DMAE – Aké sú účinky tohto nového nootropika na trhu a naozaj zlepšuje pamäť? Toto hovoria skúsenosti užívateľov

1782

Pokiaľ ste o ňom ešte nepočuli, nič sa nedeje. Ono je to celkom novinka u nás. DMAE (Dimetylaminoetanol)  je zlúčenina, o ktorej si veľa ľudí myslí, že môže pozitívne ovplyvniť náladu, zlepšiť pamäť a funkcie mozgu. Predpokladá sa, že prispieva v boji proti starnutiu kože. Stále ešte neexistuje dostatok štúdií. Avšak priaznivci tejto látky predpokladajú jej priaznivý účinok v boji proti viacerým problémom. Ako napríklad porucha pozornosti (ADHD), Alzheimerova choroba, demencia či depresia.

 

DMAE
Nootropika sú látky, ktoré podporujú mozgovú činnosť. V tomto zozname sa nachádza aj DMAE

Čo to je DMAE?

DMAE je prirodzene produkované ľudským organizmom. Obsahujú ho tiež tučné ryby ako losos a sardinky. Odborníci na výživu už dlhodobo odporúčajú zaradiť ryby do jedálnička. Niečo na tom asi bude. Sú skvelým zdrojom nielen DMAE ale aj bielkovín, minerálov a vitamínov. Nehovoriac o omega 3 mastných kyselinách. Taktiež patria medzi najlepšie zdroje jódu potrebného na správne fungovanie mozgu.

Predpokladá sa, že DMAE funguje na princípe zvýšenia produkcie acetylcholínu – neurotransmiter zásadný pri prenose signálov v nervových bunkách. Tiež pomáha regulovať množstvo funkcií ovládaných mozgom, vrátane REM spánku, svalových kontrakcií a reakcií bolesti.

DMAE taktiež pomáha zabrániť hromadeniu beta-amyloidu – látky, ktorá je spájaná so stratou pamäti v pokročilom veku. Vybalancovanie acetylcholínu a beta-amyloidu môže byť prínos pre náš mozog najmä s pribúdajúcim vekom. DMAE patrí medzi látky zvané nootropiká a teda tie, ktoré podporujú mozgovú činnosť.  Môže ísť napríklad o zlepšenie pamäte, zvýšenie motivácie alebo efektívnejšie učenie sa.

Ako užívať DMAE?

Bolo kedysi predávané ako liek na predpis pre deti s poruchou učenia a správania. Dnes sa predáva ako doplnok stravy v podobe tabletiek a prášku. Rôzne značky majú rôzne dávkovania. Vo všeobecnosti je bezpečná dávka 100mg / deň, ktorú môžete postupne zvyšovať až na 500mg/deň pri vyššých dávkach je potrebné sa poradiť s odborníkom. Dôležité je dodržiavať to čo sa píše na tom produkte, aký máte. Tiež je dôležité kupovať DMAE len z overených zdrojov a overených značiek. Nesiahajte po DMAE, ktoré má automaticky najnižšiu cenu. Uprednostnite kvalitu pred cenou a vaše telo sa vám poďakuje (platí to pri každom doplnku výživy)

Účinky DMAE

Väčšina štúdií o DMAE je staršieho pôvodu. Existuje ich niekoľko menších a niekoľko neoficiálnych správ naznačujúcich isté výhody užívania. Keďže ešte to nie je úplne preskúmané je dobré sa mať pri kúpe a užívaní na pozore.

Možné výhody

 • Redukovanie vrások a zlepšenie elasticity pleti, DMAE môže hydratovať pokožku a zlepšiť jej vzhľad
 • Môže znižovať stratu pamäte spojenou s Alzheimerovou chorobou a demenciou avšak neexistujú štúdie, ktoré by to potvrdili
 • Zvýšenie športového výkonu
 • Zníženie hyperaktivity
 • Zníženie depresie a úzkosti
 • Redukovanie podráždenosti
 • Zlepšenie sústredenia 
 • Zvýšenie motivácie a iniciatívy

Skúsenosti užívateľov DMAE

Aj napriek tomu, že DMAE nemusíte poznať už aj u nás je bežne v predaji. A dokonca nie krátko. Recenzie užívateľov vôbec nie sú zlé. Samozrejme každé telo resp. organizmus je iný. Väčšina užívateľov je spokojná s efektom doplnku stravy na ich mentálnu pohodu a schopnosti aktivity mozgu. Niektorým užívateľom sa zlepšila užívaním DMAE pozornosť. Často to docielilo aj lepšie zapamätanie informácií. Niekomu to pomáhalo so živými snami a navodením hlbšieho spánku.

Možné riziká v užívaní DMAE

DMAE by nemali užívať ľudia trpiaci bipolárnou poruchou, schizofréniou alebo epilepsiou. Pokiaľ nimi trpíte alebo máte podobné príznaky tak sa vždy poraďte so svojim lekárom. Taktiež ho neužívajte ak ste tehotná alebo chcete otehotnieť. Pokiaľ užívate DMAE orálne alebo vo vyšších dávkach spája sa s niekoľkými rizikami.

Vedľajšie účinky

 • Podráždená koža (ako začervenanie)
 • Opuch
 • Zášklby svalov
 • Nespavosť
 • Kýchanie, kašeľ či sipot
 • Podráždenie očí
 • Kŕče

Pre väčšinu ľudí je bezpečný ale mal by sa užívať krátkodobo. Niekedy spôsoboval ešte pár vedľajších účinkov – vysoký krvný tlak, zmeny nálad, nevoľnosť, bolesti hlavy a zmätenosť.

Kde nájdeme DMAE

Ako je zmienené vyššie, DMAE by malo pomáhať s udržiavaním elasticity pokožky. Preto nemusíte brať rovno pilulky, ale nájdete ho aj v rôznych produktoch určených na starostlivosť o pleť. Krémy a iné výrobky na pleť ponúkajú anti-aging efekt. Teda pomoc v boji proti vráskam, kruhom pod očami a ochabnutej koži na krku.

Možné interakcie DMAE s inými liekmi

Pokiaľ užívate niektoré lieky nemali by ste ich kombinovať s DMAE. Patria medzi nich napríklad: inhibítory acetylcholínesterázy – používajú sa na liečbu demencie u ľudí trpiacich Alzheimerovou chorobou. Tieto lieky ovplyvňujú produkciu acetylcholínu v mozgu. DMAE môže zhoršiť kognitívne funkcie. Anticholigenika sa používajú pre široké spektrum chorôb – Parkinsonova choroba či hyperaktívny močový mechúr. DMAE môže zvyšovať účinky acetylcholínu, ľudia, ktorí tieto lieky užívajú by sa mali vyvarovať konzumácií DMAE. Taktiež by sa nemali užívať lieky na riedenie krvi.

 

Výber doplnku

Ako u všetkých doplnkov stravy aj v tomto prípade platí kvalita je nad kvantitu. Preto je dobré si urobiť prieskum a tak sa rozhodnúť aký doplnok kúpite. Dať na recenzie užívateľov, popozerať sa po rôznych značkách a prevedeniach produktov. Siahnite po takom produkte, ktorý má dobrý obsah DMAE a neobsahuje príliš veľa ,,iných´´ možných doplňujúcich látok.

Na záver

Výhody DMAE zatiaľ ešte nemajú podporu vo veľkých výskumoch. Avšak je tu potenciál do budúcnosti. Môže poskytnúť výhody v boji proti starnutiu, najmä kože, s hyperaktivitou a náladovosťou. Pomáha lepšie myslieť a pamätať informácie.  Pri užívaní DMAE je istý predpoklad na vznik istej vrodenej vady, preto by ho nemali užívať ženy tehotné a ani tie, ktoré otehotnieť chcú.

 

ZDROJE

Veronika Lokšová
Volám sa Veronika. Študujem Veterinárnu hygienu a ekológiu v Brne. Zaujímam sa o životné prostredie a udržateľný spôsob života. Medzi moje najobľúbenejšie kratochvíle patrí jazda na koni, venčenie mojej kólie a fotografovanie prírody.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre