do 5. septembra tu vládne polárny deň a najteplejšia nameraná teplota bola -4°C.

zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre