Trošku sa hanbíme, že sme vám po toľkých článkoch o rôznych iných krajinách ešte nepriniesli zaujímavosti o tej našej, ktorá je nášmu srdcu najbližšie.  Prečítajte si zaujímavosti a fakty o Slovensku .

tatry1.Slovensku je krajina automobilov. Na 1000 obyvateľov pripadá 100 aut.  A teda ide o najväčšieho producenta aut vzhľadom na počet obyvateľov.

2.  90% Slovákov má minimálne vzdelanie druhého stupňa.  Je to najvyššie percento v EU ( spolu s Českom, Poľskom a Slovinskom ).

3.  Slovenky sa vydávajú najskôr z celej EU . Priemerný vek sobáša mladej ženy na Slovensku je 24 rokov ( Spolu s Litvou a Poľskom).

4. Slovenská žena ma priemerne 1,33 detí za život. V tomto prípade ide o jednu z najnižších štatistík v EU.

5. George W. Bush o Slovensku povedal : “ Jediné, čo o Slovensku viem je len to, čo som počul od mladého ministra zahraničných vecí, ktorý prišiel na návštevu do Texasu “ . Bohužiaľ bývalý prezident USA si v tomto prípade pomýlil Slovensku a Slovinsko.

6. So Slovinskom si nás zamenil aj Silivo Berlusconi keď v Ríme pred novinármi vyhlásil : ” Som rád, že tu dnes môžem byť s premiérom Slovenska ” . Vedľa neho sa však nachádzal minister Slovinska – Anton Rop.

7. Slovensko vs. Slovinsko je tak veľký problém, že raz mesačne sa stretnú zamestnanci oboch krajín aby spoločne  vymenili zle odoslanú poštu, ktorá bola adresovaná tej druhej krajine.

Slovensko

8.  Slovensko má tiež najvyšší počet zámkov a hradov na obyvateľa

9.  Čičmany sú prvou rezerváciou ľudovej architektúry na svete.

10. Jediné hlavné mesto na svete, ktoré hraničí s dvoma štátmi súčasne je Bratislava.

bratislava-1324653_1920

11. Na Slovensku sa nachádza viac ako 1300 minerálnych prameňov.
12.  V rebríčku zahraničného webu U City Guides sa Slovensko objavilo na 3. mieste v rebríčku, ktorý pojednával o najkrajších ženách sveta.

13. Máme viac ako 6000 jaskýň . Dobšinská Ľadová jaskyňa bola prvá jaskyňa na svete, kde sa zaviedlo elektrické osvetlenie (1882)

14. Slovenský jazyk sa považuje za najzrozumiteľnejší jazyk pre Slovanov.

15. Najstaršia lekáreň bola otvorená v roku 1649 na hrade Červený Kameň.

 

zdroje: timeforslovakia , bloggingfacts.com , slovak-republic.org

Zanechať komentár

avatar
  Subscribe  
Upozorniť