Ako pôsobí konopný olej na zdravie človeka? Jeho účinky sa týkajú predovšetkým vlasov, pleti a prekvapivo aj rakoviny

779

Konope patrí k členom rastlinného druhu Cannabis sativa. Možno ste o tejto rastline už počuli v súvislosti s marihuanou, avšak toto konope je odlišnou odrodou Cannabis sativa.

Konopný olej je čistý zelený olej vyrobený lisovaním dozretých konopných semien za studena. Dôležité je podotknúť, že konopný olej je odlišný od kanabidiolu (CBD), čo je extrakt vyrobený z konopných kvetov a listov.

konopný olej

Konopný olej typicky neobsahuje chemikáliu tetrahydrokanabinol (THC), psychoaktívnu zlúčeninu, ktorá sa spája s užívaním marihuany. Naopak, je bohatým zdrojom kyseliny gama linolénovej (GLA), ktorý je druhom omega – 6 mastných kyselín. Konopný olej okrem omega-6 mastných kyselín obsahuje aj omega-3 mastné kyseliny v pomere 3:1, čo predstavuje ideálny pomer.

Mastné kyseliny, ktoré získavame z potravín, sú životne dôležité pre normálnu činnosť všetkých funkcií v organizme. Vďaka tomu, že konopný olej obsahuje esenciálne polynenasýtené mastné kyseliny (PUFA) ako sú kyselina olejová, kyselina stearidonová a už spomínaná kyselina gama-linolénová a zároveň už tiež vyššie spomínané omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, môže byť nápomocný pri niektorých zdravotných problémoch, ako sú zápaly a iné kožné ochorenia. Je možné evidovať jeho benefity od zlepšenia akné až po liečbu rakoviny či spomalenie nárastu srdcových chorôb alebo Alzheimerovej choroby.

 

Polievková lyžica konopného oleja obsahuje:

 • 14 gramov tuku
 • 1,5 gramu nasýtených tukov
 • 12,5 gramov polynenasýtených tukov.

Konopný olej tiež obsahuje:

 • Antioxidanty, napríklad vitamín E
 • Karotén
 • Fytosteroly
 • Fosfolipidy
 • Chlorofyl

Spolu s malým množstvom železa a zinku obsahuje aj množstvo minerálov, vrátane vápnika, horčíka, síry, draslíka, fosforu.

Konopný olej možno užívať perorálne alebo ho naniesť na pokožku.

zelený konopný olej

 

Hľadáte informácie o CBD oleji? Prejdite na článok, ktorý sa venuje kanabidiolu !

Zápal a rakovina

Pridanie omega-3 mastných kyselín, ktoré sa nachádzajú v konopnom oleji, do vašej stravy môže zmierniť zápal, ktorý sa podieľa na chorobách ako je rakovina a srdcové choroby.

Konopný olej, PMS a menopauza

Fyzické alebo emocionálne symptómy spojené s predmenštruačným syndrómom sú potenciálne spôsobené citlivosťou na hormón prolaktín, ktorý môže súvisieť s nízkym prostaglandínom E1 (PGE1).

Kyselina gama linolénová nachádzajúca sa v konopnom oleji pomáha pri produkcii PGE1.

Niektoré štúdie naznačujú, že ženy s PMS, ktoré užívali 1 gram mastných kyselín obsahujúcich 210 mg GLA, zaznamenali pozoruhodný pokles symptómov.

Semienka konope pomáhajú tiež chrániť pred komplikáciami pri menopauze a to pravdepodobne kvôli vysokým hladinám GLA.

Antibakteriálne činidlo

Konopný olej má tiež antibakteriálne vlastnosti, ktoré inhibujú aktivitu rôznych typov baktérií, vrátane Staphylococcus aureus, ktorá môže spôsobiť kožné infekcie, zápal pľúc, infekcie kože, kostí a srdcových chlopní.

Ochorenia kože alebo pleti ako sú akné či ekzém

Výskumy naznačujú, že omega-3 a omega-6 mastné kyseliny v konopnom oleji môžu byť účinné pri liečbe mnohých kožných ochorení vrátane:

 • Akné
 • Ekzému
 • Psoriázy, pričom v tomto prípade by sa konopný olej mal používať v kombinácii s lokálnym vitamínom D, fototerapiou UVB a perorálnymi retinoidmi.
 • Lichen planus – ide o zápalový stav kože, kedy konopný olej prispieva k silnejšej pokožke, ktorá je odolnejšia voči vírusovým, bakteriálnym a plesňovým infekciám.

Ako konkrétne konopný olej prospieva vašej pokožke a pleti?

pleť a tvár

 • Zmierňuje produkciu mazu – konopný olej je ideálny pre väčšinu typov pokožky a to vďaka jeho schopnosti zvlhčovať pleť bez upchávania pórov. Môže dokonca pomôcť dosiahnuť vyrovnanosť mastnej pokožky, hydratovať ju a regulovať produkciu kožného mazu. Suchosť pokožky môže byť tiež jedným z dôvodov, kedy vaša pleť produkuje nadbytok mazu. Konopný olej pomáha predchádzať suchej pokožke bez upchávania pórov. To pomáha redukovať akné, ktoré je spôsobené prebytočným olejom.
 • Zvlhčuje a zmierňuje zápal – jednou z omega-6 mastných kyselín, ktoré konopný olej obsahuje, je kyselina gama-linolénová (GLA), ktorá pôsobí ako silné protizápalové činidlo a súčasne podporuje regeneráciu buniek pokožky. To pomáha upokojiť zápal a podráždenie pokožky, vrátane akné a niektorých iných porúch kože.
 • Má potenciál liečiť atopickú dermatitídu – konzumácia živín ako omega-6 a omega-3 mastných kyselín môže pomôcť pri liečbe kožných ochorení ako je atopická dermatitída.
 • Má anti-age vlastnosti – konopný olej má okrem zvlhčovania a upokojovania pokožky aj vlastnosti, ktoré spomaľujú starnutie. Môže pomôcť redukovať jemné linky a vrásky a tiež predchádzať vzniku známok starnutia. Sú to práve kyselina linolová a olejová, ktoré sa nachádzajú v konopnom oleji a ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu v zdraví pokožky a v boji proti starnutiu pokožky.

Možné výhody konopného oleja na vlasy:

vlasy

Medzi niektoré výhody olejov na vlasy a teda aj konopného oleja patrí:

 • Zabránenie tomu, aby sa do vlasov absorbovalo príliš veľa vody
 • Pomáha predchádzať prieniku určitých látok do vlasových folikulov
 • Zabraňuje lámaniu vlasov a to znížením sily pri česaní mokrých vlasov
 • Vyživuje a posilňuje vlasy
 • Stimuluje rast vlasov

Aké sú vedľajšie účinky a riziká spojené s užívaním konopného oleja?

Konopný olej je pre väčšinu ľudí bezpečný a zvyčajne neobsahuje žiadne THC ani psychoaktívne vlastnosti. Pri lokálnom použití môže u niektorých ľudí dôjsť k miernemu podráždeniu, preto sa najskôr odporúča akési testovanie. Konzumácia konopného oleja môže u niektorých spôsobiť negatívne účinky ako uvoľnenie stolice či zažívacie ťažkosti, ku ktorým môže dôjsť v dôsledku mastnej povahy oleja.

Konopné semená tiež môžu interagovať s liekmi na riedenie krvi a to tým, že potenciálne inhibujú krvné doštičky. Preto sa pred pravidelným užívaním konopného oleja radšej porozprávajte so svojím lekárom, či je to pre vás vhodné.

Na záver

Napriek tomu, že konopný olej je veľmi obľúbený a výskumy naznačujú určité prospešné účinky pre zdravie, poraďte sa so svojim lekárom skôr, ako ho aplikujete lokálne alebo ho budete užívať ako doplnok. Váš lekár vám poskytne dôležité informácie o konopnom oleji a o tom, ako by mohol vplývať na vaše aktuálne zdravie a akýmikoľvek inými liekmi, ktoré užívate.

 

Užitočné zdroje:

 

Viktória Žolnová
Volám sa Viktória, vyštudovala som manažment v Prešove a v súčasnosti pracujem ako koordinátorka dobrovoľníkov pracujúcich s deťmi a mládežou. Veľmi rada čítam knihy a to najmä v angličtine, cestujem a tak spoznávam nových ľudí a rôzne kultúry. V neposlednom rade si rada vychutnám dobrú kávu, pohár vína a vypočujem kvalitnú hudbu.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre