5 šokujúcich faktov o New Yorku, o ktorých ste pravdepodobne nevedeli

2056

New York. Kvôli dostihom ho nazývajú Veľké jablko. Bolo to veľké mesto a vďaka veľkým stajňam v New Orleans ho nazývali Veľké jablko. Newyorský reportér to počul a páčilo sa mu to. Začal to používať vo svojich článkoch o dostihoch a názov sa uchytil. Je to len jedna z mnohých obskúrnych skutočností, na ktoré si New York môže robiť nárok. Existuje aj množstvo ďalších.

New York zaplatil za Central Park viac ako Amerika za Aljašku

Jednou z najväčších pamiatok New Yorku je Central Park. Ľudia v iných krajinách, ktorí v New Yorku nikdy neboli, ho okamžite spoznajú vďaka všetkým filmom a televíznym programom, ktoré svetu ukázali, ako vyzerá. Každý rok navštívi tento obrovský park s rozlohou 843 akrov 42 miliónov ľudí. Pôvodne bol navrhnutý tak, aby New York získal honosný park, aký majú európske mestá vyššej triedy, a zároveň sa v jeho blízkosti vhodne zvýšila hodnota nehnuteľností. Samotný park je plný skál, takže z hľadiska rozvoja mal malú hodnotu. Považovalo sa za nemožné ho dynamizovať, a tak sa namiesto toho stal parkom. Náklady na park boli závratné. Kúpa všetkých 842 akrov stála v roku 1853 7,4 milióna dolárov. Na jeho výstavbe sa podieľalo približne 20 000 inžinierov, stavbárov a ďalších osôb. Do roku 1876 bol park hotový a náklady naň predstavovali 14 miliónov dolárov. V roku 1867, keď sa Central Park ešte len staval, USA zaplatili za Aljašku relatívne malú sumu 7,2 milióna dolárov.

New York Central Park
Photo by Jermaine Ee on Unsplash

NYC má viac mrakodrapov ako mnohé krajiny

Newyorská panoráma je vďaka filmu a televízii veľmi známa. Centrum Manhattanu sa objavilo v mnohých filmoch a výhľad na mrakodrapy je všadeprítomný v každom seriáli, ktorý sa odohráva v meste. New York už nie je mestom s najväčším počtom mrakodrapov na svete, Hongkong a čínsky Šen-čen ich majú viac. New York má však stále 314 budov s výškou nad 150 metrov. Má tiež 16 budov, ktoré sú viac ako dvakrát vyššie. Ak by ste chceli zoradiť všetky krajiny sveta podľa počtu mrakodrapov a zahrnúť do tohto rebríčka aj New York, New York je stále tretí. Prvé miesto s najväčším počtom mrakodrapov patrí Číne. Spojené štátyna druhom mieste. Podrobnosti o presných číslach sú trochu útržkovité, ale podľa niektorých odhadov sa zdá, že NYC má v skutočnosti viac mrakodrapov ako celý európsky kontinent.

city during daytrime
Photo by Gautam Krishnan on Unsplash

NYC má jednu z najčistejších vôd z vodovodu v Amerike

New York má už dlho zvláštnu povesť. Je to veľké, nablýskané centrum kapitalizmu s Wall Street, mrakodrapmi a očarujúcimi ľuďmi. Zároveň je to však aj kriminálom oplývajúce, špinavé mesto plné odpadkov a potkanov. S týmto rozporom akosi nikto nemal problém. A v rozpore s touto povesťou špinavého mesta je New York v skutočnosti známy tým, že má neuveriteľne čistú vodu z vodovodu. V roku 2019 bola newyorská voda z vodovodu označená za najčistejšiu v štáte. Pravidelne sa tiež umiestňuje v rebríčku s najlepšou chuťou. To všetko vďaka rozhodnutiam o spôsobe zásobovania mesta vodou, ktoré boli prijaté pred viac ako 50 rokmi. Hoci niektorí chceli ako lacný zdroj využívať notoricky odpornú a znečistenú rieku Hudson, bolo to zamietnuté. Namiesto toho sa začala čerpať voda zo vzdialenejších horských oblastí Catskill Mountains. Táto voda potrebuje oveľa menej čistenia a vďaka tomu je oveľa čistejšia a chutnejšia.

person opening faucet
Photo by Jacek Dylag on Unsplash

Po príchode Uberu do New Yorku klesol počet nehôd pod vplyvom alkoholu o viac ako 25 %

Uber je v súčasnosti známy po celom svete a nie vždy z tých najlepších dôvodov. Na spoločnosť bolo podaných mnoho sťažností, od spôsobu, akým zaobchádza so svojimi vodičmi, až po závažné obavy o bezpečnosť zo strany cestujúcich. Ale nie všetko, čo sa týka Uberu, je vždy zlá správa. Keď Uber prišiel do New Yorku, priniesol citeľné zmeny. Výsledky sa nezopakovali všade, ale vo Veľkom jablku sa Uber uvádza ako príčina 25 až 35 % poklesu počtu nehôd pod vplyvom alkoholu. Štúdia z roku 2017 ukázala, že k poklesu nehôd došlo od roku 2011, keď Uber prišiel do New Yorku. Znamenalo to približne o 40 nehôd mesačne menej.

person holding black iphone 5
Photo by Tingey Injury Law Firm on Unsplash

Všetky newyorské budovy nad 6 poschodí potrebujú vodné nádrže

Ak ste nikdy neboli v New Yorku, možno ste si nevšimli tento zaujímavý jav, ktorý súvisí s veľkosťou budov. Napriek tomu, aj keď ste ho nenavštívili, pravdepodobne ste videli filmy, v ktorých je niekto na streche vedľa jednej z tých veľkých drevených vodných nádrží. Možno ste sa dokonca čudovali, že v dnešnej modernej dobe tieto veci stále existujú. Tieto nádrže nie sú zaprášenými relikviami, používajú sa každý deň. Je to spôsobené tým, ako New York leží na vodnej hladine. Mesto je postavené na plytkej skale a na zabezpečenie tlaku vody sa nedajú použiť elektrické čerpadlá. Nad šesť poschodí je pre tento nedostatočný tlak príliš ťažké dostať vodu potrubím do viacerých bytov. Väčšie budovy preto používajú na zásobovanie, vodu z vodnej nádrže. Obyvatelia sa v tejto vode kúpu a pijú z nej každý deň. Väčšina ľudí si myslí, že vodné nádrže sú starožitnosti, pretože aj tie nové vyzerajú staro. Musia byť vyrobené z neošetreného dreva, aby neznečistili vodu, takže majú tento rustikálny vzhľad bez ohľadu na vek. Každá z nich obsahuje 5 000 až 10 000 galónov vrátane rezervnej vody na hasenie požiarov v prípade potreby.

brown concrete building during daytime
Photo by Clay LeConey on Unsplash

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre