10 jedinečných vianočných tradícií z celého sveta

5817

Zabudnite na Santu alebo Ježiška. Krajiny po celom svete majú jedinečné zvyky na konci roka, ktoré praktizujú desaťročia alebo dokonca storočia. Napríklad niekoľko európskych krajín ponúka negatívnu formu Mikuláša alebo Santu. Je to nadprirodzená postava poverená trestaním zlých detí všetkými možnými spôsobmi – od zanechania kúskov uhlia v ich vianočných pančuchách až po ich trestanie brezovým prútom. Krampus je podľa webu Smithsonian Magazine najrozšírenejší najmä v alpských a stredoeurópskych krajinách. Japonsko má svoje špeciálne vianočné tradície, ktoré čiastočne formuje nikto iný ako Kentucky Fried Chicken. Začiatkom 70-tych rokov KFC spustilo reklamnú kampaň propagujúcu vyprážanú hydinu ako obľúbené americké sviatočné jedlo. Špeciálne vianočné balenie a mikulášske čiapky na sochách plukovníka Sandersa pred reštauráciami posilnili posolstvo. Najvyšší predaj KFC Japan sa dnes podľa webovej stránky KFC vyskytuje počas sviatočného obdobia, najviac na Štedrý večer.

6 32
Zdroj: canva

Ukazuje sa, že Vianoce prichádzajú vo všetkých tvaroch a veľkostiach. Po prečítaní si o ďalších vianočných tradíciách nižšie, možno budete inšpirovaní, aby ste tento rok prijali nejaké nové rituály.

Krampus, niekoľko európskych krajín

Diabolský náprotivok svätého Mikuláša má jednu úlohu: potrestať zlé deti pred Vianocami. Inými slovami, brucho sa mu netrasie ako miska plná želé. Namiesto toho si predstavte postavu démona polovičnej kozy (často ju vidno s kožušinou a rohmi). A namiesto tašky plnej hračiek Krampus niekedy nosí kôš alebo vrece, ktoré slúži na únosy tých obzvlášť zlých detí a ich následné odnesenie do pekla. Zažite túto sviatočnú tradíciu na večierkoch Krampusnacht a Krampus Runs, počas ktorých búrliví zabávači prechádzajú mestom v špeciálnych kostýmoch.

4 75
Zdroj: canva

Mari Lwyd „Sivá kobyla“, Wales

5307662733 36a330e1e5 o
Zdroj: flickr/Bill Rogers

Kone a Vianoce sa vo Walese dokonale dopĺňajú. Mari Lwyd sa prekladá ako „Sivá kobyla“ a zahŕňa vodeniekoňa – či už figúrky koňa alebo niekoho oblečeného ako kôň – od dverí k dverám v sprievode skupiny obyvateľov mesta. Presný pôvod nie je známy, no tradícia siaha stovky rokov do minulosti, uvádza Wales.com. Rituál začína tradičnými waleskými piesňami a prosbou o vstup do domu pre viac hudby a veselosti. Môže zahŕňať aj súťaž rýmov medzi súborom a domácimi obyvateľmi – satirické súťaženie a dopĺňanie rýmov sa podobá modernej rapovej súťaži.

Plážové párty, Austrália

5 33
Zdroj: canva

Stále zelené stromy a biele zasnežené krajiny môžu byť predstavou niektorých ľudí o dokonalých Vianociach, ale v Austrálii to tak nie je. 25. december v Austrálii spadá do polovice leta, takže je ideálny čas usporiadať vianočnú plážovú párty. Ďalšou populárnou tradíciou sú koledy pri sviečkach, kde ľudia zapaľujú sviečky a spievajú sviatočné piesne v parkoch a na iných vonkajších miestach.

Kentucky Fried Chicken, Japonsko

3 87
Zdroj: canva

Tradičnou vianočnou večerou pre milióny Japoncov je vedierko z KFC. Samotné Vianoce nie sú v skutočnosti náboženským sviatkom, pretože väčšina ľudí v krajine sa neidentifikuje ako kresťanská, no napriek tomu ide o zábavnú svetskú oslavu. Tento neobvyklý zvyk je dedičstvom 40-ročnej marketingovej kampane, v ktorej reťazec rýchleho občerstvenia ponúkal vyprážané kurča ako tradičnú americkú vianočnú hostinu. V týždňoch pred sviatkami majú v japonských KFC výstroj Santu a kura sa podáva v špeciálnom sviatočnom balení.

Dekorácie pavučiny, Ukrajina

3055360400 308e3dbd40 o scaled
Zdroj: flickr/ Daniel X. O’Neil

Táto tradícia siaha až do ľudovej rozprávky, v ktorej pavúky zdobili stromček rodiny príliš chudobnej na to, aby si mohla dovoliť poriadne vianočné ozdoby. Keď sa na Vianoce ráno zobudili, pavučiny utkané cez noc sa zmenili na strieborné a zlaté nite na stromčeku. V súčasnosti sú ukrajinské vianočné stromčeky vybavené pavučinami vyrobenými z rôznych materiálov, ako je krištáľ, papier, kov a plast.

La Befana („čarodejnica“), Taliansko

8252887458 1a6f6b0cb5 o scaled
Zdroj: flickr/Jim, the Photographer

Kto to ide dole komínom? Podobne ako Santa Claus, stará čarodejnica zvaná La Befana lieta na metle a prináša darčeky pre dobré talianske deti (a pre zlé deti, uhlie) v predvečer Troch kráľov. Taliansky vianočný zvyk je inšpirovaný kresťanským príbehom o návšteve mudrcov Ježiša, no jeho pôvod možno podľa TripSavvy hľadať aj v starorímskom pohanskom festivale.

Consoada, Portugalsko

table meal food red produce color 1162925 pxhere.com scaled
Zdroj: pxhere

Consoada je tradičná sviatočná večera na Štedrý večer, ktorá uctí zosnulých priateľov a príbuzných, ktorí sa už nemôžu zúčastniť oslavy sviatkov. Podľa návštevy Portugalska sa normálne nechá pri stole prázdne miesto pre alminhas penar (alebo „duše mŕtvych“), ktorí môžu byť prítomní na hostine.

La Quema del Diablo,(“upálenie diabla“ ) Guatemala

Toto slávnostné „upálenie diabla“ je predohrou guatemalských Vianoc. Obyvatelia zametajú, zbierajú odpadky a všetko hromadia vonku na obrovskej hromade a po umiestnení podobizne diabla na vrch sa to celé zapáli a v tejto veľkej kopy horí všetko negatívne, či už ďalekej aleno nedávnej minulosti.

3094251723 b5e8af32bc o scaled
Zdroj: flickr/ Roberto Urrea

Noc reďkoviek, Mexiko

23.decembra je v Oaxace v Mexiku Noc reďkoviek. Táto zaujímavá tradícia je oslavou nadrozmerných reďkoviek, ktoré sú vyrezávané do zložitých vzorov. Podľa CNN sa každoročné podujatie vianočných trhov začalo pred viac ako 120 rokmi, keď predajcovia na trhu vyrezávali reďkovky s detailným dizajnom, aby prilákali zákazníkov.

31737684557 cf3384a48c o scaled
Zdroj: flickr/Ted McGrath

Yule Lads, Island

Island má niekoľko jedinečných vianočných tradícií, od „záplavy vianočných kníh“, keď každý dostane na Vianoce aspoň jednu knihu, až po obyčajný listový chlieb. Islandskí Yule Lads sú ďalší. Počas 13 dní pred Vianocami, Yule Lads („mládenci“) zostupujú z hôr, aby dali deťom darčeky – alebo zemiaky. Deti si každý večer vyzúvajú topánky a ráno nájdu malý darček od Yule Lads, ak boli dobré alebo zemiak, ak boli zlé.

21685037074 9f039abcd4 o scaled
Domov pre Yule Lads, Zdroj: flickr/Jennifer Boyer

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.