Brahmi – Ako účinkuje známe nootropikum a prečo si ľudia Bakopu drobnlistú aj pestujú?

3252

Bakopa drobnoslistá alias ,,Brahmi´´. Malá nenápadná rastlinka obývajúca tropické a subtropické oblasti v Novom ale aj Starom svete. V našej malebnej krajine nemá prirodzený výskyt, avšak je populárna v akvaristike a dokonca aj ako ,,izbovka do kvetináča´´. Rastie na vlhkých podmáčaných miestach nehlbokých stojatých vôd. Rastlina je dosť vytrvalá preto sa často považuje za burinu, ale nepodceňujme ju, keďže má dokonca liečivé účinky a považuje sa za nootropikum.

Bakopa drobnoslistá
Takto vyzerá Bakopa drobnoslistá (brahmi)

Aké účinky očakávať od Brahmi?

Povieme si o niečo o skvelých vlastnostiach tejto rastlinky na naše zdravie, rozhodne ich nie je málo.

Brahmi a iné povzbudovače v jednom doplnku

Ak je vašim cieľom podporiť sústredenie nemusíte sa spoliehať iba na jednom doplnok výživy. Produkt BrainActive obsahuje okrem Brahmi aj DMAE, kofeín, guaranu a iné prírodné povzbudovače. Unikátny doplnok na slovenskom trhu od lokálnej firmy.

 

Silné antioxidanty

Antioxidanty poznáme ako ,,super´´ látky pomáhajúce chrániť bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. Výskum naznačuje, že poškodenie spôsobené voľnými radikálmi súvisí s veľkým množstvom chronických stavov – srdečné choroby, cukrovka, určité druhy rakoviny (1). Bacosidy – hlavné aktívne zlúčeniny v Bacopa monnieri. Pomáhajú neutralizovať práve voľné radikály spôsobujúce toľko problémov v organizme (2). Brahmi môže pomôcť s procesom peroxidácie tukov. Stav nastávajúci vtedy, keď molekuly tuku reagujú s voľnými radikálmi. Spája sa najmä s chorobnými stavmi ako Alzhaimer, Parkinson a inými neurodegeneračnými stavmi (3,4).

Samozrejme najviac štúdií prebieha zatiaľ na laboratórnych zvieratách. Jedna dokonca ukázala, že pri liečbe potkanov s demenciou pomocou bakopy bolo zníženie poškodenie voľnými radikálmi a pomohla zvrátiť známky poškodenia pamäti (5).

Boj proti zápalom

Zápal patrí medzi prirodzenú reakciu organizmu pomáhajúcu bojovať a liečiť ochorenia. Chronické zápaly nižšej úrovne vedia súvisieť s množstvom chronických stavov – rakovina, cukrovka, choroby srdca či obličiek (6). Výskumy ukazujú možný náznak potlačenia uvoľňovania pro-zápalových cytokínov. Práve ony stimulujú zápalovú imunitnú odpoveď (7,8).

A sme znova pri štúdiách na chlpatých zvieratkách, ktoré ukázali inhibovanie enzýmov ako cyklooxygenázy, kaspázy a lipoxygenázy hrajúce kľúčovú úlohu pri zápaloch a bolestiach. Brahmi taktiež vykazovala protizápalové účinky rovnako silné ako majú lieky (diklofenak, indomethacín) používané práve na tieto účely(7,8,9).

Nesmieme zabúdať ale na potrebu ďalších a ďalších výskumov nie len na zvieratách a v skúmavkách, ale postupom času aj na ľuďoch.

Brahmi ako Nootropikum a podpora mozgovej činnosti

Podobne ako matcha čaj aj brahmi môžme považovať za skupinu látok známu ako nootropiká. Najlepšie nootropiká sú známe tým, že podporujú mozgovú činnosť. Bolo dokázané na výskume s myšami, že Brahmi zlepšila priestorové vnímanie, uchovávanie informácií, zväčšila dĺžku dendritických vlákien a rozšírila ich vetvenie (práve táto časť nervových buniek súvisí s pamäťou a učením) (10).

Príjem Brahmi v priebehu 12 týždňov 300 mg denne na 46 respondentoch dokázal zlepšenie spracovania vizuálnych informácií, rýchlosť učenia a pamäť v porovnaní so skupinou, ktorej bolo podávané placebo(12). Pričom iná štúdia potvrdila zlepšenie pamäte, pozornosti a spracovania informácií na 60 dospelých vo vyššom veku, pričom podávala 300mg alebo 600mg extraktu Brahmi denne(13).

Nootropiká
Nootropiká sú látky, ktoré podporujú napríklad schopnosť sústrediť sa alebo sa učiť nové veci

Pomoc so symptómami ADHD

Najnovšie výskumy ukazujú zlepšenie príznakov ADHD pomocou Brahmi. Výskum na 31 deťoch vo veku 6-12 preukázal zníženie nepokoja , zlého sebaovládania, nepozornosti a impulzívnosti. Deťom podávali 225 mg extraktu z rastliny denne v priebehu 6 mesiacov. Pomohlo to v 85 % prípadov(14).

Iný výskum na 120 deťoch s touto poruchou zistil, že pri užívaní rastlinného extraktu v dennej dávke 125 mg zlepšilo správanie v porovnaní so skupinou detí, ktorým bolo podávané placebo(15).

Celkové výsledky sú veľmi sľubné. Preto je potenciál v začatí nových rosiahlých štúdií na potvrdenie ďalších pozitívnych účinkov či výskytu problémov skôr ako bude rastlinka odporúčaná na liečbu.

Prevencia úzkosti a stresu

Brahmi môže pomáhať s prevenciou pred úzkosťami a stresom. Považuje sa za adaptogénnu bylinku – teda zvyšuje odolnosť organizmu proti stresu (16). Bakopa drobnolistá pomáha tým štýlom, že zvýši vašu náladu a zníži hladinu kortizolu v krvi súvisiaceho práve s hladinou stresu. Iný výskum uskutočnený na myšiach dokázal účinky proti úzkosti na rovnakej úrovni ako má lorazepam (liek prepisovaný na liečbu úzkosti). Avšak štúdie na ľuďoch vykazujú zmiešané výsledky. Niektorá vykazujú priaznivý vplyv iné nepreukázali žiadne výsledky (17,18,19).

Zníženie krvného tlaku

Vysoký krvný tlak je vážny zdravotný problém postihujúci ľudstvo až nepríjemne často. Tento stav zaťažuje vaše srdce a zvyšuje riziko srdečných chorôb. Sú isté náznaky pomoci brahmi s udržaním zdravého krvného tlaku. Jedna štúdia dokázala zníženie systolického a aj diastolického tlaku u laboratórnych zvierat. Došlo k uvoľneniu oxidu dusného pomáhajúceho dilatovať krvné cievy, čo má za následok zlepšenie prietoku krvi a zníženie krvného tlaku (20,21,22,23).

Najnovšie poznatky ukazujú možnosť brahmi znižovať krvný tlak u zvierat, ktorý trpia jeho zvýšením. Pre potvrdenie priaznivého vplyvu na ľudský organizmus potrebujeme omnoho viac štúdií.

Brahmi na vlasy

Brahmi sa vcelku nečakané užíva aj v prípade vlasovej kozmetiky. Podľa niektorých dostupných zdrojov by malo užívania brahmi prášku alebo oleja s jeho obsahom dopomôcť k hustejším a zdravším vlasom. Brahmi by malo napomáhať prevencií rozštiepených končekov vlasov, zabraňovať ich vypadávaniu a lupinám.

Protinádorové účinky

Okrem všetkých vyššie zmienených účinkov preukazuje bakopa isté protinádorové vlastnosti. Na scénu prichádzajú bakosidy – zabíjajúce agresívne bunky mozgových nádorov a inhibujú rast rakovinových buniek prsníka a hrubého čreva. Teda zatiaľ len v skúmavkách avšak existuje perspektívna budúcnosť v ďalších výskumoch. Hladiny antioxidantov a prospešných zlúčenín môžu byť práve zodpovedné za účinný boj proti rakovine (24,25,26,27,28,29).

Brahmi
Brahmi nájdeme v rôznych podobách, najčastejšie ako prášok

Nezabúdajme na vedľajšie účinky

Stále ale naozaj stále je potrebné brať v úvahu potencionálne vedľajšie účinky doplnkov stravy či farmaceutík. Brahmi nie je výnimka. Je síce veľmi bezpečná, ale pre určitú skupinu ľudí vie spôsobiť nejaké ťažkosti – problémy s trávením, kŕče, nevoľnosti a dokonca aj hnačky.

  • Tehotenstvo -žiadna štúdia zatiaľ nepozorovala vplyv na tehotných ženách preto sa zatiaľ neodporúča jej konzumácia práve budúcim mamičkám.
  • Interakcia s liekmi – je možná (30,31,32), pri užívaní liekov na predpis sa vždy najskôr poraďte so svojím lekárom.
  • Brachykardia – pozor by si mali dávať ľudia trpiaci brachykardiou, keďže môže ešte viac znížiť aktivitu srdca.
  • Vredy – brahmi môže viesť ku zvýšenej sekrécií v žalúdku a črevách, potencionálne by to mohlo viesť ku zhoršeniu stavu
  • Kondícia pľúc – znova zvýšená sekrécia by mohla viesť ku zhoršeniu stavov ako astma alebo emfyzém
  • Štítna žľaza – pri konzumácií bakopy je možnosť zvýšenia hladiny hormónov štítnej žľazy, preto by ste sa jej mali vyhnúť ak máte ťažkosti práve s hladinou týchto hormónov
  • Poruchy močových ciest – brahmi môže viesť k zvýšenej sekrécií močových ciest

Ako užívať Brahmi? Na výber je čaj aj tablety

K dispozícií je niekoľko foriem vrátane toboliek a tabletiek, ktoré obsahujú prášok brahmi. Pre človeka je odporúčaná denná dávka 300-350 mg na deň (33). Nesmieme samozrejme zabúdať aj na to že sa denná dávka môže líšiť pri rôznych doplnkoch stravy.

Existuje aj v čajovej podobe, buď ako čistý čaj len s obsahom brahmi alebo aj s prímesou iných byliniek. Príprava – zaliatie približne 2g zmesi 250 ml vriacej vody.

Čaj
Z Brahmi si môžete uvariť aj čaj

Skúsenosti užívateľov s Brahmi

Referencie užívateľov brahmi sú z väčšej časti veľmi kladné, samozrejme nájdu sa aj výnimky. Každý človek je jedinečný a pomáha mu niečo iné. Preto by sme nemali na 100 % spoliehať len na odporúčanie jedného kamaráta, ale vytvoriť si väčší prieskum (aj na sebe). Niekoľko respondentov sa vyjadrilo v svojej recenzií ako im pomáhal čaj ráno a poobede – na naštartovanie dňa a následne na povzbudenie v druhej polovici pracovného nasadenia. Iní ľudia si pochvaľovali účinky najmä v súvislosti s upokojením od stresu, resp. bol dobre znížený level emocionálneho nepokoja.

Rastlina Brahmi v akvaristike

To je teda skok, že? Od doplnku výživy ku rybičkám v akváriu? Že je to omyl? Ale kdeže. Brahmi sa naozaj využíva v akvaristike teda pestuje v akváriu a okysličuje rybičkám vodu. Dokonca pestovanie nie je nijak náročné. Rastie rýchlo a dokonca aj v tvrdej či mäkkej vode s kyslím alebo zásaditým pH. Vyhovujú jej chladnejšie nádrže v rozmedzí 18 až 28 °C  so stredným alebo intenzívnejším osvetlením. Takže ak ste začínajúci akvarista, ktorý ešte pláva v znalostiach o nastolení správneho pH a veľa toho o akváriových rastlinkách neviete bakopa je správna voľba.

Bakopa drobnoslistá a pestovanie v kvetináči

Vlhkomilná drobnolistá trvalka rastúca prirodzene v na mokrých miestach vytvárajúc mäkučké koberce, kvitnúce modro. Na pestovanie v kvetináči potrebuje dostatok vlahy, pôda musí byť naozaj stále vlhká. Pričom potrebuje svetle a teplé miestočko vo vašom byte. Že vraj je pestovanie nenáročné, ale kto som ja aby som to posudzovala. U mňa kvety páchajú samovraždy úplne dobrovoľne.

 

Slovo na záver

Zvyšujúci počet výskumov o vplyvu brahmi na organizmus naznačuje vysoký potenciál tejto v podstate nenápadnej rastliny. Sú síce často pozorované len v laboratóriu na zvieratách alebo skúmavkách avšak postupom času prídu na rad aj ľudia. Aby bol lepšie potvrdený vplyv práve na ľudské telo. Zatiaľ to vyzerá veľmi sľubne, aj keď nesmieme zabúdať na vedľajšie účinky. Pokiaľ beriete lieky na predpis a neviete aký vplyv by mala brahmi na ich účinnosť vždy sa poraďte s odborníkom. Nie je potrebné riskovať.

 

Zdroje

 

 

 

 

 

Veronika Lokšová
Volám sa Veronika. Študujem Veterinárnu hygienu a ekológiu v Brne. Zaujímam sa o životné prostredie a udržateľný spôsob života. Medzi moje najobľúbenejšie kratochvíle patrí jazda na koni, venčenie mojej kólie a fotografovanie prírody.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre