Populárna stavebnica LEGO si získala dospelých aj deti na celom svete – Prečítajte si o nej všetky zaujímavé informácie

11869

Určite všetci poznáte fenomén, akým je LEGO. Deti ho milujú a rodičia im ho častokrát kupujú či už na narodeniny, alebo na Vianoce. Za  túto stavebnicu môžeme ďakovať Dánsku. Táto hra patrí medzi najobľúbenejšie na svete a zároveň má aj priaznivé účinky pre autistické deti. LEGO  je tu s nami už niekoľko desaťročí a poďme sa teraz pozrieť na zopár zaujímavosti z jeho prostredia. Niektoré vás určite prekvapia. Nie je   stavebnica ako stavebnica.

LEGO

Kto vymyslel LEGO a aká je jeho história?

Meno vymyslel zakladateľ spoločnosti Ole Kirk Christiansen a použil dánske slová “ Leg“ a “ Godt“ – dánsky „hraj dobre“. Čo však netušil bolo, že po latinsky znamená „lego“ “ dať dokopy“ . Pekná zhoda náhod. Ole Kirk Christiansen  v skutočnosti nevytvoril LEGO kúsky. ale vyrábal drevené hráčky. Tento počin má na svedomí Brit menom Hilary Fisher Page (zomrel však skôr, ako začala spoločnosť využívať jeho vynález) , ktorý vytvoril „samozapadajúce“ drevené kocky pre spoločnosť Kiddicraft.  Spoločnosť je tak do dnes označovaná ako „pôvodné LEGO“ a dnešná dánska spoločnosť je v niečo ako kópia tohto produktu, ktorý sa  k ním dostal náhodou spolu s prístrojom na výrobu hračiek . Tieto kocky boli k prístroju len ako ukážka, čo dokáže.  Spoločnosť tak vyrábala drevené kocky, ktoré neskôr nahradili plastové .  Tie však neboli dokonalé až do roku 1958 kedy spoločnosť konečne našla správny materiál pre ich výrobu (polymér) a dizajn si nechala patentovať.

V roku 1958 spoločnosť predstavila verziu DUPLO, ktorá bola určená pre najmenších a cieľovú skupinu si získavala (a naďalej  získava) vďaka svojej jednoduchosti.  V roku 1978 predstavili prvé LEGO postavičky, ktoré s ú dnes kultovým symbolom spoločnosti .

V máji 2011 sa stavebnica dostala prvýkrát do vesmíru, kde sa podieľali na experimente na Medzinárodnej Vesmírnej Stanici. Astronauti stavali stavebnicu aby zistili ako sa bude vo vesmíre správať.

História

LEGO  v súčasnosti

Dnes je spoločnosť medzinárodnou korporáciou, ktorej srdce leží v centre Dánska v meste Billund, kde sa nachádza hlavné sídlo, ktoré zamestnáva približne 120 dizajnérov.  Menšie kancelárie, ktoré sa zaoberajú dizajnom nájdete aj v Nemecku, Japonsku  či Španielsku. Kým spoločnosť uvedie na trh nový produkt ubehne približne 12 mesiacov, ktoré sú rozdelené do vývojových  fáz. Ulohou prvej fázy je identifikovať momentálne trendy a situáciu na trhu , táto fáza zahŕňa napríklad aj rozhovory so samotnými deťmi . Na základe zistení sa prejde k fáze čislo 2 kedy sa produkt navrhne a testuje spolu so vzorkou dobrovoľníkov, ktorí sú poväčšine rodiny s deťmi.  Následne sa stavebnica vyrobí a prejde do konečnej fázy, ktorou je marketing a predaj produktu.

Takzvaný “ Lego Digital Designer“ bol program, ktorý bol navrhnutý samotnou spoločnosťou a dovoľoval užívateľom navrhnúť vlastný dizajn stavebnice, ktorá mohla byť následne vyrobená a dopravená až priamo k zákaznikovi. Vývoj však v roku 2012 pozastavili.

 

 

Zaujímavosti o LEGO

 

Kombinácie sú nekonečné

Existuje až 915 miliónov kombinácií 6 kociek LEGO rovnakej farby

Lego je najväčší výrobca pneumatík.

V roku 2012 sa spoločnosť stala držiteľom Guinessového rekordu ako „najväčší výrobca pneumatík na svete“ .  V roku 2014 vyprodukovali až 650  miliónov kusov pneumatík vo veľkostiach 14,4mm po 10,7cm.

pneumatiky

 

Existuje 13 certifikovaných  profesionálov.

Vedeli ste, že existuje niečo také ako certifikát pre oficiálneho staviteľa LEGO? Na celom svete je ich málo a pracujú ako stavitelia LEGO  kociek na plný alebo polovičný úväzok.

 

Najvyššia veža LEGO je vysoká 35 metrov.

Najvyššia veža poskladaná z tejto stavebnice na svete mala výšku 35 metrov a vyrobená bola z 550 000 kúskov. Túto vežu pomáhali stavať tisícky detí v Miláne.

Veža

Je vyprodukovaných cez 760 miliárd kociek LEGO.

Na každú osobu na svete teda pripadá 102 kociek tejto stavebnice.

Najväčšia  stavebnica má 6000 kúskov stavebnice.

Taj Mahal 50cm široký a  a 40cm vysoký.  Pôvodná cena bola 300 dolárov dnes sa predáva pre zberateľov za tisícky dolárov.

Taj Mahal z lega

 

Kvalita je základ.

Kocky sa vyrábajú v Dánsku, Česku, Maďarsku a v Mexicu . Formy na jeho výrobu sú tak presné , že iba 18 kociek z 1 milióna zlyhá v testoch kvality.

 

Postavičky LEGO sú mini populácia

Podľa oficiálnych vyhlásení je vonku už cez 5 miliárd druhov figuriek LEGO . Prvá bola vyrobená v roku 1978.

postavičky

 

Zlatá kocka

V roku 2012 predal predajca LEGO  vzácnu 14 karátovú zlatú kocku americkému zberateľovi za $14,449.99 . Rovnaká kocka sa dáva verným zamestnancom firmy v Nemecku.

Viac rýchlych zaujímavostí o LEGO

 • Do dnešného dňa existuje už viac ako sto miliárd vyrobených LEGO kúskov.
 • Počas vianočnej sezóny sa každú sekundu predá takmer 28 súprav tejto stavebnice
 • Tento hračkársky fenomén je jedným z mála komerčných hračiek, ktoré nevyrábajú v Číne. Vyrába sa totiž v Dánsku, Maďarsku a tiež v Česku.
 • Existuje viac ako 3 500 rôznych typov a viac ako 60 rôznych farieb lega.
 •  Motto spoločnosti znie: “Len to najlepšie je dosť dobré.”
 • Boba Fett zo Star Wars Cloud City LEGO je jednou z najdrahších minifigúriek na svete a taktiež ju zbieralo najviac ľudí.
 • V roku 2009 James May zo Surrey, vytvoril prvý kompletný LEGO dom z 3,3 miliónov tehál.
 • Väčšina kúskov je vyrobená z ABS plastu, čo znamená, že sa nikdy nerozložia.
 • Približne 86% figúriek  sú mužského pohlavia.
 • V dánskej továrni Billund vyrobia až 20 miliónov kúskov každý rok, čo predstavuje približne 35 000 kúskov za minútu.
 • V septembri 2014 sa stalo Lego Hasbro druhým najväčším výrobcom hračiek na svete, čím sa umiestnilo za spoločnosťou Mattel, ktorá vyrába Barbie, Fisher-Price a Hot Wheels.
 • Keďže zakladateľ spoločnosti nechcel, aby sa deti zaujímali o vojnu, tak zariadil, aby žiadna zo súprav neobsahovala takúto tématiku.
 • LEGO pomáha autistickým deťom rozvíjať niekoľko zručností, ako sú neverbálna a verbálna komunikácia či tímová práca.

 

LEGO ako investícia

O obrovskom úspechu značky svedčí ak sa z vášho produktu stane investičný predmet.  Prestížny ekonomický magazín Bloomberg označil zbieranie stavebníc LEGO za skvelú alternatívu k akciám či dlhopisom. Dopyt na zberateľskom trhu je obrovský, čo ovplyvňuje cenu stavebníc, ktoré sa vypredali a už viac do predaja neprídu. Príkladom môže byť napríklad loď Millennium Falcon, ktorá  v roku 2007 stála 499 dolárov  a o necelých 10 rokov v roku 2016 bola cena tejto stavebnice už 4000 dolárov.  Stavebnice ako Harry Potter alebo Star Wars podľa jednej ruskej štúdie dosahujú návratnosť 11% ročne, čo je viac ako výkon akciového trhu.  Najviac sa tak oplatia licencované stavebnice prevažne malých a veľkých rozmerov.  Samozrejme to neznamená, že teraz pôjdete do obchodu a nakúpite si všetky stavebnice, ktoré uvidíte s tým, že o 10 rokov budete v balíku, rovnako ako nepôjdete do IKEA a nekúpite všetky obrazy lebo umenie sa oplatí.  Výber správnej investičnej stratégie a znalosť produktov je v tomto prípade rovnako dôležitá ako kdekoľvek inde.

Investícia

LEGO Stavebnice

Podobne ako populárne Monopoly aj Lego vydáva každú chvíľu nové edície, sety, budovy, autá, lode, helikoptéry, hrady a dokonca aj veterné elektrárne. V podstate takmer hocičo by ste mohli vy alebo vaše deti potrebovať pri vašich stavbách. Niektoré z týchto edícií sú drahšie, iné lacnejšie a niektoré sa už nevyrábajú, čo núti množstvo zberateľov poriadne priplatiť za takéto kúsky.
Ak vaše dieťa práve pozerá veľa Disney rozprávok, superhrdinských filmov alebo trávi čas hraním populárnych videohier, tak je šanca že vás požiada o Lego s témou práve jednej z týchto vecí. Samozrejme vášmu dieťaťu môžete kúpiť nejaký základný set s témou ako Lego Classic, Lego City alebo Lego Architektúra. No je dosť možné, že by niektorá zo špeciálnejších edícii bola lepšia voľba.
Aby sme predišli nezrovnalostiam, tak ide o témy a nie individuálne balenia. To znamená, že nenájdete jednu veľkú Disney alebo Harry Potter krabicu, ale témy sa predávajú po častiach.  Môžete si teda kúpiť Rokfortský hrad z témy Harry Potter a postavičky z témy Star Wars a vytvoriť niečo úplné nové.
Stavebnica

Superhrdinovia DC (DC Super Heroes)

Táto edícia dovolí vášmu dieťaťu vymyslieť, postaviť a hrať sa vo vesmíre, ktorý tak dobre pozná z filmov, hier a komiksov. S týmto setom môže postaviť rôzne ikonické scény s všetkými hrdinami a zloduchmi.
Nájdete tu napríklad Batmobil (Batmanove auto), budíky v tvare mnohých známych figuriek, hodinky či kľúčenky. Väčšina balení v tejto téme sa odohrávajú okolo Batmana, čiže jeho vozidlá, lietadlá, rezidencie a rôznych známych scén, no nájdete tu aj niekoľko vecí od Aquamana a ostatných DC hrdinov.
Lego Superhrdinovia DC

Disney

Dnes dosť populárne kreslené filmy určite neminuli ani vás. Ak vaše dieťa rada sleduje Disney postavičky ako Elsu, Vaianu, Mauiho, Ariel alebo Rapunzel v televízii, tak ich práve tento set neskutočne poteší. Bude môcť znova zažiť dobrodružstvá vďaka unikátnym postavičkám, hradom, palácom, zámkom a lodiam.

Lego Disney

Harry Potter

Nesmrteľné detské dobrodružstvo nájdete aj vo forme Lega. Či už chcete hrad, veľkú halu, Rockfortský express, Bútľavú vŕbu, čarovné stvorenia, ihrisko Metlobalu alebo hociktorú z hlavných postáv, tak vám to táto edícia dovolí.
LEGO Harry Potter

Superhrdinovia Marvel

Dnes jedné z najpopulárnejších superhrdinských filmov sú práve tie od Marvelu. Či je to Thor, Strážcovia Galaxie, Iron Man, Dr. Strange alebo Spiderman, tak ich nájdete v tejto téme. Nie len postavičky, ale samozrejme aj budovy z filmov, autá, Ironmanove obleky, lietajúce lode… Jednoducho takmer všetko unikátne z filmov.
LEGO Marvel (Avengers)

Minecraft

Známa kockovaná hra, ktorá mnohými miestami pripomína digitálne lego, má aj vlastnú lego tému. Prinesie vám známe lokality z Minecraftu, ktoré vaše deti určite rozpoznajú.

LEGO Minecraft

Ninjago

Jedna z najpredávanejších lego tém. Určite aj na vás v minulosti vyhŕkla z telky reklama práve na Lego Ninjago. Vaše dieťa si užije svet plný bojov dobra zo zlom, s mnohými známymi postavičkami a ich ikonickými dobrodružstvami. Pre extra atmosféru môžu v pozadí zapnúť aj televízny seriál práve o Lego Ninjago.
LEGO Ninjago

Star Wars

V galaxii veľmi, veľmi ďaleko… prichádza Lego Star Wars. Vaše deti určite spoznajú známe postavičky a scenérie. Môžu zažiť boje medzi dobrom a zlom so svetelnými mečmi, laserovými zbraňami a známymi Star Wars vozidlami. Nejde však o klasické malé figúrky ale netypicky veľké figúrky najznámejších postáv, lodí a budov.
Nájdete tu dokonca aj ikonický Millenium Falcon za neuveriteľných 800 dolárov.

Lego Star Wars

Lego Parky

Taktiež niekedy nazývané Legoland. Lego postavilo celkovo 7 zábavných parkov v Nemecku, Anglicku, Nemecku, Kalifornii, Floride, Malajzii, Dubaji a aj v Číne. Neskôr v roku 2005 predali všetky tieto parky a nechali si v nich len 30% podiel. Parky sú určené mladším ročníkom (11 a menej) a nájdete v nich napríklad horské dráhy (primerane náročné pre deti).  Parky obsahujú tiež prehliadku modelov z celého sveta a sochy z kociek LEGO.  Takmer všetko v týchto parkoch je postavené tak, aby to pripomínalo jednu veľkú stavebnicu.
Legoland

Lego hry, filmy a knihy

Táto populárna značka vytvorila už niekoľko videohier, filmov a dokonca aj doskových hier či kníh. K najznámejším videohrám patria Lego Star Wars, Lego Indiana Jones a Lego Batman. Z filmov to je zasa Lego Batman a Lego Ninjago. Prvú ilustrovanú knihu lego vydalo v roku 1999. Veľký úspech zaznamenala značka so svojím celovečerným animovaným filmom LEGO Príbeh.
Zdroje:

 

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
karin recicarova
15. júna 2018 19:01

lego je super