Čo sa vlastne skrýva za prehnanými reakciami? Napríklad týchto 8 vecí

433

Ak počujete niekoho povedať: „ To preháňaš!“, alebo „príliš to dramatizuješ“, evidentne reakcia na nejaký podnet bola prehnaná. Prehnané reakcie môžu spôsobené z rôznych dôvodov, nikdy si však nemôžete byť na 100% istí, či to ten človek iba hrá alebo jeho reakcia je skutočná. Keď vynecháme úplne najbežnejšie dôvody, ako je napríklad, že niekto je pod brutálnym tlakom kvôli nejakému deadlinu alebo kolegyňa nespala celú noc, lebo má choré dieťa, existujú dôvody, ktoré sa za prehnanými reakciami môžu skrývať. My sme ich pre vás spísali.

Manipulácia

3 65
Zdroj: canva

Tento dôvod patrí medzi nie úplne skutočné. Je pravda, že niektorí ľudia manipulujú podvedome, lebo to majú v sebe, ale stále je to iba manipulácia. Prehnaná rekcia na akýkoľvek podnet alebo situáciu, môže byť definovaná ako priamy útok manipulatívny útok. Vždy keď takýto manipulátor vystrelí vpred svojou neprimeranou reakciou, každý má v prvom momente tendenciu ustúpiť a začať daného človeka ukľudňovať alebo robiť všetko preto, aby napätie v danej situácii znížil na minimum. To spôsobí, že sa prehnaná reakcia ešte zhorší a dosiahnete úplný opak. A tak náš manipulátor pomaly, ale isto dosiahne presne to, čo chce. Pokiaľ to títo ľudia používajú vedome a naschvál, musíte si toho byť iba vedomí. Pomôcť im pravdepodobne nedokážete. Tu je na mieste vyhľadať odbornú pomoc.

Pocit ohrozenia

4 41
Zdroj: canva

V ľudskej povahe je zakódovaná reakcia bojuj alebo uteč. Slúži nám na to, aby sme vedeli rozoznať bezprostredné nebezpečenstvo a vedeli sme, ako sa máme v danej chvíli zachovať. Niekedy nám tento „senzor“ nefunguje tak, ako je napísané v knihách. Môžete byť totiž v psychickom vypätí z niečoho iného a váš mozog vyhodnotí nejakú situáciu ako veľmi nebezpečnú, aj keď to nie je tak úplne pravda. Vaša emócia a reakcia na danú situáciu je potom logicky prehnaná. Je to však iba odpoveď vášho tela a v danej konkrétnej chvíli to naozaj neviete ovplyvniť.

Boj s neistotou

Pokiaľ je má človek nižšie sebavedomie a trápi sa mnohými neistotami v živote, prehnaná reakcia na situáciu alebo zážitok, sa môže pritrafiť celkom ľahko. Vaša myseľ je totiž nastavená tak, že vaša neistota predstavuje istú formu strachu. Strach zase slúži na to, aby vyslal do mozgu „pocit ohrozenia“ a tým pádom sa nachádzame zase v dobe vyššie. Je to prirodzené, že človek má v živote stránky a veci, ktorými si vôbec nie je istý a je to pre neho nepríjemné. Z toho dôvodu je na nich veľmi citliví a preto aj často reaguje prehnane.

Málo spánku a oddychu

5 51
Zdroj: canva

Okrem toho, že je človek kvôli tomu podráždený, jeho takmer všetky zmysly sú oveľa citlivejšie a aj na väčšinu podnetov reaguje o to háklivejšie. Zdravý spánok a oddych je základom dobrého zdravia a správneho fungovania ľudského tela. Keď sa krátkodobo alebo dlhodobo dobre nevyspíte alebo si neoddýchnete a ste preťažení, vaše reakcie na úplne maličkosti budú často prehnané. Je to ale normálna vec. Keď ste unavení, vaše telo sa nedokáže sústrediť na všetky podnety okolo seba dostatočne dobre a posledné zbytky energie využíva na to, aby nejako fungovalo. Preto neostáva energia na to, aby vyhodnotilo niektoré situácie správne a výsledkom je prehnaná reakcia.

Nedostatok výživy

6 43
Zdroj: canva

Možno vám to príde vtipné, ale keď je človek hladný alebo sa nestravuje poriadne, môže to spôsobovať prehnané reakcie. Keď si len vezmeme, akí sú muži podráždení, kým sú hladní, tak odpoveď je jasná. Naozaj to tak je. Nie je to však spôsobené iba hladom. Pokiaľ telo nemá dostatok všetkého, čo potrebuje, dostáva sa miestami do stresového režimu a preto reaguje na podnety prehnane. Napríklad keď máte nedostatok cukru v tele, reakciou bude únava, podráždenosť a prehnaná reakcia.

Spomienky

7 43
Zdroj: canva

My ľudia máme tendenciu pamätať si negatívne veci viac ako tie pozitívne. Nemusíme si síce pamätať úplne všetko, ale niečo v nás z takých situácií zostane. A tieto spomienky môžu byť spúšťačom prehnanej reakcie. Môže sa jednať iba náhodne sa podobajúcu situáciu, ktorú sme zažili a naše telo má „deja vu“ a automaticky si zapne mód „bojuj“. Pritom tá situácia môže byť naozaj iba okrajovo podobná alebo môže iba začínať, ako niečo, čo sme zažili. Nášmu telu to však úplne stačí. Spustí prehnanú reakciu.

Úzkostná poruchu

8 22
Zdroj: canva

Kým začneme súdiť prehnané reakcie iných ľudí alebo im niečo vyčítať, mali by sme si byť istí, či je to ich vina. Ľudia s úzkostnou poruchou za svoje prehnané reakcie nemôžu. Pre nich je hrozba takmer všetko a preto tak aj na veľa podnetov reagujú. Keď si neviete predstaviť, tak spomeňte na to, kedy si naposledy cítili úzkosť a aké to bolo nepríjemné a zničujúce. Vaša reakcia na danú situáciu by tiež nebola primeraná. Je preto dobré vedieť rozlišovať, kedy sa prehnané reakcie ovplyvniť dajú a kedy nie.

Vytesnené emócie

9 17
Zdroj: canva

Posledné roky počúvame z každej strany pojem emočná inteligencia. Aká je dôležitá, ako ovplyvňuje každý aspekt života a že keď ju máte na vysokej úrovni, budete žiť najviac plnohodnotný život, aký sa dá. Existuje kopa kníh, prednášok a podcastov práve na túto tému a každý sa tvári, ako to má všetko zvládnuté. Opak je však pravdou. Pracovať so svojimi emóciami vie len veľmi vyspelých jedincov. My ostatní sa to pomalinky učíme a väčšinou nám to veľmi nejde. A jednou z obľúbených taktík na „zvládnutie“ emócií, je ich jednoducho vytesniť. Oni sa potom na nejakom krásnom miestečku kumulujú až raz prepuknú takou silou, že sa sami nespoznávame. Takýto výbuch samozrejme vyvoláva aj neprimerané reakcie na podnety, ktoré tento výbuch spustili. Keď teda nechcete reagovať neprimerane, spracovávajte svoje emócie reálne v čase a nenechávajte ich na neskôr.

Zdroj 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.