Prerábate dom a objavíte podzemné mesto! Tu sú 4 stratené mestá, ktoré boli znovu nájdené

2569

Počas čítania historických kníh často narazíme na zmienku o miestach a mestách, ktoré už neexistujú. Niekedy sa domnievame, že sú len výplodom autorovej fantázie. Niektoré z týchto miest však skutočne existujú, len boli celé storočia skryté! Tu sú 4 znovu objavené mestá, ktoré berú dych.

Heraklión (Heracleion), staroveké egyptské mesto, ktoré ležalo viac ako 1 200 rokov pod hladinou mora. Názov sa číta rovnako ako hlavné mesto Kréty.

Zdroj: youtube.com

Počas celých stáročí sa ľudia domnievali, že zmienka o tomto meste je len legendou. Herodotus označil mesto ako nesmierne bohaté a honosné a legendy hovoria, že ho navštívili aj Helena Trójska a Paris. Potom však mesto zmizlo a zostalo neobjavené celých 1 200 rokov. Francúzsky podmorský archeológ Dr. Franck Goddio hľadal v roku 2000 v tejto oblasti potopené lode. Namiesto toho objavil stratené egyptské mesto! Našli sa tu krásne sochy i maličké sošky bohov, zlaté mince a mnoho iného bohatstva. Vedci vytvorili s pomocou 3D technológií obraz mesta.

Timgad, mesto starovekého Ríma, ktoré ležalo zasypané pieskom viac ako 1 000 rokov.

commons.wikimedia.org, CC BY 2.0

Timgad leží v Alžírsku, kde ho v 1. storočí vybudovali Rimania. Malo slúžiť ako vojenská základňa. Napriek tomu mesto pretrvávalo v mieri mnohé storočia. Stalo sa centrom kresťanskej aktivity, ktorá sa tu začala rozširovať v 3. storočí. V 5. storočí mesto vypálili arabské kmene, a to spôsobilo jeho zabudnutie. Mesto zostalo skryté pod pieskom viac ako 1 000 rokov! V roku 1881 ho archeológovia odkryli. Mesto je typickým príkladom románskeho staviteľského štýlu. Dnes patrí do svetového dedičstva UNESCO.

Derinkuyu je mesto objavené úplnou náhodou v roku 1963. Istý muž zbúral stenu vo svojom dome a narazil na chodbu, ktorá viedla do strateného starovekého podzemného mesta.

commons.wikimedia.org, autor: José Luiz, CC BY-SA 3.0

Derinkuyu je staroveké viacpodlažné podzemné mesto v Turecku. Leží pod mestom s rovnomenným názvom. Predpokladá sa, že ho vybudovali za byzantskej éry medzi rokmi 780–1180. V roku 1963 ho celkom nečakane objavil jeden Turek, keď sa snažil zbúrať stenu svojho domu. Tu objavil miestnosť, ktorá viedla až do podzemného mesta. Dodnes však ostáva otázne, kto a prečo ho vybudoval. Niektorí tvrdia, že za výstavbou stoja Peržania, ktorých kráľ chcel takto chrániť svojich obyvateľov.

Machu Picchu je známe ako Stratené mesto Inkov v Peru a patrí k najfamóznejším ikonám tejto civilizácie. Znovu ho objavil až profesor z Yalovej univerzity v roku 1911.

commons.wikimedia.org, autor: Pedro Szekely, CC BY-SA 2.0

Kamenné mesto Machu Picchu pochádza z 15. storočia, kedy ho vybudovali Inkovia. Leží v nadmorskej výške 2 430 metrov! Len sto rokov po jeho založení bolo mesto vyhubené, a to najmä z dôvodu príchodu cudzincov, ktorí do mesta priniesli ochorenie kiahní. Mnoho obyvateľov mesta na ne zomrelo. Potom do mesta vtrhli španielski dobyvatelia a mesto zostalo opustené. V roku 1911 ho objavil profesor Yalovej univerzity, Hiram Bingham, a ukázal ho zvyšku sveta. Inkovia nepoznali písaný jazyk, a preto nezanechali žiadne zmienky, prečo a ako mesto vybudovali. Machu Picchu je plné dokonalých budov, múrov a terás, ktoré potvrdzujú majstrovské zručnosti civilizácie Inkov.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre