5 fascinujúcich kulinárskych zvykov z praveku

4201

Jedlo je jedným z najzáhadnejších aspektov pravekého života. Kamene a kostry sa dobre uchovávajú, ale staroveké zvyšky sa rýchlo rozpadnú na prach. Vedci preto musia byť dôvtipní (a mať trochu šťastia), aby odhalili kulinárske tajomstvá praveku. Napriek tomu sa im podarilo nájsť niekoľko zaujímavých, ktoré by mohli zmeniť náš pohľad na pravekých ľudí. Zdá sa, že boli vyspelejší, ako sme si mysleli.

Syr 

7 500 rokov starý kus keramiky plný dier vedcov zaskočil, až kým biochemická analýza neodhalila mliečne tuky, ktoré ukázali, že ľudia z obdobia 5500 rokov pred naším letopočtom už ovládali výrobu syra. Výroba syra, ktorá spočíva v rozdelení mlieka na tvaroh a srvátku pridaním baktérií a syridla, bola v tom čase prevratnou záležitosťou. Syrové výrobky obsahovali menej laktózy ako čisté mlieko a nedráždili citlivé žalúdky. Navyše dodávali tak veľmi potrebný prísun tukov.

sliced cheese on black plate beside wine glass
Photo by Aliona Gumeniuk on Unsplash

Najstaršie barbecue v histórii

Vedci sa domnievajú, že rozhodujúca iskra prišla v podobe varenia, pretože to umožnilo ľahší prístup k stráviteľnejším zdrojom potravy. Najstarší dôkaz o varení pochádza z juhoafrickej jaskyne Wonderwerk. Analýza odhalila oheň z vetvičiek a trávy spred približne milióna rokov, ako aj úlomky sivých kostí. Našli sa aj úlomky kameňa rozštiepeného ohňom, čo naznačuje opakované používanie ohňa na tomto mieste.

grilled meat
Photo by Emerson Vieira on Unsplash

Saharský zeleninový Hot Pot

Varenie priamo na ohni slúžilo dobre, ale jedlo bolo krupicovité a popolavé. Ďalším krokom v kulinárskej evolúcii bolo používanie hrncov na varenie, aby sa zlepšila rozmanitosť a kvalita jedla. Ľudia vyrobili prvé hlinené hrnce na Ďalekom východe asi pred 16 000 rokmi, ale podľa nálezov zo Sahary sa hrnce používali na prípravu jedla už pred približne 10 000 rokmi. Vtedy pokrývali zelenú Saharu lúky, rieky a jazerá. A zvyšky z hrncov ukazujú, že ľudia jedli takmer všetko zelené, či už to boli listy, obilie, semená, alebo dokonca vodné rastliny vylovené zo saharských vodných nádrží.

black steel cooker
Photo by Daniel Norris on Unsplash

Horčica

Po tom, čo naši dávni predkovia vyvážili svoju stravu, ich ďalšou kulinárskou inováciou bolo urobiť ju chutnou. To sa im podarilo pred viac ako 6 000 rokmi vďaka jednému z najrozšírenejších korenín na svete – horčici. Nie obyčajnej horčici, ale cesnakovej horčici. V mnohých nádobách na varenie, ktoré sa našli v Nemecku a Dánsku, sa stále zachovali zvyšky horčičných semien a listov. Výskumníci sa domnievajú, že naši predkovia horčičné semienka roztláčali do svojich jedál a pridávali listy s cesnakovou príchuťou, čím dosiahli jeden-dva chuťové údery. Tento objav predstavuje posun medzi konzumáciou potravín výlučne kvôli ich kalorickej alebo výživovej hodnote a modernejšími spôsobmi hedonistického stravovania.

a close up view of some brown and white speckles
Photo by Hal Gatewood on Unsplash

Predjedlá zo starovekých korytnačiek

Jaskyňa Qesem v strednom Izraeli zostala celé veky neporušená, kým ju v roku 2000 náhodne neobjavili stavitelia ciest. Vedci v nej našli staré obydlia a staré pochutiny, korytnačky. Korytnačky boli porážané kremennými nožmi a pečené v pancieroch. Pravdepodobne však neboli hlavným chodom, pretože pravekí lovci a zberači, ktorí jaskyňu Qesem obývali, sa stravovali pestro a bohato. Korytnačky si pravdepodobne vychutnávali ako predjedlo, prílohu alebo dezert popri rôznych druhoch zeleniny. Hlavné jedlo pozostávalo z oveľa výdatnejšej zveriny vrátane býka, jeleňa a koňa.

white daisy flowers in bloom during daytime
Photo by Sindy Strife on Unsplash

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre