7 komunikačných chýb, ktoré obmedzia váš vplyv

571

Máte pocit, že napriek svojej vysokej pozícii sa vám akosi nedarí mať vplyv všade, kde by ste si priali? Možno je práve chyba vo vašej komunikácii. Môže sa jednať iba drobné nedostatky a vaša komunikácia na vašich alebo podriadených nie je dostatočná. Prinášame vám zopár príkladov, takýchto drobných chýb, ktoré možno robíte aj vy. Keď ich odstránite, mal by sa tým zlepšiť aj váš vplyv.

Rozdávanie priamych rozkazov namiesto kladenia otázok

3 81
Zdroj: canva

Líder má pozíciu na to, aby rozdával rozkazy. Toto samotné zabezpečuje, že máte veľký vplyv na ostatných. Tento prístup môže váš vplyv rovnako zväčšovať, ale aj zmenšovať. Ľudia vás síce budú naoko poslúchať, nezískate si však prirodzený rešpekt a uznanie. Bude len ďalší šéf, čo chrlí rozkazy. Prezentácia je veľmi dôležitá a ak chcete byť ozajstným lídrom, mali by ste si na to dávať pozor. Je to iba mierna zmena rétoriky a dokáže naozaj robiť divy. Skúste si to na sebe všímať a uvidíte, či to nie je práve váš problém.

Snažíte sa zakaždým vydolovať súhlas

4 53
Zdroj: canva

Zakaždým nútite niekoho, ako povedal „áno“. Je to zase úplný opak direktívneho štýlu štekania rozkazov. Tento prípad zase vykresľuje vaše šéfovanie, ako príliš mäkké. Vy tam nie ste od toho, aby ste prosili niekoho, aby niečo urobil alebo aby s tým súhlasil. Je tam na to, aby pracoval a vy na to, aby ste prácu zadeľovali a viedli svoj tím. Nenechajte sa zmiasť tým, že chcete byť s každým za dobre a s každým kamarát. Nie ste tam na to.

Príliš priamo poukazujte na chyby

5 68
Zdroj: canva

Tak, ako dnešní odborníci radia zo výchove detí, že je dobre dieťa karhať v súkromí, tak by ste sa mali správať aj vy k svojim podriadeným. A skúsiť im vysvetliť kde je chyba alebo problém a nie len im to chrsnúť do tváre. Vyvoláte tým menej stresu a tlaku a atmosféra bude oveľa znesiteľnejšia. Jasné, človek musí vedieť, že urobil chybu a má sa jej vyvarovať. Dá sa to však vyjadriť decentne a s gárciou. Nemusíte z človeka urobiť klbko nervov, ktoré sa bojí chodiť do práce.

Nevšímate si pokroky

6 54
Zdroj: canva

Viesť ľudí nie je len o tom, že rozdávate prácu a diktujete príkazy. Musíte ich vedieť motivovať a udržať motivovaných, aby svoju prácu vykonávali čo najlepšie a najefektívnejšie. Pokiaľ ste však ignorant a neviete pochváliť, nikdy nebudete mať vplyv a rešpekt, po akom túžite. Keď sa niekto úmorne snaží a napreduje s veľmi ťažkým projektom aj keď malinkými krokmi a vy si to nevšímate alebo to ignorujete, je to veľmi frustrujúce. Frustrovaný zamestnanec rovná čoskoro vyhorený zamestnanec. Nemusíte to preháňať. Stačí ak dáte najavo záujem a to, že si prácu každého vážite. A ich pokroky tiež.

Nepoužívate mená

7 52
Zdroj: canva

Niekedy je komplikované si pamätať všetky mená, najmä pri veľkom kolektíve. Ak však mená nepoužívate cielene, budete vždy pokladaný za kladného a neosobného šéfa. A to nechcete. Nemusíte sa s nikým prehnane rodinkárčiť alebo za extrémne zaujímať o ich osobné životy. To je na vás. Je to však základná úcta k človeku, keď ho oslovíte menom, aj keď to je z nadradenej pozície, ktorú máte. Ak ste to doteraz nerobili, skúste to zmeniť a uvidíte, aký úsmev na tvári to vyvolá u niektorých ľudí.

Rozprávate najviac zo všetkých

8 26
Zdroj: canva

Možno ste sa stali lídrom práve vďaka tomu, že radi rozprávate. Efektívne fungovanie vášho tímu to však neprinesie. Každý sa rád počúva a najmä ľudia vo vyšších pozíciách. Dáva nám to pocit väčšej dôležitosti. Ale túto vašu väčšiu dôležitosť vnímajú aj ostatní a nie v pozitívnom slova zmysle. Nebuďte ten, kto v piatok poobede zbytočne predlžuje porady. Buďte struční, výstižní a hovorte k veci. Ľudia si vás za to budú viac vážiť a oveľa viac si toho zapamätajú.

Nepýtate sa žiadne otázky

10 15
Zdroj: canva

Ľudia okolo vás majú pocit, že vás vôbec nezaujímajú. Nemusíte klásť otázky typu: „ako sa cíti vaša mačka?“ alebo „ či sa už deti vrátili z prázdnin od babičky“. Ide skôr o pracovné veci a riešenia, ktoré dáte dokopy s vaším tímom. Čím viac sa pýtate, tým má človek viac pocit, že je zapájaný a tým sa cíti dôležitý a svoju prácu vykonáva s väčšou ľahkosťou. Okrem toho, že budete pokladaný za skvelého šéfa, ktorého zaujímajú aj iné názory ako je ten jeho, budú vaše projekty a práca krásne napredovať a bude u vás skvelá atmosféra. Nepýtajte sa však nasilu a príliš. Aby to nevyzeralo, že ste úplne neschopní. Vo všetkom je potrebné zachovať rozumnú mieru.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.