Môže káva podporiť rýchlejšie chudnutie? Pozreli sme sa na štúdie

3042

Mnohí z nás si nevieme predstaviť deň bez rannej kávy. Tá je jedným z najobľúbenejších ranných nápojov konzumovanom na celom svete. Celosvetová populácia spotrebuje viac ako 160 miliónov vriec kávy ročne.

Okrem toho, že vám káva dodá energiu na celý deň, ponúka tiež vášmu organizmu mnoho zdravotných účinkov. Môže pomôcť spracovať cukor a znížiť riziko zdravotných problémov a to vrátane parkinsonovej choroby, zlyhania srdca, mŕtvice alzheimerovaj choroby či rakoviny hrubého čreva.

Dokonca vraj môže pomôcť žiť dlhšie. Káva, ak ju pijete s mierou a bez príliš veľkého množstva pridaných sladidiel, môže pomôcť aj pri chudnutí, keďže ide o nízkokalorický nápoj s približne 5 kalóriami na šálku kávy. Ako funguje káva na chudnutie a či fungujú rôzne marketingové slogany ako káva s citrónom, či magická káva sa dozviete v našom článku.

káva na chudnutie
Pitie kávy, môže podoporiť vašu snahu schudnúť? Foto: ZaujimavySvet

 

Ako pitie kávy pomáha pri chudnutí?

Niacín, draslík, horčík a antioxidanty sú živiny, ktoré podporujú zdravie tráviaceho traktu, podporujú funkciu svalov a vedú k lepšiemu zdraviu srdca. Práve tieto živiny obsahuje aj káva. Okrem toho, podstatnou zložkou kávy je kofeín, ktorý zrýchľuje metabolizmus, zvyšuje energiu a podporuje chudnutie.

Čierna káva je nízkokalorický nápoj

Chudnutie je spojené so stavom, kedy prijmete menej kalórii ako spotrebujete. Káva obsahuje menej ako 5 kalórii na jednu šálku a aj preto sa spája s chudnutím. Samozrejme, nízkokalorickým nápojom je káva iba vtedy, ak ju pijete čiernu, bez akýkoľvek pridaných cukrov a tukov v podobe pridania mlieka a cukru. V takom prípade obsahuje káva viac kalórií a jej spojitosť s chudnutím sa pomaly vylučuje.

Pitie kávy zrýchľuje metabolizmus

Metabolizmus je proces, pri ktorom telo rozkladá živiny a využíva kalórie potravín počas dňa. Mať rýchly metabolizmus znamená, že počas dňa spálite viac kalórií a to či už odpočívate alebo sa hýbete. Rýchlejší metabolizmus znamená rýchlejšie chudnutie.

Káva zvyšuje metabolizmus a to preto, lebo jej hlavnou zložkou je kofeín. Kofeín je stimulant, ktorý umožňuje zvýšiť váš bazálny metabolizmus, ktorý je známy aj ako rýchlosť, pri ktorej spaľujete kalórie počas odpočinku a zvyšuje metabolickú termogenézu, čo je proces, pri ktorom telo vytvára teplo zo strávených potravinových látok.

Podľa istej malej štúdie z roku 2018 sa zistilo, že účastníci, ktorí pili rôzne dávky kávy v priebehu dvoch mesiacov, mali väčšie množstvo metabolitov, teda produktov metabolizmu. V prípade účinku kofeínu na metabolizmus však treba mať na pamäti to, že zatiaľ čo u jedného človeka káva môže zvýšiť metabolizmus, u iného to tak byť nemusí.

Káva môže znížiť pocit hladu

Chuť do jedla je ovplyvnená rôznymi faktormi ako napríklad typ jedla, ktoré konzumujete, úroveň fyzickej aktivity a hormóny. Niektoré štúdie ukázali, že kofeín nachádzajúci sa v káve môže znížiť hladiny ghrelínu, čo je hormón, ktorý vyvoláva pocit hladu. Kofeín tiež stimuluje peptid hormónu sýtosti čo znamená, že viac tohto hormónu spôsobí, že sa budete cítiť nasýtení a tak menej hladní.

Podľa malej štúdie z roku 2014 sa ukázalo, že účastníci zaznamenali pocit plnosti a znížili príjem potravy do štyroch týždňov od denného pitia kávy a to na základe hladiny ghrelínu.

chudnutie
Chudnutie najlepšie podporíte aj správnou stravou a pravidelným pohybom. Foto: ZaujimavySvet

Pitie kávy potláča chuť do jedla

Pitie kávy pôsobí na každého inak. U niektorých dokonca podporuje pocit plnosti, čo znamená, že počas dňa prirodzene siahnete menej po extra jedlách alebo rôznych maškrtách. Celkovo tak môžete skonzumovať menej kalórií a následne schudnúť, keďže kalórie prispievajú k prírastku hmotnosti najviac. Podľa istej štúdie z roku 2017 ľudia, ktorí konzumovali kávu 30 minút až 4 hodiny pred jedlom mali nižší príjem potravy.

Káva priaznivo pôsobí na zníženie množstva telesného tuku

Zistilo sa, že ľudia, ktorí pili 250 mililitrov kávy trikrát denne  zaznamenali počas štyroch týždňov zníženie telesného tuku. Iná 24 – týždňová štúdia uvádza, že pitie štyroch šálok kávy denne znížilo telesný tuk o 4%.

Káva, ktorá sa konzumuje pred tréningom, môže tiež významne podporiť proces spaľovania tukov v tele.

Pitie kávy je dokonca podporované v rámci niektorých diét, ako napríklad ketogénna diéta, ktorá mieša kávu s maslom a doplnkom nazývaným MCT olej. Diéta WW používajúca bodový systém na sledovanie každého jedla, ktoré zjete, zaradzuje čiernu kávu ako nápoj s nulovým bodom, čo znamená, že môžete vypiť neobmedzené množstvo kávy.

kávové zrná
Kávové zrná obsahujú podobne ako iné ovocie aj telu propsešné látky. Foto: ZaujimavySvet

Ako piť kávu na chudnutie?

Ak chcete pitím kávy schudnúť, odporúča sa piť maximálne štyri 250 ml šálky kávy denne, čo sa rovná 400 miligramov kofeínu. Štyri takéto šálky kávy prinášajú pocit bdelosti, lepšieho metabolizmu a spaľovania tukov bez toho, aby to ovplyvnilo váš spánok a hlad. Odporúča sa vypiť jednu šálku v niekoľkohodinových intervaloch. V prípade, že máte radi silnú kávu, čo znamená, že v jednej porcii vody je väčšia koncentrácia kávy, dávajte si pozor, aby ste neprijali viac ako 400 mg kofeínu. Pite preto menej šálok kávy.

Ďalším dôležitým faktorom ovplyvňujúcim priaznivý vplyv pitia kávy na rýchlejšie chudnutie je piť kávu bez akýchkoľvek pridaných sladidiel, mlieka a iných vysokokalorických prísad. Preto preferujte čiernu kávu. Ak však máte radi sladkú kávu alebo kávu s mliekom, odporúča sa použiť nízkotučné mlieko a nízkokalorické alternatívne sladidlá ako napríklad sladidlá na báze ovocia, ako je erythritol alebo extrakt z mníšskeho ovocia, rastlinné sladidlá ako stévia a jakonový sirup, cukrové alkoholy ako xylitol a maltitol.

V prípade, že len začínate piť čiernu kávu, odporúča sa postupne znižovať množstvo sladidiel, až kým si nezvyknete na horkú chuť kávy. V prípade, že máte citlivý žalúdok, odporúča sa piť kávu s jedlom alebo po jedle, aby vám tento kyslý nápoj nespôsoboval žalúdočné ťažkosti.

espresso
Klasické espresso obsahuje iba 9 kalórií. Foto: ZaujimavySvet

Magická káva, káva z lekárne a podobné produkty

Určite ste už postrehli rôzne produkty s názvom „káva na chudnutie“ alebo „magická káva na chudnutie“ či dokonca „zelená káva na podporu chudnutia“. Faktom je, že káva je proste len káva. Podporiť chudnutie môže ale či si kúpite tú skvelú „magickú“ alebo inú je v podstate jedno. Kúpte si v prvom rade kvalitnú kávu s priznaným pôvodom, to je dôležité pri jej výbere. Podnadpis „na chudnutie“ slúži len ako marketingový ťah, môžeme vám odprisahať, že v Rwande alebo Keni nedelia kríky na chudnúce a tie klasické. Obal tomu dávame až my v Európe.

Tip na článok: Aké zaujímavosti ste o káve netušili !

Recenzie a skúsenosti

Čo ale hovoria recenzie a skúsenosti ľudí na internete? Pomohla káva ľuďom schudnúť alebo sa iba ochudobnili o vlastné peniaze? Pozreli sme sa na najčastejšie skúseností ľudí s kávou na chudnutie a nižšie vám ponúkame sumár týchto recenzií.

  • Káva naozaj pomohla mnohým slovenským užívateľom schudnúť.
  • Pozor by ste si ale mali dať na pofiderné produkty od neoverených predajcov napríklad značka „slimming coffee“ obsahuje látky, ktoré môžu spôsobiť rakovinu. Varuje predňou aj štátna veteterinárna a potravinová správa SR 

Slovenské skúsenosti a receznie sa zameriavajú skôr na konkrétne „zázračné“ značky produktov, my sa snažíme zamerať na všeobecný prínos kávy na chudnutie. Preto sa pozrime na skúsenosti zo zahraničia

Káva podľa zahraničných užívateľov napríklad na soc. sieti reddit naozaj pomáha schudnúť. Pozor by ste si ale mali dať na doplnky v káve ako je napríklad mlieko či smotana. Klasické espresso je podľa mnohých skvelý doplnok do diéty a do takzvaného prerušovaného hladovania, čo je veľmi populárny spôsob stravovania, ktorý preukázateľne a dlhodobo pomáha ľuďom schudnúť.

Rovnako je podľa mnohých hlavnou výhodou kofeín. Ten vás stimuluje a ak spojíte pitie kávy so športom môžete podať lepší výkon, spáliť viac kalórií a tým pádom schudnúť.

čierna káva
Foto: ZaujimavySvet

Pitie kávy s citrónom? Funguje to?

Ako sme si spomínali vyššie, čierna káva, ktorá je takmer bez kalórii, prispieva k chudnutiu a  už veľmi dlho je preto základom rôznych diétnych plánov. Je to vďaka kofeínu, ktorý káva obsahuje. Ten blokuje neurotransmiter adenozín, či vedie k zvýšeniu stimulujúcich neurotransmiterov, ako je dopamín. Vďaka tomuto procesu sa cítite bdelí a plní energie.

Ale čo ak ku káve pridáme aj citrón? Funguje to? Je efekt ešte väčší? Možno ste už počuli, že pitie citrónovej vody môže pomôcť pri procese chudnutia. Ale nie je to práve citrón, ktorý spôsobuje chudnutie. Je to voda, ktorú do nášho tela prijmeme. Áno, pitná voda, ktorá nás zasýti.

Nie nadarmo sa hovorí, že hlad je skrytý smäd. Teda veľa ráz sa za našim pocitom hladu skrýva smäd. Chuť čiernej kávy s citrónom je podľa  niektorých v poriadku, osviežujúca a vôbec nie taká horká, ako sa očakávalo. A určite pitie kávy s citrónom môže priniesť niektoré výhody pri chudnutí. Ale v prípade, že vám takáto ranná káva nechutí, radšej vypite pohár vody hneď ráno, ako sa zobudíte a uistite sa, že ste aj počas dňa dostatočne hydratovaní.

kávovy shake
Pozor na rôzne kávové nápoje, ktoré obsaujú veľké množstvo kalórií. Chudnutie môže podporiť len čistá káva bez pridaných sladidiel či cukru. Foto: ZaujimavySvet

Riziká spojené s pitím kávy

Pitie kávy má veľké množstvo výhod, ale existujú aj potenciálne nevýhody. Na čo si pri pití kávy teda dávať pozor?

Niektoré kávové nápoje obsahujú príliš veľa kalórií a cukru. Pokiaľ sa rozhodnete piť kávu, aby ste schudli, najlepšie je, ak sa vyhnete pridávaniu akýchkoľvek kalórií do kávy. Je veľmi lákavé pridať si do kávy mlieko alebo cukor. V takom prípade však káva nemá žiaden vplyv na chudnutie. mokka frappuccino a  karamelové macchiato patria medzi kávové nápoje, ktoré sú veľmi obľúbené, ale obsahujú 370 a 250 kalórií.

Kofeín môže znižovať kvalitu spánku a dokonca viesť k určitým problémom so spánkom. To môže v konečnom dôsledku ovplyvniť vašu váhu, avšak opačným smerom, keďže zlý spánok zvyšuje hlad a chuť do jedla a to zmenou hormónu ghrelínu ovplyvňujúceho hlad a leptínu, ktorý ovplyvňuje pocit plnosti.

V každom prípade by ste mali vašu poslednú šálku kávy vypiť minimálne šesť hodín pred spaním alebo aj viac, závisí to od vašej citlivosti na kofeín, ktorý blokuje adenozínové receptory blokujúce ospalosť a preto sa cítite viac bdelí.

Nezabúdajte ani na to, že príliš veľa kofeínu môže spôsobiť aj ďalšie zdravotné problémy ako je nervozita, nevoľnosť, zvýšený krvný tlak. Odporúča sa neprekročiť 400 mg kofeínu denne.

A čo čaj? Funguje na chudnutie

Okrem kávy je jedným z najpopulárnejších nápojov na svete aj čaj. Má obrovské množstvo zdravotných benefitov a je skvelou náhradou za kávu. Výhodou čaju je aj to, že do seba dostanete viac vody ako pri bežnom espresse. Aký čaj ale podporuje chudnutie? Zelený, čierny alebo nebodaj bylinkový? Dozviete sa v našom odkazovanom článku.

 

Užitočné zdroje:

https://www.insider.com/coffee-weight-loss

https://www.goodhousekeeping.com/health/diet-nutrition/a38516008/coffee-lemon-weight-loss/

https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition/can-drinking-coffee-lead-to-weight-loss/

 

 

 

Viktória Žolnová
Volám sa Viktória, vyštudovala som manažment v Prešove a v súčasnosti pracujem ako koordinátorka dobrovoľníkov pracujúcich s deťmi a mládežou. Veľmi rada čítam knihy a to najmä v angličtine, cestujem a tak spoznávam nových ľudí a rôzne kultúry. V neposlednom rade si rada vychutnám dobrú kávu, pohár vína a vypočujem kvalitnú hudbu.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre