Vyberte si najvhodnejšie vykurovanie pre svoj dom

225

Ak doma nemáte ústredné kúrenie, musíte sa aspoň trochu zaujímať o zaistenie tepla. Každý spôsob kúrenia je iný a má odlišné výhody a nevýhody. Pozrite sa na jednoduchý prehľad najčastejších možností. Možno sa rozhodnete pre zmenu, vďaka ktorej ušetríte alebo si uľahčíte prácu.

Zdroj fotografií: Shutterstock, OPOP

Keď si vyberáte systém vykurovania, veľmi záleží na tom, aký dom máte, a v akej je lokalite. Treba zohľadniť vek domu, jeho konštrukciu, veľkosť, ale aj podnebie, ktoré má vplyv na dĺžku vykurovacej sezóny.

V zásade môžeme rozlišovať novostavby, zrekonštruované staršie domy a domy v pôvodnom stave bez zateplenia. Každá stavba má inú tepelnú stratu a podľa nej sa volí vhodný výkon vykurovania. Rozdiel medzi tepelnou stratou novostavby a starého domu môže byť 20 a viac kilowattov.

Preto sa tak zásadne líšia vhodné zdroje vykurovania do nových a pôvodných stavieb. Je to jasne vidieť na príklade tepelných čerpadiel alebo elektrickom kúrení. Na druhej strane kotol na pevné palivo má veľmi univerzálne využitie. Pozrime sa na to poporiadku.

Plynový kotol

Zdroj fotografií: Shutterstock, OPOP

Vykurovanie zemným plynom je na Slovensku veľmi rozšírené a bývalo aj obľúbené. Máme rozsiahlu sieť plynových prípojok v mestách a obciach a až do dramatického zdražovania v roku 2022 bol zemný plyn dostupnou komoditou.

Moderné typy plynových kotlov (takzvané kondenzačné) dosahujú vysokú účinnosť a majitelia sa nemusia takmer o nič starať. Hlavnou nevýhodou teda zostáva vyššia cena plynu a možné komplikácie s jeho obmedzenou dostupnosťou do budúcna.

Rada: Ak máte plynovú prípojku a kotol, zvážte aj druhý zdroj vykurovania. Vhodná voľba je kotol na drevo alebo na pelety. V novom dome, kde doteraz nie je prípojka alebo si ešte len vyberáte kúrenie, má zmysel dať prednosť inému spôsobu.

Kotol na pevné palivo

Zdroj fotografií: Shutterstock, OPOP

Kúrenie tuhými palivami volí čoraz viac ľudí. Dôvody sú jasné: nižšia cena a zvyšujúci sa komfort, ktoré moderné kotly ponúkajú. Už sú dávno preč časy zaprášených kotolní. Z palív je na výber najčastejšie drevo, hnedé uhlie, drevené brikety a drevené pelety. Vybraný kotol môže spaľovať jedno alebo aj viac palív, čo je výhodné a poskytuje možnosť voľby podľa situácie.

Hlavný rozdiel je medzi kotlami s automatickou prevádzkou na pelety a medzi kotlami, do ktorých je nutné prikladať ručne (najčastejšie na drevo, prípadne uhlie). Moderné kotly mávajú prehľadný displej, fungujú na Wi-Fi a majú jednoduchú obsluhu. Vďaka vysokej účinnosti okolo 90 % spotrebujú menej paliva a sú úspornejšie.

V ponuke výrobcov nájdete kotly vo veľkom výkonovom rozpätí, takže si vyberú majitelia malých aj veľkých rodinných domov. Výhodou je, že môžu fungovať s klasickými radiátormi a aj v spojení s teplovodným podlahovým kúrením.

Tepelné čerpadlo

Zdroj fotografií: Shutterstock, OPOP

Tepelné čerpadlá sú hitom posledných rokov. Unáhlená inštalácia do všetkých typov budov je však problematická. V domoch s minimálnou tepelnou stratou, ktoré sú postavené na miestach, kde v zime často nemrzne, fungujú spoľahlivo a s nízkymi nákladmi.

Opačná situácia však nastáva pri väčších domoch a stavbách, ktoré nemajú také dobré tepelno-izolačné vlastnosti (zateplenú fasádu a vymenené okná). Zložitejšie je tiež prepojenie so súčasnou sústavou radiátorov, ktoré potrebujú vyššiu teplotu vykurovacej vody. Čerpadlá teda lepšie fungujú v kombinácii s teplovodným podlahovým kúrením.

Typ čerpadla vzduch-voda je citlivý na nízku teplotu okolitého vzduchu a môže sa stať, že nedokáže dodať potrebný výkon. V takom prípade má vysoký odber elektriny zo siete, čo majiteľ čoskoro ucíti na účte za elektrinu.

Druhou nevýhodou tepelných čerpadiel sú vyššie vstupné náklady, ktoré prevyšujú ostatné zdroje vykurovania. Dostupnejší je už spomínaný typ vzduch-voda. Čerpadlá, ktoré využívajú stabilnejšiu geotermálnu energiu (zem-voda), majú vstupné náklady vo vyšších tisícoch eur. Zároveň vyžadujú nemalé náklady na zemné práce pri vrte alebo uložení kolektorov.

Rada: Nenechajte sa nalákať predajcami tepelných čerpadiel a ich modelovými príkladmi. Vezmite do úvahy reálne podmienky vášho domu a lokality. Kombinácia s druhým zdrojom kúrenia (kotol na drevo, súčasný kotol na plyn) môže byť výhodnejší. Zvážte, za ako dlho sa vám investícia do tepelného čerpadla vráti.

Elektrické kúrenie

Zdroj fotografií: Shutterstock, OPOP

O kúrení pomocou elektriny má mnoho ľudí skreslenú predstavu. Domnievajú sa, že je neúmerne drahé a nevýhodné. Opäť však veľmi záleží na tom, ako a v akom dome sa používa.

V dome bez zateplenia by bolo kúrenie elektrinou naozaj veľmi neefektívne. Cez netesniace okná a starú fasádu utečie veľké množstvo tepla. Navyše klasické radiátory vyžadujú vysokú teplotu vykurovacej vody.

Naopak, nové domy majú tepelnú stratu často len niekoľko kilowattov. V takom prípade je spotreba elektriny prijateľná, navyše pri využití dvojtarifnej sadzby od dodávateľa (vysoká a nízka tarifa). Tieto domy využívajú najčastejšie podlahové kúrenie s odporovými káblami, ktorému stačí nižšia teplota. Ako doplnkový zdroj je vhodné inštalovať kachle na drevo alebo pelety, ktoré majú výhodnú prevádzku.

 

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre