Cestovanie v čase je možné 3 spôsobmi, má to však jeden problém

6132

Cestovanie v čase fascinuje ľudí už desaťročia. Predstava presunu v čase a priestore, ktorá sa zdá byť v rozpore so zmyslom pre logiku a fyziku, však ostáva obľúbenou témou vo filme, literatúre aj vo vede. Avšak, je možné cestovať v čase? Ak áno, aké by to malo následky? V tomto článku sa pozrieme na teoretické možnosti časového cestovania a riziká, ktoré by s ním mohli byť spojené.

Čo je čas a aké sú jeho vlastnosti?

Pre pochopenie cestovania v čase je potrebné pochopiť čo je čas. Všeobecne sa čas definuje ako jedna z troch základných dimenzií vesmíru, spolu s priestorom a hmotou. Čas má však niekoľko výnimočných vlastností, ktoré ho odlišujú od priestoru a hmoty. Jednou z jeho hlavných vlastností je, že preteká vždy dopredu, neexistuje spôsob, ako ho zastaviť alebo vrátiť späť.

analog clock at 12 am
Zdroj: Unsplash/Djim Loic

Teoretické možnosti cestovania v čase

Teoreticky existujú tri spôsoby, ako by sme mohli cestovať v čase: pomocou rýchlosti, gravitačnej sily a časovej brány. Prvý spôsob spočíva v tom, že sa objekt pohybuje takmer rýchlosťou svetla, čo deformuje priestor a čas okolo neho a umožňuje mu presunúť sa v čase. Druhý spôsob využíva gravitačné pole, ktoré môže deformovať priestor a čas v takom rozsahu, že by to umožnilo presunúť sa v čase. Tretí spôsob, ktorý bol populárny v televíznej sérii „Stargate SG-1“, využíva tzv. „časovú bránu“, ktorá umožňuje presunúť sa medzi rôznymi bodmi v čase.

Riziká spojené s cestovaním v čase 

Časové cestovanie by mohlo mať riziká, ktoré by mohli mať katastrofálne dôsledky pre budúcnosť. Napríklad, keby sme sa pokúsili zmeniť minulosť, mohli by sme vytvoriť paradox, ktorý by spôsobil, že budúcnosť by sa už nezhodovala s minulosťou. 

To by mohlo viesť k nežiadúcim následkom, ako sú napríklad zánik celých svetov alebo vesmírov. Ďalším rizikom je vznik nových alternatívnych časových línií, čo by mohlo viesť k chaotickým alebo nezrovnalým dejinám. Navyše, časové cestovanie by tiež mohlo mať vplyv na našu vlastnú existenciu a identitu, keďže by sme mohli naraziť na seba samých v inom čase a zmeniť tak svoju vlastnú históriu.

a group of red arrows on a black surface
Zdroj: Unsplash/愚木混株 cdd20

Je časové cestovanie vôbec možné?

Zatiaľ čo teoretické možnosti cestovania v čase sú fascinujúce, doteraz neexistuje žiadny experimentálny dôkaz, že by to bolo vôbec možné. Väčšina teórií časového cestovania je založená na teoretickej fyzike a matematike, ktoré sú ešte stále veľmi nepresné. Navyše, v skutočnosti by bolo časové cestovanie veľmi ťažko realizovateľné, keďže by vyžadovalo technologické a vedecké pokroky, ktoré sú momentálne mimo našich schopností.

silhouette of persons shadow
Zdroj: Unsplash/Sebastian Knoll

Záver

Aj keď časové cestovanie ostáva len predmetom fikcie a teoretických špekulácií, táto téma nás stále fascinuje a baví. A možno, že niekedy v budúcnosti sa nám podarí presunúť sa v čase a objaviť nové svety a časové línie. Ale kým sa to stane, môžeme si aspoň užívať časové paradoxóny a príbehy o časových strojoch v našej obľúbenej literatúre a filmovej tvorbe.

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Jaroslav
13. mája 2023 10:20

Cestovanie v čase je možné ale musí to to byť dovolené alebo za nejakým zámerom ale nie ľudským ale Božím to znamená Boh je nemenný on je všemohúci abol je a bude, z Biblie uvediem príklad cestovania v čase je to Filip a Eomoch. Ježiš Kristus pri pokusani od satana precitajte si to.