5 miest, ktoré môžu zmiznúť skôr, ako ich uvidíte

1243

Medzi najväčšie divy sveta patria historické pamiatky, ktoré existujú stovky a niekedy aj tisíce rokov. Vďaka urbanizácii, prírodným katastrofám a znečisteniu je však pravdepodobné, že tieto historické pamiatky sa do konca tohto storočia opäť stratia.

Údolie kráľov

Miesta odpočinku mocných egyptských faraónov, ako boli Ramzes II. a kráľ Tutanchamon, vzbudzovali po stáročia úžas a úctu. Nanešťastie inšpirovali aj mnohých lovcov pokladov, ktorí boli len zlodejmi a lupičmi. Teraz však Údolie kráľov čelí inému druhu hrozby. Tá neprichádza od chamtivých rádoby Indiana Jonesov, ale od niekoľkých tisícok turistov s dobrými úmyslami. V okolí hrobiek sa začala nekontrolovateľne rozmáhať huba a vedci sa domnievajú, že parazit prekvitá v dôsledku zlého vetrania a dýchania tisícov návštevníkov. Vedúci egyptských pamiatok oznámil, že hrobky môžu zaniknúť do 150 rokov. Rytiny a maľby vo vnútri hrobiek už začínajú miznúť. V reakcii na to sa obmedzil počet turistov, ktorí môžu vstúpiť do hrobiek, a niektoré exponáty boli úplne zatvorené. Dúfajme, že tieto obmedzenia spolu s použitím nových ventilačných systémov v hrobkách budú stačiť na ich záchranu.

Zdroj: Listverse

Seychelles

Je pravdepodobné, že väčšina ľudí ešte nepočula o Seychelách, skupine približne 115 ostrovov neďaleko známejšieho Madagaskaru. Boli akosi úplne neobývané ľuďmi, kým ich v roku 1600 neobjavila britská Východoindická spoločnosť. Potom sa stali útočiskom pirátov. Dnes sú známe ako jedno z najlepších miest, kde možno vidieť najväčšie ryby v mori: žraloky veľrybie. Na Seychelách sa nachádzajú jedny z prvých vedeckých záznamov o týchto nádherných tvoroch, ktoré sú prísne chránené. Ostrovy by sa však mohli ocitnúť pod vodou už o pol storočia, najmä kvôli zničeniu koralových bariér okolo pláží. Seychely sa stali obeťou jedného z najbrutálnejších prípadov bielenia koralov na svete. Zvyšujúce sa teploty ničia koraly a zanechávajú ich znepokojujúco biele, takmer ako kostry.

Zdroj: Listverse

Olympia

Keď sa povie staroveké Grécko, väčšina z nás si predstaví gréckych bohov, Spartu alebo olympijské hry. Hoci každý vie, že olympijské hry vznikli v Grécku, málokto vie o presnom meste, kde boli založené. Olympiu v priebehu rokov obývalo niekoľko rôznych kultov, ktoré uctievali niekoľko rôznych bohov, od Kronosa, kráľa titanov, až po bohyňu žiadostivosti a krásy, Afroditu. Postupom času si jeden kult úplne prisvojil mesto pre svojho boha, vládcu olympijcov, samotného Dia. Takmer všetko v meste bolo navrhnuté na jeho počesť, od veľkolepej 13-metrovej sochy pokrytej zlatom a slonovinou (ktorá už, žiaľ, neexistuje) až po samotné olympijské hry. Aj dnes sa olympijský oheň zapaľuje v tomto meste a potom sa prenáša tam, kde sa hry konajú. Paradoxne, práve oheň ohrozuje miesto vzniku milovaných hier. V roku 2007 sa po celej krajine rýchlo rozšírilo niekoľko požiarov, ktoré založili podpaľači, pričom zahynulo viac ako 60 ľudí. Plamene len ťažko zvládol obetavý tím hasičov, ktorý bol len kúsok od toho, aby zničil historické miesto pôvodných hier. Vďaka globálnemu otepľovaniu sa požiare stali oveľa bežnejšími a oveľa silnejšími a hrozí, že toto miesto zhorí na popol a všetky snahy o jeho ochranu budú márne.

Zdroj: Listverse

Archeologická zóna Chan Chan

Chan Chan, ktorému patrí titul najväčšieho objaveného predkolumbovského mesta a vôbec najväčšieho mesta z tehál, sa rozprestiera na približne 20 kilometroch peruánskeho územia. Pôvodne ho obývali ľudia Chimu, ktorí mesto rozdelili na deväť rôznych citadiel, z ktorých každá bola autonómna. Antropológovia Chan Chan označili aj za „prvú skutočnú inžiniersku spoločnosť v Novom svete“. Ich projekty, ako napríklad zavlažovací systém, ktorý zásoboval celé mesto, a pokus o vytvorenie obrovského kanála, ktorý by sa tiahol až k rieke Chicama 80 km na sever, boli v „civilizovanej“ Európe neslýchané. Mesto vydržalo viac ako 600 rokov, kým sa ho Inkskej ríši nakoniec podarilo zvrhnúť. Dnes je tento archeologický zázrak pod útokom nielen tých, ktorí prichádzajú plieniť a rabovať, ale aj búrok spôsobených smrtiacim fenoménom El Nino. Aby toho nebolo málo, vďaka silným zemetraseniam hrozí, že mesto bude úplne rozdrvené.

Zdroj: Listverse

Galapágy

Na týchto ostrovoch žije takmer 9 000 druhov, z ktorých mnohé sa nenachádzajú nikde inde na svete. Divoká príroda, ktorá robí Galapágy takými jedinečnými, je však vážne ohrozená. So zvyšujúcim sa počtom prisťahovalcov a turistov, ktorých počet každoročne narastá o viac ako 12 percent, sa zvyšuje aj počet invazívnych druhov. Kozy a ošípané konzumujú potravu, ktorú pôvodné druhy potrebujú na prežitie, a predátori, ako napríklad potkany, ktoré napádajú mláďatá a slabých jedincov. Tisíce rokov sa na ostrovoch vôbec nevyskytovali predátori a evolúcia prebieha príliš pomaly.

Zdroj: Listverse

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre