Zaujímavosti o iných kultúrach, ktoré vás ohromia. Rozmanitosť sveta vyráža dych.

7192

Viete, čo je jedna obrovská výhoda internetu? No predsa to, že môžete komunikovať s ľuďmi po celom svete a nemusíte čakať na správu niekoľko dní alebo týždňov ako tomu bolo kedysi ešte pred vynájdením mobilných telefónov. Takisto je úžasné, že sa pomocou internetu dokážeme dostať veľmi rýchlo k akýmkoľvek informáciám a zaujímavostiam. A tak sa môžeme dozvedieť niečo viac o iných krajinách, o ich kultúre a spôsobe života. 

No a potom sa môžeme rozhodnúť, či ich navštívime aj osobne. Niektoré záležitosti nás totiž môžu príjemné prekvapiť, iné zase vydesiť. Tentokrát sme si pre vás pripravili naozaj fascinujúce fakty, o ktorých ste zaručene nepočuli. 

Pingelap je známy ako „ostrov farboslepých“

1002652715 photo u1242741282
Zdroj: ranker.com

Samozrejme, nie každý kto žije na tomto ostrove (nachádza sa v Pacifiku) je farboslepý. No uvádza sa naozaj vysoký podiel ľudí, ktorých sa táto diagnóza týka. Achromatopsiou tu totiž trpí až 10% populácie, čo je v porovnaní s počtami inde vo svete naozaj vysoké číslo (je to iba 1 z 30 000 ľudí na Zemi). 

Nie je známa presná súvislosť, no v 18.storočí cunami vyhladilo polovicu obyvateľstva ostrova Pingelap, no prežilo pomerne vysoké percento ľudí s achromatopsiou, takže dnešní ľudia, sú ich hrdými potomkami. 

Vo viacerých škandinávskych krajinách je bežnou praxou nechať svoje malé dieťa vonku

babatko v kociku
Zdroj: shutterstock

Niekoho by to mohlo pobúriť, podobne ako sa to stalo v roku 1997, keď sa matka 14-mesačnej dcéry Anette Sørensen dostala na titulnú stránku dánskych novín ako matka, ktorá opustila svoje dieťa tak, že ho nechala pred manhattanskou reštauráciou. Bola zatknutá a dokonca jej dieťa odobrali. Našťastie sa všetko vysvetlilo a dieťa jej vrátili. V Dánsku, odkiaľ pochádzala, je totiž úplne bežnou záležitosťou nechať dieťa vonku samé, zatiaľčo sa vy idete najesť alebo si nakúpiť. 

Sikhovia nosia turbany, aby ukázali, že všetci ľudia sú si rovní

1002665674 photo u 1986365109
Zdroj: ranker.com

Kedysi v juhoázijskej kultúre nosenie turban poukazovalo na vysoký status človeka – bol typický napríklad pre kráľov alebo vládcov. Takéto povyšovanie sa nad ostatných sa ale nie každému pozdávalo, a tak o niekoľko desiatok rokov neskôr prišli Sikhskí guruovia s novým významom nosenia turbanov – začali ich nosiť všetci, aby ukázali, že nikto nemá navrch a všetci sú si rovní. 

Japonci používajú namiesto podpisov osobné pečate

1002652550 photo u 208847003
Zdroj: ranker.com

V Japonsku sa nestretnete s tým, že by fyzická alebo právnická osoba vlastnoručne podpísala dokument, namiesto toho tu vlastnia osobné pečate, ktorými sa potvrdzujú dokumenty. Každý obyvateľ Japonska (dokonca aj ľudia, ktorí sa tu nenarodili, ale majú tu dlhodobý pobyt) musia vlastniť takúto pečať. 

V istých častiach Blízkeho východu môžu komplimenty viesť k tomu, že vám predmet bude darovaný

round black and white Fossil chronograph watch with brown leather band displaying at 10:42
Autor tejto fotografie je Pixel Bee

Znie to nadmieru využiteľne, však? S touto zvláštnosťou sa môžete stretnúť napríklad v arabskej kultúre. Ak to tak trochu preženiete s komplimentmi a bude sa zdať, že ste sa k danému predmetu “pripútali” druhá strana sa bude cítiť povinná vám ho podarovať (podľa informácií tento zvyk prevláda hlavne na území Saudskej Arábie). 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.