O kokosovom oleji sa väčšinou hovorí len v superlatívach. Okrem jeho využitia v kozmetike sa s ním stretávame čoraz viac aj v kuchyni. Poďme si povedať zopár dôvodov, prečo využívať zdravotné výhody tohto oleja.

kokosovy-olej

1. Nie všetky tuky sú rovnaké.

Kokosový olej obsahuje nasýtené mastné kyseliny so stredne dlhým reťazcom (MCFA), ktoré sú zdravou formou nasýtených mastných kyselín v porovnaní s inými tukmi. Bežné nasýtené mastné kyseliny s dlhým reťazcom sú považované za nie veľmi priaznivé zdraviu a spájajú sa so srdcovými problémami, depresiou a zvýšenou hladinou cholesterolu. Čo teda znamená konzumácia MCFA tukov v v tomto  oleji pre naše telo? Naše telo tieto tuky metabolizuje priamo v pečeni a okamžite premieňa tuk na energiu.

2. Regulácia cukru v krvi

2.Kokosový olej pomáha regulovať hladinu cukru v krvi a môže znižovať riziko vzniku cukrovky typu 2. Tento olej môže napomôcť zlepšeniu využitia inzulínu v tele a pomáhať tak regulovať hladinu cukru v krvi.

3. Pomáha pri chudnutí

Zvyšuje činnosť metabolizmu a môže pomôcť pri chudnutí. Niektoré štúdie zistili, že ľudia, ktorí konzumujú 2 lyžice tohto oleja denne spália viac kalórií ako tí, ktorí ho konzumujú menej. Navyše, štúdia z roku 2009 zistila, že ženy konzumujúce 2 lyžice kokosového tuku denne po dobu 12 týždňov, mali nižšie množstvo brušného tuku prispievajúceho k srdcovým problémom

4. Starostlivosť o vlasy

Kokosový olej je priaznivý pre vlasy a vlasovú pokožku. Je používaný v obrovskom množstve šampónov, kondicionérov a produktov určených pre vlasovú starostlivosť. Z kokosového oleja je vhodné si robiť zábaly na unavené a suché vlasy. Dôvodom je nízka molekulová hmotnosť a priamy lineárny reťazec, ktoré dovoľujú oleju účinne prenikať do vlasov s cieľom zníženia straty bielkovín.

kokosy

5. Vďaka kokosovému oleju budete menej chorý

Posiľňuje imunitný systém a má silné antibakteriálne a antivírusové vlastnosti. Takmer 50% mastných kyselín v  oleji obsahuje kyselinu laurovú. Kyselina laurová sa člení na monolaurin a monoglyceridy, ktoré zabíjajú baktérie a vírusy, rovnako ako iné škodlivé patogény.

 6. Neoceniteľný pri zdravom varení

Je ideálny pre teplú aj studenú kuchyňu. Kokosový olej je vhodný na vyprážanie, pretože má vyšší dymový bod než väčšina nenasýtených olejov. Preto je vhodný na varenie pri vysokých teplotách narozdiel od olivového oleja, ktorý pri vysokej teplote oxiduje a stáva sa karcinogénnym. V studenej kuchyni je vhodný pri príprave

7. Vaša pokožka vám poďakuje

Olej z kokosov je tiež veľmi prospešný pre pokožku a má hydratačné účinky. V mnohých kultúrach je používaný ako liek na rôzne kožné problémy. Dôvodom je chemická štruktúra, ktorá bráni oxidácii a žltnutiu. Kokosový olej dokonca napomáha hojeniu rán.

Zaujímavosť: Vedeli ste, že robenie olejových masáží novorodencom zlepšuje ich termoreguláciu a podporuje zdravý rast a vývin? Štúdia z roku 2015 dokázala, že masírovanie už dvojdňových novorodencov týmto olejom malo priaznivý účinok na rast a naberanie hmotnosti týchto detí.

8. Vhodný dokonca aj pre zuby

Zabraňuje ochoreniu ďasien a zubnému kazu. Vyplachovanie si úst kokosovým olejom bolo po stáročia overeným spôsobom ako očistiť ústnu dutinu od baktérii a vyhnúť sa problému s paradentózou. Ak chcete napomôcť funkcií zdravých zubov a ďasien, skúste si takto vyplachovať ústa  3x týždenne po dobu 20 minút.

Ak chcete vyskúšať prospešné účinky kokosového oleja na vlastnej koži, odporúčame tieto produkty overené nami od overených predajcov

Overený PredajcaPopis
powerlogy
Kokosové oleje od powerlogy patria medzi tie najkvalitnejšie na trhu a produkty tejto firmy sú oceňované .
03-vivantis-nove-logoOverený predajca značkovej kozmetiky Vivantis ponúka jeden z najkvaltinejšich olejov na trhu - kokosový olej Purity .

Pozrite si tiež Zaujímavosti a fakty  o Aloe Vera

   

Zanechať komentár

Možnosť pridať prvý komentár

Upozorniť
avatar
wpDiscuz