Rím ako na dlani – rady a tipy o letenkách, ubytovaní, jedle i pamiatkách

Do Ríma vedú všetky cesty - ale bude lepšie ak sa na ne pripravíte :)

2454

 

Rím je bezpochyby jedným z najkrajších miest na svete. Láka turistov z celého sveta a my Slováci ho máme takmer za rohom v porovnaní s inými cestovateľmi. Ak stále váhate, kedy bude ten správny čas na návštevu Ríma, máme pre vás odpoveď. Práve teraz. A budete sa chcieť vrátiť. Znovu a znovu si kúpiť letenku.

Rím, alebo inak Večné mesto, existuje už viac ako 2 800 rokov. Počas týchto rokov bol svedkom všetkých významných míľnikov talianskej histórie, až sa v roku 1871 stal hlavným mestom vtedajšieho zjednoteného Talianskeho kráľovstva. Dnes je mestom plným historických pamiatok, umeleckých diel a unikátnej architektúry.

 

 

pixabay.com

Na ako dlho vycestovať do Ríma a kedy je správny čas na kúpu letenky?

Ak sa chystáte do Ríma, ideálny čas na návštevu mesta je apríl, máj, ale aj koniec septembra a október. Budete mať s najväčšou pravdepodobnosťou príjemné počasie a v meste bude aspoň o trošku menej turistov. Uprostred leta vám výlet znepríjemní horúčava a davy ľudí. V auguste má väčšina Talianov dovolenku a vaše možnosti v meste budú obmedzené.

Skôr ako začnete plánovať svoj výlet a vycestujete, premyslite si, koľko dní môžete stráviť v Ríme s ohľadom na váš čas a financie. Ak môžete, zostaňte aspoň týždeň alebo najmenej štyri dni. Za štyri dni stihnete pozrieť väčšinu najznámejších pamiatok. A pamätajte na to, že ani Rím nepostavili za deň, tak ani vy ho nemôžete vidieť celý za jeden či dva.

pixabay.com

Ako kúpiť letenky do Ríma? ✈

Ak letíte do Ríma, s určitosťou priletíte na jedno z dvoch rímskych letísk – Fiumicino (Leonardo da Vinci) alebo Rím Ciampino. Letisko Fiumicino je najväčšie talianske letisko a nachádza sa 26 kilometrov od Ríma. Campino je mešie letisko, ktoré zvyčajne využívajú nízkonákladový prepravcovia.

Z Bratislavy do Ríma môžete letieť nízkonákladovou leteckou spoločnosťou Ryanair. Akciové letenky kúpite už od 35 €, ale ani pri ostatných letenkách neplatíte zvyčajne viac ako 70 € za spiatočnú letenku. Priletíte na letisko Rím Ciampino.

V závislosti od vášho bydliska môžu byť pre vás zaujímavé ešte spoje z Budapešti, z Katovíc a Viedne. Z Budapešti lietajú klasické aj nízkonákladové letecké spoločnosti. Z Katovíc do Ríma lieta spoločnosť Wizzair. Ceny za letenky sú podobné ako z Bratislavy.

Viedenské letisko ponúka najväčšie množstvo leteckých spojení, ale, na rozdiel od predchádzajúcich ponúk, ceny leteniek sú o niečo drahšie. Zvyčajne sa pohybujú od 100 € vyššie.

Ako sa dostať z letiska priamo do mesta?

Bohužiaľ vás sklameme ani z letiska nevedú všetky cesty do Ríma. Pred zakúpením letenky vám preto odporúčame prečítať si tieto tipy.

Letisko Rím Ciampino – Rím

Z letiska Ciampino sa dostanete viacerými autobusovými linkami priamo na hlavnú železničnú stanicu Termini. Cesta vám nezaberie viac ako jednu hodinu. Výnimkou sú len obdobia dopravnej špičky. Súkromný prepravca Terravision ponúka lístky už od 5 €.

Ak by ste chceli cestovať vlakom, musíte sa najskôr prepraviť z letiska na železničnú stanicu do mesta Ciampino. Autobus medzi letiskom a mestom premáva každých päť minút. Potom musíte nasadnúť na vlak do Ríma, ktorý vás dovezie na stanicu Termini. Prvý ranný vlak odchádza 5:52 a potom premávajú každých 30 minút až do 22:52 večer. Za jednosmerný lístok zaplatíte 14 € a cesta trvá 30 minút. V prípade neskorého nočného príletu alebo odletu využite autobusy alebo taxíky.

Letisko Fiumicino – Rím

Autobusy spoločnosti Terravision odchádzajú priamo z letiska na vlakovú stanicu Terminy a cesta trvá 55 minút. Podrobný rozpis odchodov z a na lestisko nájdete tu. Využiť môžete aj normálnu mestskú autobusovú dopravu.

Na cestovanie vlakom využite Leonardo Express podobne ako z letiska Ciampino. Pravidelne premáva medzi centrom mesta a letiskom každých 30 minút. Ak už ste na ceste domov, zo železničnej stanice Termini odchádza vlak z nástupišťa 24 na pravej strane. Za jednosmerný lístok zaplatíte 14 €.

pixabay.com

Doprava v Ríme

Mestská hromadná doprava v Ríme je dobre prepracovaná a v podstate sa dostanete kamkoľvek. Môžete cestovať autobusmi, taxíkmi aj metrom. Pre návštevníkov je najvýhodnejšie metro.

Metro v Ríme alebo Metropolitana, ako ho nazývajú domáci, pozostáva z dvoch línii. Červenej línie A a modrej línie B, ktorá prechádza cez železničnú stanicu Termini. Autobusy premávajú od pol šiestej ráno do polnoci v pravidelných a častých intervaloch. V malých historických uličkách môžete stretnúť elektrické miniautobusy. Pre turistov je zriadená špeciálna linka 40, ktorá prechádza okolo väčšiny turistických pamiatok.

Nočné autobusy odchádzajú vždy zo staníc Termini alebo Piazza Venezia každých 30 minút. Z týchto dvoch staníc sa dostanete takmer všade.

Celodenný lístok na dopravu po meste stojí 7 €, dvojdňový 12,50 € a trojdňový stojí 18 €. Pozor, ak si kúpite celodenný lístok večer o osmej, ráno vám už nebude platiť. Lístok platí vždy od označenia do polnoci podľa počtu dní, nie na 24 hodinový interval.

Ubytovanie v Ríme

Rovnako, ako v každom inom veľkom meste, máte na výber z mnohých typov ubytovania, od päťhviezdičkových hotelov až po skutočne sparťanské hostelové izby. Vo všeobecnosti platí, že čím skôr si ubytovanie zadovážite, tým lepšiu cenu získate. Preto odporúčame riešiť ubytovane hneď ako druhú vec po zakúpení leteniek do Ríma.

Medzi obľúbené a cenovo dostupné hotely podľa Tripadvisor patrí trojhviezdičkový Mercure Roma Piazza Bologna, Condotti Hotel, Hotel Le Clarisse al Pantheon alebo dvojhviezdičkový Hotel Italia. Rezervácie môžete urobiť cez boooking.com.

Čo sa týka hostelov, najpopulárnejšie sú Youth Station Hostel, The Yellow, Funny Palace Rome, Hostel Alessandro Palace & Bar alebo Palladini Hostel Rome. Ceny za noc sa pohybujú od 12 € na osobu.

Aké historické pamiatky by ste mali v Ríme vidieť ?

Otázka: “ Čo vidieť v Ríme“ je jednou z najťažších vôbec. Mesto je plné historických pamiatok, uličiek či zaujímavých eventov. Pozrite si aspoň tie najdôležitejšie pamiatky v Ríme.

Koloseum

Slávne ruiny rozsiahleho amfiteátra sa nachádzajú v samom srdci Ríma. O jeho vybudovaní rozhodol už Vespasianus v roku 72. Odohrávali sa v ňom boje gladiátorov, rekonštrukcie veľkých bitiek, ale aj divadelné predstavenia. Zmestilo sa sem až 50 000 ľudí. Dnes je koloseum architektonickou dominantou Ríma a jedným z najnavštevovanejších miest.

pixabay.com

Forum Romanum


Keď na toto miesto prídete, cítite históriu až v kostiach. Ide o najstaršie miesto v Ríme a kedysi centrum rušného spoločneského života. V minulosti by ste tu našli aj budovu senátu alebo antickú tržnicu. Dnes zostali zo všetkého iba ruiny.

Fontána di Trevi

Najslávnejšiu fontánu v Ríme vám snáď ani nemusíme predstavovať. Meria takmer 26 metrov a je súčasne najvyššou fontánou v Ríme. Legenda hovorí, že ak sa k nej otočíte chrbtom a hodíte do nej mincu, opäť sa vrátite sa na toto krásne miesto. Fontánu postavil v 18. storočí Niccoló Salvi podľa predlohy Berniniho.

pixabay.com

Panteón


Ide o pôvodnú antickä stavbu, ktorá sa zachovala v mimoriadne dobrom stave. Nachádza sa na námestí Piazza della Rotonda. Na tomto nádhernom mieste sú pochovaní mnohí významní kardináli ale aj tajomník pápeža Pia VII alebo kráľ Viktor Emanule II. najnavštevovanejší hrob patrí renesančnému umelcovi Raffaelovi.

Vatikán


Od roku 1929 je Vatikán samostaným a nezávislým štátom. Na rozlohe jedného kilometra štvorcového nájdete všetko, o čom ste počuli v knihách Dana Browna. Nevynechajte Námestie sv. petra, Baziliku sv. Petra, Vatikánske múzeá ani Anjelský hrad. Nepotrebujete ani mapu, stačí nasledovať dav.

pixabay.com

 

 

Aké jedlo by ste mali v Ríme ochutnať?

Cestoviny, pizza, pečivo jasné! Avšak medzi jednotlivými kategóriami talianskych jedál nájdete vždy zopár víťazov. My sme vybrali týchto:

Pizza Bianca

Doslovne preložené ako holá pizza. Tento štýl pizze nájdete vo všetkých pekárňach po celom Ríme. Ide o veľmi ľahké, správne chrumkavé a slané jedlo. Výbornú pizzu bianca kúpite v pekárstve Roscioli alebo La Renella.

 

Cestoviny Carbonara

Keď si Taliani predstavia jedlo v Ríme, myslia na cestoviny carbonara. Taliani si svoj život bez nich nevedia ani predstaviť. Tie najlepšie vám pripravia v reštauráciach Flavio al Velavevodetto, Da Danilo alebo Roscioli.

pixabay.com

Quinto Quarto (offal)

V preklade tento názov znamená piata štvrtina. Jedlo má pôvod v rímskej štvrti Testaccino. V minulosti v nej pracovali chudobní robotníci a za svoju prácu dostávali odrezky mäsa alebo vnútornosti. Tieto odrezky zodpovedali zvyčajne jednej štvrtine váhy zvierať a keď si ich robotníci zobrli domov, začali ich nazývať piata štvrtina. Postupne sa z nich začali pripravovať rôzne jedlá a špeciality.

Viac tipov pre cestovateľov.

Veríme, že sme vás týmto článkom inšpirovali ku kúpe letenky do Ríma. Ak nie možno vás inšpirujú naše ďalšie cestovateľské články ako napríklad:

✈ Prečo si kúpiť letenky do Barcelony ?

✈ Prečo navštíviť Amsterdam ?

✈ Ako na letenky do Londýna .

✈ Čo vidieť a robiť v Reyjkavíku.

Zdroje:
www.eatingitalyfoodtours.com
www.tripadvisor.com
www.lonelyplanet.com
http://www.adr.it
booking.com

 

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre