Novodobé divy sveta – ktoré by sme sem zaradili a čím sú výnimočné? Tu sa to dozviete.

5733

Máme k dispozícii zoznam siedmich divov sveta, ktoré vidieť je považované za obrovský zážitok. Avšak, máme k dispozícii aj ďalšie monumentálne stavby, ktoré by sa dali považovať za novodobé divy sveta. Je to preto, že existuje veľa dôvodov, pre ktoré ich môžeme obdivovať. Navyše sa k nim viaže veľa ohromných zaujímavostí. Vedeli by ste si tipnúť, o aké stavby by sa mohlo jednať?

Uvidíte, ktoré sme pre vás vybrali my a či budete s nami súhlasiť. Všetky skvosty, ale majú jednu vec spoločnú – dokazujú akí silní, inovatívni, kreatívni a pracovití dokážu ľudia byť. 

Tádž Mahal natierajú bahnom, aby ochránili jeho fasádu pred znečistením

Zdroj Krishna Moorthy D

Tádž Mahal je úchvatná budova, postavená v 17. storočí z bieleho mramoru. Ide o hrobku venovanú Mumtaz Mahal, zosnulej manželke pozostalého mughalského cisára Shah Jahana.

Je len obrovskou škodou, že India patrí ku krajinám s extrémne znečisteným prostredím, kvôli čomu aj nádherný biely mramor Tádž Mahalu zožltol – môžu za to toxické výpary a kyslý dážď. Preto sa používa bahno, ktoré má údajne nečistoty odstrániť.

Koloseum ako obytný priestor pre stredovekých Rimanov

Zdroj Tony Litvyak

Rím je plný pamiatok. Taká najvýznamnejšia a najnavštevovanejšia je pravdepodobne Koloseum, amfiteáter, kde sa odohrávali rôzne podujatia, hry alebo súboje gladiátorov. 

Avšak, čo sa stalo s Koloseom po páde Rímskej ríše? Postupne začalo chátrať, až kým ho ako stavbu v roku 1750 pápež Benedikt XIV. nevyhlásil za svätú. Vďaka tomu má Koloseum v 21. storočí plnú ochranu talianskeho štátu a ľuďom, ktorí ho znehodnotia alebo vandalizujú, hrozia značné tresty.

Štruktúra Hagia Sophia údajne obsahuje kamene z jedného zo siedmich divov sveta

Zdroj Jeison Higuita

O istanbulskej Hagii Sofii sa hovorí, že má priame spojenie s jedným z pôvodných siedmich divov sveta. Jej stĺpy údajne pochádzajú z Artemidinho chrámu v Efeze.

Hagia Sofia bola dokončená za vlády byzantského cisára Justiniána I. v roku 537, a tak zostala pravoslávnou katedrálou takmer 1000 rokov. V roku 1453 prešla Hagia Sophia pod osmanskú nadvládu, takže bola premenená na mešitu. 

Stavba Panamského prieplavu bola jedným z najsmrteľnejších stavebných projektov v histórii

Zdroj: google images

Panamský prieplav predstavuje kanál, ktorý spája Tichý a Atlantický oceán. Bez jeho existencie by sa lode museli plaviť okolo južného cípu Južnej Ameriky, čo by trvalo podstatne dlhší čas. 

S jeho výstavbou začalo v 19.storočí Francúzsko, no nedopadlo to úplne slávne – zomrelo najmenej 20 tisíc robotníkov. Najmä v dôsledku chorôb ako sú malária a žltá zimnica. 

V roku 1904 sa prieplav pokúsili dokončiť Američania. Počas celej doby uprednostňovali zdravie a hygienu a až potom nasledovala dôležitosť práce. Vďaka tomuto myslenie sa im podarilo udržať si ako také zdravie. Napriek snahe ale prišlo o život ešte 5 tisíc robotníkov. 

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre