Zaujímavosti zo sveta šperkov: Vajíčka Fabergé

2509

Fabergého vajcia sú pre milovníkov sveta šperkov taký malý klenot v klenote. Sú zo zlata, zdobené šperkami a v tvare veľkonočných vajíčok. Nie sú však výtvorom zlatých sliepočiek, ktoré by ich znášali, ale pochádzajú z dielne ruského zlatníka a klenotníka Carla Petra Fabergého.

Foto: Михаил Овчинников , via Wikimedia Commons

Odkiaľ vajíčka pochádzaju

Ich história siaha späť do 19. storočia, kedy Carl Fabergé pracoval v rodinnej klenotníckej firme založenej jeho otcom so sídlom v centre Moskvy v roku 1842. Mladý Carl, ktorý má francúzsko-ruský pôvod, dostal vzdelanie v Rusku aj v zahraničí a neskôr začal pôsobiť v dielni svojho otca, ktorú postupom času prevzal pod svoje vedenie.

Vďaka jeho obchodníckemu talentu firma postupne rozkvitala a Carl dokázal presvedčiť tých najlepších, najskúsenejších a najprecíznejších zlatníkov svojej doby, aby sa k nemu pripojili a vyrábali s ním unikátne kúsky.

Klenoty pre cársku rodinu

Prvé vajíčko bolo vyrobené v roku 1885 na žiadosť ruského cára Alexandra III. Ten ho daroval cárovnej Márii Fjodorovne, ktorá keď ho otvorila, našla v ňom miniatúrnu zlatú sliepočku s diamantovou replikou cárskej koruny.

Tento jedinečný klenot sa cárskej rodine natoľko zapáčil, že od tohto momentu mal Carl zákazku na vajíčko každý rok. Zo začiatku Fabergé vyrábal len jedno vajíčko do roku, no keď bol korunovaný Mikuláš II, vyrobil dokonca až dva, ktoré boli venované manželke a matke cára. Jediná žena necárskeho pôvodu, ktorá dostala viac ako jedno Fabergého vajce, bola krásna Barbara Kelchová.

Zo 65 Fabergého vajíčok sa dokopy zachovalo 57, z toho bolo pre cársku rodinu vytvorených 50 kusov, no zachovalo sa len krásnych 43.

Foto: By shakko (Own work) , via Wikimedia Commons

Súčasná hodnota a nadšený zberateľ.

Fabergého vajíčka sú vyrobené zo zlata, drahých kovov a drahocenných materiálov. Niektoré v sebe skrývajú figúrku, stavbu, prípadne iné prekvapenie. V súčasnosti majú zachované vajcia astronomickú hodnotu, v roku 2002 neznámy zberateľ zaplatil za Fabergého Zimné vajce 9,6 miliónov dolárov (9,1 miliónov eur).

Pravdepodobne najväčším fanúšikom Fabergého vajec je ruský podnikateľ a manažér Viktor Vekselberg, ktorý vlastní až 15 kusov.

V roku 2013 priznal v dokumente pre BBC, že za 9 vajíčok zaplatil viac než 100 miliónov amerických dolárov. Dodal však, že si Fabergého klenoty nekupuje pre vlastné potešenie, ale považuje ich za dôležité pre ruskú históriu a kultúru. Podarilo sa mu dokonca otvoriť Fabergého múzeum v Petrohrade, v ktorom je vystavených jeho 15 Fabergého vajíčok.

 

Článok pripravilo .

 

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre