5 neuveriteľných faktov o bizarnej diktatúre v Turkménsku

1461

Samotná myšlienka diktatúry sa väčšine ľudí nepáči. Uvedomujeme si, že je to urážka našej základnej ľudskosti. Väčšina z nás tvrdí, že ľudia majú právo na slobodu a na rozhodovanie o tom, ako chceme žiť svoj život. Keď teda vláda začne diktovať ľuďom drobnosti ich života, veci sa môžu veľmi rýchlo vymknúť spod kontroly. A pri pohľade zvonku to niekedy môže vyzerať veľmi smiešne, keď sú tieto detaily také zvláštne a bizarné. No, len máloktorá krajina je na tom tak zle ako Turkménsko.

V hlavnom meste boli zakázané farebné autá

Serdar Berdimuhamedow je súčasným prezidentom Turkménska, zvoleným v roku 2022 po 15 rokoch vlády svojho otca. Neurobil nič pre zlepšenie práv a slobôd svojho ľudu a podľa všetkého sa v Turkménsku stále vládne železnou rukou. Ešte v roku 2018 sa objavili správy, že Serdarov otec Gurbanguly Berdimuhamedow nariadil, aby boli v hlavnom meste Turkménska zakázané farebné autá. Stalo sa tak po zákaze ich dovozu do krajiny z roku 2015.

aerial photography of cars on parking lot
Photo by Ivana Cajina on Unsplash

Prezident vtedy veril, že biela farba je šťastná, a chcel vidieť len biele autá. Polícia začala konfiškovať čierne autá a nakoniec prešla aj na iné farby. Podľa niektorých správ natierala autá na bielo a potom ich majiteľom vystavovala faktúry. Autoservisy využili nové pravidlo a zdvojnásobili ceny za lakovanie áut pre tých, ktorí si chceli dať túto prácu urobiť. Priemerný príjem v krajine je mimoriadne nízky, čo znamená, že zaplatiť toľko za lakovanie nie je málo.

Ich vodca premenoval mesiace roka a dni týždňa

Vodca Nijazov sa rozhodol, že mesiace v roku a dni v týždni mu svojimi tradičnými názvami nevyhovujú, a tak nariadil ich zmenu. Namiesto nich sa rozhodol používať mená svojej rodiny, ľudí, ktorých obdivoval, a náhodné slová, ktoré si vybral z rozmaru. Január sa stal Turkmenbaši, prezývkou, ktorú si dal sám. Apríl sa stal Gurbansoltan, čo bolo meno Nijazovovej matky. Zrušil aj ich slovo pre chlieb a pomenoval ho tiež po svojej matke. Ak niekto v danej chvíli povedal „Gurbansoltan“, mohol hovoriť o žene, mesiaci apríl alebo o chlebe.

January calendar
Photo by Maddi Bazzocco on Unsplash

Máj bol premenovaný na meno básnika a september bol pomenovaný podľa knihy, ktorú prezident napísal. Streda sa zmenila na Deň priaznivcov a utorok bol Deň mládeže. Ani jeden názov nesmel zostať nezmenený. Po Nijazovovej smrti Gurbanguly Berdimuhamedow uznal za vhodné vrátiť sa k tradičnému kalendáru.

Turkménsko zakázalo Covid

Počas vrcholiacej pandémie koronavírusu sa turkménska vláda rozhodla zvoliť iný prístup k riešeniu tejto choroby. Zakázala používať slovo koronavírus a zakázala komukoľvek nosiť na verejnosti respirátor. Krajina ako celok prestala uznávať, že choroba vôbec existuje.

Visualization of the coronavirus causing COVID-19
Photo by Fusion Medical Animation on Unsplash

Obyvatelia krajiny boli zároveň vyzvaní, aby nosili rúška a vyhli sa tak prašnosti. Oficiálne stanovisko vlády bolo, že v krajine sa koronavírus vôbec nevyskytuje, takže sa ho nikto nemusí obávať, avšak ľudia musia dodržiavať spoločenský odstup a nosiť tieto rúška kvôli prachu.

Prezident zakázal zlaté zuby

Prezident Nijazov bol fanúšikom zlata, no nebol fanúšikom zlatých zubov. V istom momente zakázal zlaté zuby pre všetkých občanov Turkménska. Ak ste potrebovali umelý zub, bol za taký, ktorý vyzeral ako pravý, nejaká porcelánová náhrada, ale nie zlatá.

man leaning on green painted wall
Photo by LexScope on Unsplash

Zlaté zuby boli v krajine dlhé roky niečo ako módny výstrelok. Ľudia si ich nechávali robiť, aj keď ich nepotrebovali, len preto, že to bolo moderné a módne. Keď prišlo na tých, ktorí skutočne potrebovali umelé zuby, pretože ich skutočné zuby boli poškodené alebo vypadnuté, navrhol alternatívny postup. Alebo aspoň taký, ktorým by mohli predísť budúcim problémom so zubami. Raz vyhlásil, že pozoroval psov, ako žujú kosti, a veril, že práve preto majú psy takú dobrú zubnú hygienu. Navrhol, aby aj ľudia žuli kosti, aby si zachovali zdravé zuby.

Vyhlásili vojnu túlavým zvieratám

Bol to prezident Nijazov, ktorý ako prvý zakázal vstup psov a iných domácich zvierat do hlavného mesta. Dôvodom bola obava, že smradľavé zvieratá prerazia sladkú vôňu kvetov, ktoré pomenoval po sebe. Hoci Berdymuchamedov zrušil mnohé bizarné zákony a pravidlá svojho predchodcu, pravidlo o psoch nezrušil. Berdymuchamedov zrejme nenávidel psy rovnako ako Nijazov. V snahe kontrolovať populáciu túlavých psov zamestnanci mesta posypali ulice otráveným jedom.

selective focus photography of three brown puppies
Photo by Anoir Chafik on Unsplash

Podľa minimálne jedného zdroja do klobás pridávali insekticíd alebo ich jednoducho plnili ostrými predmetmi, ktoré zvieratá prehltli, aby im rozrezali vnútornosti a zabili ich. Prezident zvieratá tak nenávidel, že raz vyhodil šéfa svojej ochranky, pretože mu pred autom prebehla cez cestu mačka. Inokedy videl muža, ktorý venčil psa, a dal mu na výber, či chce svojho psa zastreliť, alebo stráviť 15 dní vo väzení. Muž si nakoniec vybral väzenie.

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre