Kriminalita vo Vatikáne? Toto by si si o ňom možno ani len nepomyslel

1006

Určite viete, že Vatikán je najmenší štát na svete. Ale to nie je jediná zaujímavá vec, ktorú by ste mali vedieť, pretože je toho oveľa viac!

Nečakaná kriminalita vo Vatikáne

Vatikán, hoci je známy ako duchovné centrum katolíckej cirkvi, čelí paradoxu vysokého počtu kriminálnych prípadov na obyvateľa. Tento fakt môže byť čiastočne vysvetlený malým počtom obyvateľov v kombinácii s obrovským množstvom turistov. Väčšina týchto “zločinov” sú drobné krádeže, ako sú vreckové krádeže, čo je bežné v miestach s vysokým počtom návštevníkov.

31d218d3 8504 44ed b0dc 1116d11cb129
Autor tejto fotografie je isabelle.puaut

Vražda v roku 1998

Vatikán, ktorý je často vnímaný ako miesto mieru, zažil v roku 1998 šokujúci prípad vraždy. Tento incident zahŕňal veliteľa Švajčiarskej gardy a jeho manželku, ktorých zabil jeho kolega. Z vyšetrovania vyplynulo, že to bolo kvôli odmietnutiu povýšenia. Táto udalosť odhalila nečakané a temné aspekty vatikánskeho života, ktoré sú v príkrom kontraste s jeho náboženským a duchovným obrazom.

Vatikán ako uhlíkovo neutrálny štát

V reakcii na globálne klimatické zmeny a ekologické výzvy sa Vatikán v roku 2007 stal prvým uhlíkovo neutrálnym štátom. Inštalácia solárnych panelov na strechy jeho budov a investícia do lesa v Maďarsku na kompenzáciu emisií sú priekopnícke kroky vo svetovej ochrane životného prostredia. Tieto kroky odzrkadľujú snahu Vatikánu podporovať udržateľný rozvoj a byť príkladom pre ostatné národy.

f3101c1a a355 4ef3 b0c3 6601c4e83db8
Autor tejto fotografie je bbcworldservice

Vatikánske archívy: Sklad pokladov histórie

Vatikánske archívy sú plné historických dokumentov, ktoré poskytujú neoceniteľný pohľad na svetovú históriu. Obsahujú listy významných historických osobností, vrátane Abrahama Lincolna a Jeffersona Davisa, čo poukazuje na globálny dosah a historický význam Vatikánu. K tomuto archívu má prístup len vybraná skupina ľudí.

Latinčina vo Vatikánskych bankomatoch

Vatikán si udržuje svoju tradíciu a kultúrnu identitu prostredníctvom používania latinčiny, dokonca aj v tak moderných zariadeniach, ako sú bankomaty. Tento jedinečný prístup k jazykovej udržateľnosti ukazuje, ako Vatikán zachováva a podporuje historické jazyky vo svete, ktorý je čoraz viac technologicky orientovaný.

215c5976 3aa2 481c aa64 66548b269ff0
Autor tejto fotografie je sethschoen

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.