Študent a podnikateľ? Tieto produkty máte zadarmo alebo so zľavou

103

Ste jednou nohou na strednej škole, a zároveň máte podnikateľský plán hodný obdivu? Stačí, ak sa dobre informujete o tom, na čo máte nárok, a môže sa vám dariť ešte viac. Využite to, čo vám svet ponúka. Či už je to štát, banky, spoločnosti a iné inštitúcie. O aké produkty ide? Dozviete sa v článku.

Zdroj: unsplash.com

Ako nezačínať v mínuse

Živnostenské podnikanie je definované ako: „Podnikanie vykonávané za podmienok ustanovených živnostenským zákonom.“ Inými slovami, ide o sústavnú činnosť prevádzkovanú samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku.

 

Každý živnostník má povinnosť platiť sociálne a zdravotné poistenie. Existujú však výnimky, medzi ktoré patria aj študenti. Ak ste študent, platenie zdravotných preddavkov je počas prvého roka na dobrovoľnej báze, pretože ste poistencom štátu, ktorý ich platí za vás.

 

Bez ohľadu na to, či je začínajúci živnostník študent alebo nie, prvý rok preddavky do sociálnej poisťovne neplatí. Prečo? Výška odvodov sa vypočítava na základe príjmov z podnikania za predošlý rok.

 

Zdroj: unsplash.com

Šetrenie sa vypláca

Ako začínajúci živnostník zrejme nebudete milionárom cez noc. Preto sa oplatí využívať výhody, ktoré sú spojené so živnosťou. Patrí medzi ne aj pridelenie daňového identifikačného čísla (DIČ).

Čo s ním? Prinesie vám množstvo zliav a výhod. Spoločnosti často ponúkajú rôzne vernostné a zákaznícke bonusy a programy. Poniektoré vám na základe DIČ vystavia kartu či povolenie na nákup za ešte lepšie ceny. Môžete tak nakupovať potraviny a iný sortiment lacnejšie.

 

Ďalší lifehack, ktorý sa spája so študentským životom mladého podnikateľa, je účet v banke. Študentský účet máte totiž zadarmo.

Ako na daň?

Pri DIČ vám môžu napadnúť aj dane. Veľkou výhodou je to, že daň platíte jednorazovo na základe daňového priznania za príslušný rok. Termín jeho podania je do marca nasledujúceho roka.

 

DIČ sa získava hneď po registrovaní na daňovom úrade. Ak ste to ešte neurobili, rýchlo to napravte. Je to povinnosť, ktorú musíte splniť bezodkladne po otvorení živnosti. Tieto domáce úlohy stanovené štátom sa neoplatí odfláknuť, ak sa nechcete stretnúť s pokutami.

 

Zdroj: unsplash.com

Výhody a nevýhody podnikania

Živnosť je čarovná v tom, že ste sám sebe pánom. S tým sa zároveň spája schopnosť manažovania času. Môžete pracovať kedy chcete, pravdepodobne aj odkiaľ chcete. Netreba však veci odkladať na poslednú chvíľu.

 

Akonáhle ste živnostník, môžete vykonávať a pracovať pre viacero rozličných spoločností. Napríklad roznášať jedlo pre jednu spoločnosť a zároveň fakturovať naprogramované aplikácie pre inú.

Platí staré známe, že čas sú peniaze. Práve čas sa pre vás pri podnikaní stane najhodnotnejším prvkom. Môže sa stať, že práce bude nad hlavu a voľno si užijete jeden deň v týždni. Preto sa oplatí všetko plánovať a zapisovať do diára. Je dôležité spraviť si vlastný rozvrh, ktorý budete dodržiavať a pravidelne aktualizovať.

Existuje jedno negatívum, ktoré je nutné vypichnúť. Pri študentoch, ktorí si privyrábajú živnosťou, sa môže stať, že sa práca stane prvoradou a na školu nezostane viac času alebo síl. V takom prípade treba zvážiť, čo je pre vás prednejšie.

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre