Zopár fascinujúcich záhad a tajomstiev malých miest

776

Odhaľte skryté tajomstvá a záhady, ktoré sa skrývajú v malých mestách po celom svete, s naším najnovším článkom „Zopár fascinujúcich záhad a tajomstiev malých miest“. Tieto menej známe príbehy vás zaujmú a uchvátia. Pridajte sa k nám a ponorte sa do záhadného sveta tajomstiev malých miest.

Mesto náchylné na choroby

V roku 1999 začali obyvatelia Alcoi, pobrežného španielskeho mesta, podliehať legionárskej chorobe. V nasledujúcich rokoch sa vyskytli ďalšie epidémie, ktoré si vyžiadali ľudské životy a nedali odpoveď na otázku, odkiaľ choroba pochádza. Legionárska choroba bola prvýkrát identifikovaná v roku 1976 vo Filadelfii. Spôsobuje ju mikrób Legionella pneumophila, ktorý miluje vodu, a pre človeka je nebezpečná len vtedy, keď infikovanú vodu vdychuje vo forme hmly. Obvyklé zdroje, ako sú vírivky a sprchy, boli v Alcoi vylúčené, čím sa záhada ešte viac prehĺbila. V roku 2009 sa choroba do Alcoi vrátila. Tentoraz výskumníci spätne sledovali pohyb každého pacienta približne desať dní pred tým, ako ochorel, a zistili, že mnohí boli v konkrétnej štvrti, kde sa asfaltovali cesty. Jeden zo strojov na dláždenie striekal vodu a po ďalšom skúmaní sa zistilo, že nádrž obsahovala pramenitú vodu kontaminovanú baktériou. Hoci testy spojili kmeň legionely z roku 2009 s vozidlom, nemuselo to nevyhnutne vysvetliť zdroje predchádzajúcich ohnísk.

Zdroj Herbert Goetsch

Mesto, ktoré produkuje storočných ľudí

Ľudia žijú v súčasnosti dlhšie, ale len 0,2 % z nich sa stane storočnými. Jedno mesto v Taliansku sa tejto štatistike vymyká. V meste Acciaroli žije približne 2 000 ľudí a počas štúdie v roku 2016 sa storočnými stalo približne 300 žijúcich obyvateľov. Toto percento bolo až obludne vyššie, ako je norma, a odborníci boli zaskočení, pretože nie všetci obyvatelia holdovali zdravému životnému štýlu. Počas projektu z roku 2016 si totiž všimli, že mnohí starší ľudia v meste mali nadváhu, fajčili a neviedli aktívny životný štýl. Aj napriek tomu u nich bola menšia pravdepodobnosť, že zomrú mladí a že sa u nich rozvinie Alzheimerova choroba a srdcové ochorenia, ako u iných obyvateľov na celom svete. Obyvatelia jedli rozmarín takmer ku všetkým jedlám. Rozmarín má mnoho výhod, vrátane účinkov proti nádorom, a je plný protizápalových látok a antioxidantov. Ich strava bola tiež obohatená o zdravé ryby a olivový olej. Okrem kvalitnej stravy môže mať mesto aj gény dlhovekosti, ale len čas ukáže, prečo sa ľudia v Acciaroli stále dožívajú 100 rokov.

Zdroj JW.

Milionársky správca

Niekedy je tajomstvom mesta človek. V tomto prípade sa celé mesto dozvedelo prekvapivú pravdu, keď jeden z obyvateľov, 82-ročný muž menom Geoffrey Holt, v roku 2023 zomrel. Po jeho smrti vyšlo najavo, že nebol tým, za koho ho považovali. Holt bol správcom parku mobilných domov, nosil obnosené oblečenie a vykonával príležitostné práce, aby si vystačil. Nemal auto a v jeho mobilnom dome nebola televízia ani počítač. A potom Holt nečakane odkázal celý svoj majetok vo výške 3,8 milióna dolárov svojmu mestu Hinsdale v New Hampshire. Holt v závete žiadal, aby bol dar určený na zveľadenie komunity, najmä v oblasti rekreácie, vzdelávania, zdravotníctva a kultúry. Blízky priateľ prezradil, že Holt zbohatol po tom, čo rozumne investoval svoje peniaze, keď pracoval ako manažér v obilnom mlyne vo Vermonte. Holtova sestra tiež spomínala, že boli vychovávaní k šetrnosti a že bol tiež rozhodnutý nevyčnievať, pretože by to mohlo privolať problémy.

Zdroj Alexander Grey

Ružové holuby

V roku 2023 si obyvatelia mesta Bury vo Veľkom Manchestri všimli neskutočný jav – ružový holub, ktorý sa prechádzal po centre mesta. Svetlé operenie vtáka rozhodne nebolo prirodzené, čo vyvolalo otázku: „Kto a prečo holuba zafarbil?“ To „kto“ sa možno nikdy nepodarí vyriešiť. Keďže milovníci zvierat a organizácie by nemuseli mať príliš v láske namáčanie vtáka do kade s ružovou tekutinou, šanca, že sa vinník prihlási, je nulová. O tom, prečo, sa však dá ľahšie teoretizovať. Pred niekoľkými rokmi sa v New Yorku otvoril prípad krutého zaobchádzania so zvieratami. Obyvatelia Bury špekulujú, že ich holubicu postihol podobný osud alebo ju vypustili na svadbe. Pozitívom je, že aspoň holub z Bury sa zdal byť v dobrom zdravotnom stave a bol niekoľkokrát spozorovaný, ako sa kŕmi a žije medzi normálne sfarbenými holubmi mesta.

Zdroj: Jacob Johan/Flickr

Veľké zlyhanie na diaľku

V roku 2019 sa niektorí ľudia v meste North Olmsted v štáte Ohio zobudili do bizarnej situácie. Vždy, keď klikli na diaľkové otváranie dverí, zariadenie nefungovalo správne. Po niekoľkých týždňoch, keď sa obyvatelia snažili dostať do svojich áut a garáží, zistili, že to nie je len ich problém. Rovnaký problém mali aj ostatní susedia. Keďže sa to týkalo len niekoľkých ulíc, úrady zaklopali na všetky dvere, aby zistili, či za to nie je zodpovedný niekto v okolí. Neverili, že by civilista mohol zostrojiť podomácky vyrobené rušiace zariadenie, ktoré by bolo také úspešné, že by dokázalo vyradiť diaľkové ovládače desiatok rodín, ale presne to zistili. Vinníkom bol miestny nadšenec elektroniky, ktorý si zostrojil vlastné gadgety. Bol prekvapený, keď sa dozvedel o chaose, ktorý spôsobil, pretože predmetné zariadenie nikdy nebolo navrhnuté ako rušička. Namiesto toho to bol domáci alarm. Nanešťastie, úplnou náhodou vysielalo 315 megahertzový signál, ktorý rušil rádiové pásmo dverí 315 MHz až 433 MHz. Muž dovolil zariadenie demontovať a súhlasil, že už nikdy nič podobné nevyrobí.

Zdroj Bernard Hermant

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre