Moringa vs. maca – Aký je medzi nimi rozdiel?

537

Moringa ako aj maca sa v poslednej dobe tešia obľube u mnohých ľudí, a to práve vďaka tomu, že obsahujú veľké množstvo živín. Ak patríte medzi fanúšikov týchto superpotravín a ak ste ich aj užívali, určite ste si všimli niekoľko rozdielov vzhľadom na ich chuť či použitie. Líšia sa aj z hľadiska nutričnej hodnoty, ceny a aj výhod, ktoré prinášajú v oblasti zdravia. V prípade, že ste o moringe a mace len počuli, a stále sa neviete rozhodnúť, ktorá z nich je tá pravá pre vás, prinášame vám ich porovnanie, ktoré vám pomôže vybrať si tú, ktorú potrebujete viac.

Vzhľad a chuť

Moringa:

Prášok moringy sa vyrába z listov stromu Moringa oleifera. Tie sa sušia a následne spracujú. Prášok z moringy je zelenej farby a má mierne horkastú chuť. V osobitnom článku zistite, čo je moringa oveľa viac podrobne.

Maca:

Prášok maca je vyrábaný z koreňovej zeleniny zvanej maca. Koreň maca môže mať zvonka červenú, žltú alebo čiernu farbu pričom vo vnútri je svetlobéžovej farby. Maca má zemitú alebo sladkastú chuť s nádychom karamelu. Dôležité je spomenúť, že chuť prášku maca sa líši podľa toho, z akého koreňa je vyrobený. Najsladšia je červená maca, pričom je aj najjemnejšia.

Nutričné hodnoty

Moringa:

Listy moringy sú bohaté na živiny. Medzi nich patrí vitamín C, B, železo, vápnik a horčík. Vďaka vysokej nutričnej hodnote obsiahnutej v moringe sa táto potravina používa v Afrike a Indii v boji proti podvýžive.

Maca:

Maca tiež obsahuje veľké množstvo živín, ktoré sú pre ľudský organizmus veľmi prospešné. Koreň maca má vysoký obsah vlákniny, bielkovín a sacharidov a naopak nízky obsah tukov. V prípade spracovania koreňa maca, obsahuje prášok maca mnoho minerálov ako vápnik horčík, draslík, železo, zinok a meď ako aj vitamín C, riboflavín, niacín a tiamín.

Účinky na zdravie: Moringa vs. Maca

Moringa:

Moringa má potenciálne antivírusové, antibakteriálne a antidiabetické vlastnosti. Má vplyv na chudnutie, vyznačuje sa protizápalovými účinkami a chráni organizmus pred rakovinou. Tieto prínosy v jednotlivých oblastiach sa pripisujú tomu, že moringa obsahuje vysoké množstvo živín a produktov pochádzajúcich z rozkladu niektorých fytochemikálii, ktoré sa nachádzajú v listoch moringy.

Maca:

Maca má tiež mnoho zdravotných benefitov. Jedným z nich je, že môže pomôcť zvýšiť plodnosť, zvýšiť hladinu energie, pozitívne vplýva na pamäť a učenie, pomáha v boji proti hyperplázii prostaty a poskytuje istú ochranu proti úbytku kostnej hmoty. Vzhľadom k vysokému obsahu živín obsiahnutých v koreni maca, môže byť maca prospešná aj pre zdravie vlasov a podporovať ich rast.

V prípade doplnkov maca nesmieme zabudnúť spomenúť, že existujú rôzne druhy tohto koreňa, ako sme uviedli vyššie, a preto skôr, ako sa rozhodnete zakúpiť si konkrétny doplnok maca zistite a ubezpečte sa, že si kúpite tú, ktorú potrebujete.

Mohlo by vás zaujímať: Aký je rozdiel medzi maca a matcha?

Využitie v kuchyni

Moringa:

Moringa má svoje mnohoraké využitie v kuchyni. Najjednoduchšie je pripraviť si moringový čaj. Prášok z moringy možeme tiež pridávať do smoothies, pyré, omáčok či šalátových dressingov, podobne ako ho použiť namiesto matcha a vyšľahať si zdravé zelené latte.

Maca:

Aj maca sa najčastejšie používa a pridáva vo forme prášku do smoothies, pyré, omáčok, šalátových dressingov alebo do receptov na výrobu energetických tyčiniek. Maca výborne „ladí“ s kakaom, vďaka čomu sa výborne hodí ako prísada do rôznych čokoládových dezertov a pochúťok.

Nákup doplnkov moringy alebo maca

Doplnky moringy, ako aj maca, je možné zakúpiť si v rôznych obchodoch zdravej výživy ako aj online. Ich cena sa však líši. Prášok z moringy je o čosi drahší ako maca. Spomenieme tiež to, že ceny doplnkov maca sa líšia od jej druhu. Za čiernu a červenú macu zaplatíte viac.

 

Užitočné zdroje:

https://www.healwithfood.org/comparison/moringa-vs-maca-powder.php

Viktória Žolnová
Volám sa Viktória, vyštudovala som manažment v Prešove a v súčasnosti pracujem ako koordinátorka dobrovoľníkov pracujúcich s deťmi a mládežou. Veľmi rada čítam knihy a to najmä v angličtine, cestujem a tak spoznávam nových ľudí a rôzne kultúry. V neposlednom rade si rada vychutnám dobrú kávu, pohár vína a vypočujem kvalitnú hudbu.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre