Gábor cestuje už 7 rokov a prostredníctvom svojho projektu PEOPLIMEET zdieľa so svetom príbehy ľudí, ktorých stretol

237

Dnes si predstavíme jedného zo slovenských cestovateľov, ktorého možne nepoznáte, ale odteraz ho budete chcieť sledovať. Nie je len cestovateľom ale tiež zakladateľom zaujímavého projektu PEOPLEIMEET.

14302410_10154543998794310_1737357540_n

Gábor je mladý slováčisko, ktorý je už 7 rokov na cestách a má za sebou 56 krajín. Jeho cestovateľská púť začala v roku 2009 v Prahe, kedy študoval a pracoval ako architekt. Jednoducho si kúpil letenku do New Yorku a vyrazil. Teraz má už za sebou množstvo krajín a prejdených kilometrov a jeho túžba po poznaní je čím ďalej, tým silnejšia. Keď sa ho raz niekto opýtal, čo by robil, keby mal všetko, jeho odpoveď bola jednoznačná – Cestovanie. Tvrdí, že cestovanie je pre neho momentálne vecou, ktorá mu dáva najväčší zmysel a stalo sa pre neho svojim spôsobom návykom, či drogou. Keďže je vďačný za to, že mal toľko príležitostí stretnúť zaujímavých ľudí a poznávať nové prostredia, rozhodol sa že dá svetu niečo na oplátku. A tak vznikol jeho projekt PEOPLEIMEET.

 

Projekt PEOPLEIMEET

O čom vlastne tento projekt je? Je jednoducho o ľuďoch. Je poctou ľuďom poctu všetkým ľuďom, ktorí ho nejakým spôsobom inšpirovali, ktorí mu pomohli alebo ho jednoducho obdarovali úsmevom na jeho cestách.

Nápad na projekt vznikol už v roku 2009 pri jeho prvej ceste okolo sveta a má za úlohu vyrozprávať príbehy ľudí z rôznych krajín kultúr, či prostredí. Jeho príspevky sú vlastne portréty ľudí z rôznych miest sveta s ich príhodami, ktoré publikuje na sociálnych sieťach.

Video k Projektu:

Momentálne budete mať možnosť ho stretnúť aj osobne a svoje skúsenosti a zážitky odovzdá formou 2 prednášok na slovensku v Košiciach a Bratislave.

Košice (13.9.2016) – Facebook udalosť

Bratislava (21.9.2016) – Facebook udalosť

 

Jeden z príbehov, ktoré si Gábor vypočul a podelil sa s ním ďalej.

Jedna z legiend hovorí, že bola raz jedna rodina so siedmimi dcérami. Dievčatá boli veľmi krásne, keď vyrástli, chceli si nájsť len toho najlepšieho muža. Ich rodičia im teda sľúbili pomoc a vyslali ich do hôr, aby nazbierali rôzne listy, kvety a bylinky, s ktorých pomocou potom navarili farebnú ryžu.

Rodina potom pozvala mladíkov z ďalekých dedín, ale aj z okolitých obcí, na ryžové hody. Cez deň sa spievali ľudové piesne a celú noc sa potom tancovalo. Non-stop spev a tanec umožnilo dievčatám otestovať a sledovať mužov. Po troch dňoch a nociach spevu a tanca si konečne dievčatá vybrali z približne 100 mužov tých sedem najlepších. Darovali im farebnú ryžu s ukrytým posolstvom a povedali im, aby sa včas vrátili na svadbu. Vďaka vareniu farebnej ryže, spevu a tancu sa sestry stali prvými z ľudu Hmongov, ktoré sa vydali z lásky.

Hmongovia veria, že striebro, ktoré predstavuje svetlo, zaháňa zlých duchov. Striebro je tiež symbolom bohatstva a krásy, to preto niektoré mladé ženy nosia niekoľko kilogramov striebra naraz.

fotojet-collage

 

Portréty ľudí s ktorými sa Gábor stretol a ich príbehy zdieľa so svetom v rôznych svetových jazykoch na svojich sociálnych sieťach (Facebook, Tumblr, Instagram).

peopleimet1 peopleimet2

peopleimet3 peopleimet4 peopleimet5 peopleimet6

 

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre