Najlepšie bylinky a a prírodné oleje na vlasy – Pomôže vám kokosový, olivový olej alebo je lepšie ak siahnete po bylinke ako je napríklad brahmi?

814

Stratu vlasov pozná snáď každý z nás. Existuje veľa dôvodov ich straty, od genetiky, vitamínový deficit až po hormonálne zmeny. Niektoré zdravotné problémy ako porucha štítnej žľazy môžu viesť ku častému vypadávaniu vlasov.

Neexistuje žiadna zázračná pilulka alebo liek na rast vlasov. Avšak výskumy ukazujú, že rôzne bylinky môžu spomaliť vypadávanie a pomôcť s rastom. Výskumy boli síce uskutočnené na zvieratách, ale je tu veľký potenciál.

Povieme si o možnostiach užívania rôznych prírodných prostriedkov vhodných na udržiavanie vašej bujnej hrivy na hlave.

bylinky a oleje na vlasy

Bylinné oleje (kokosový, olivový či mandľový)

Vlasové oleje, tiež nazývané vlasové toniká, sú bylinnými extraktmi zmiešanými s nosným olejom. Niektoré vlasové oleje obsahujú niekoľko byliniek a základových olejov.

Populárne oleje využívané ako základová báza:

  • Kokosový
  • Mandľový
  • Olej z vlašských orechov
  • Olivový
  • Minerálny
  • Jojobový
  • Olej zo pšeničných klíčkov

Bylinky využívané v bylinných vlasových olejoch sú:

Ak chcete zdravie vlasov podporiť pomocou byliniek, hľadajte v zložení vlasovej kozmetiky tieto:

Brahmi (Bacopa monnieri)

brahmi

Zvláštna bylinka využívaná v ajurvédskej medicíne, obsahuje alkaloidy podporujúce aktivovanie proteínov zodpovedných za rast vlasov.  Brahmi sa používa ako súčasť vlasovej kozmetiky. A jeho užívatelia popisujú pozitívne skúsenosti v prípade vypadávania, rastu či štipenia vlasov.

Ibištek čínsky (Hibiscus rosa sinesis)

Stálezelený ker, jeho jedlé kvety sa častou používajú na výrobu bylinného čaju. Predpokladá sa, že ibišek napomáha stimulovať vlasové folikuly, zväčšuje ich veľkosť a zvyšuje rast vlasov.

Jatamansi

Malý krík, ktorého oddenky môžu urýchľuvať rast valsov. Dokonsa sa ukazuje že podporuje rast vlasov pri alopécii spôsoenej chemoterapiou.

Coat buttons (Tridax procumbent) 

Zvláštna rastlinka ajurvédskej medicíny a člen rodinky sedmokrások. Obsahuje antioxidanty a podporuje rast vlasov v spojení s inými bylinkami.

Ženšen (Panax ginseng) 

Známy od nepamäte pre svoje liečebné účinky. Podporuje nie len mozog, ale dokonca aj rast vlasov. O saponínoch o ktorých sa predpokladá, že podporujú rast vlasov inhibíciou 5a reduktázy. Enzým spájaný so stratou vlasov u mužov.

vlasy

Ako používať oleje na vlasy

Niektoré vlasové oleje sú formulované na použitie namiesto šampónu, alebo ponechať na vlasoch ako kúru. Preto vždy čítajte návod na použitie. Štítok na produkte vám vždy napovie a poradí presne ako máte prípravok použiť.

Samozrejmosťou je mať čisté ruky, vmasírovanie vlasového oleja opatrne do vašej pokožky hlavy. Následne opláchnuť podľa inštrukcií. Na trhu existujú stovky produktov. Voľba je len na vás. Pri kúpe si dajte pozor na kvalitné zloženie.

Bylinky podporujúce rast vlasov

Rôzne rastliny podporujú zdravie vlasov. Ako je už napísané vyššie niektoré sa často využívajú v kozmetike, ale existujú aj také, ktoré nemusia byť nutne len v produktoch určených na vlasy. Ale môžete ich prijímať vo viacerých formách.

Rozmarín

Často používaný ako olej v kombinácií s olivovým olejom alebo samostatne. Ako bylinka vie napomôcť so správnou cirkuláciou a to vedie k lepšiemu rastu vlasov. Dokonca je ako bonus je aj to, že pomáha s bojom proti predčastnému šednutiu vlasov.

Mäta

Mäta je ďalšia skvelá rastlinka pomáhajúca s rastom bujnej kštice. Dokonca stimuluje vlasové folikuly. Je často využívaná taktiež v olejoch.

Mätový olej

Aloe Vera

Kto by nepoznal túto všestranú rastlinu, ktorá dokáže vyriešiť nejeden problém. Gél z nej dokáže obnoviť nerovnováhu pH pokožky hlavy, čo napomáha s podporou rastu. Taktiež je to skvelá cesta v hydratácií. Gél z Aloe  sa môže aplikovať na pokožku hlavy a masírovať ešte pre lepšie výsledky.

Praslička

No asi nie úplne rastlina, ktorú by ste tu čakali. Avšak jej výskyt v produktoch na vlasy je dosť častý. Vďaka obsahu oxidu kremičitého zlepšuje pevnosť vlasov aj kostí. Dokonca napomáha so znížením lámavosti vlasov. Dajte si ale pozor pri užívaní. Je to prírodné diuretikum. Preto pite dostatok vody.

Levanduľa

Populárna bylinka. Pokiaľ ju nenájdete v kréme na vrásky, či šampóne nájdete ju vo vankúši určenom na upokojenie Tak snáď nikoho teda neprekvapí, že je to vhodná bylinka aj pre podporu rastu vlasov. Dokonca pokiaľ trpíte na rôzne plesne, či iné problémy je to náročné pre vitalitu vlasov. Preto sa táto rastlina používa ako tonikum alebo olej v boji proti týmto problémom. Podľa lekárskeho centra Univerzity Maryland pomáha v boji proti vypadávaniu vlasov u ľudí trpiacich alopéciou.

Lopúch

Nadupaný esenciálnymi mastnými kyselinami a zlúčeninami fytosterolu môže pomôcť s podráždením pokožky hlavy a zároveň vypadávaniu vlasov. Vďaka tomu môže pomôcť generovať nový rast a často sa nachádza v množstve produktov na starostlivosť o vlasy. V skutočnosti môžu byť mastné kyseliny v tejto rastline dokonca použité na liečbu psoriázy.

Žihľava dvojdomá

Napomáha blokovať nedmernú produkciu DHT, ktorá vedie k vypadávaniu vlasov. Aj keď nemusí podporiť nový rast, zastaví vypadávanie vlasov a zároveň pomôže obnoviť rovnováhu hormónov. Taktiež má silné antibakteriálne účinky.

Ginko biloba

Bylinka známa ako stimulant krvného toku a podporuje cirkuláciu. Môže napomôcť so zvýšením krvného toku vo folikulách a tým pomôcť s rastom vlasov. Používa sa buď lokálne alebo v podobe čaju.

Ginko biloba

Serenoa plazivá

Bylina snažiaca sa zastaviť nerovnováhu hormónov, ktoré stoja v ceste rastu hormónov, ktoré stoja v ceste rastu. Táto rastlina je podobná účinkami žihľave. Dokonca na dosiahnutie lepších výsledkov je vhodné ich kombinovať dohromady. Funguje aj ako kontrola produkcie DHT. Inhibuje väzbu DHT na receptory, čím blokuje pôsobenie DHT a podporuje rozpad zlúčeniny.

Púpava

Teda presnejšie koreň púpavy. Je skvelý na detoxikáciu ľadvín a pečene, ale tiež má pozitívne účinky znižovania zápalov pokožky hlavy ako seborea a rozsiahle lupiny. Nepriamo to môže mať tiež priaznivý vplyv na rast vlasov. Keďže zápaly folikulov často bránia zdravému rastu vlasov.

Slovo na záver

Pokiaľ sa rozhodnete pre bylinky podporujúce rast vlasov, je dobré mať na pamäti niekoľko dôležitých vecí. Príčiny problémov s vypadávaním vlasov a celkovým zdravím pokožky hlavy sú obvykle viacfaktorové. Preto je stanovenie problému často náročné. Vypadávanie vlasov je často spájané s kombináciou určitých zdravotných problémov. Medzi nimi napríklad aj dostatok vitamínov.

Správne použitie byliniek môže pomôcť s podporou rastu, avšak pri závažných problémoch, ktoré pretrvávajú vyhľadajte potrebnú pomoc. Obvodný lekár či dermatológ určí diagnózu a vy môžete prispieť k liečeniu práve týmito rôznymi bylinkami.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.