5 najzaujímavejších stavieb sveta, ktoré musíte navštíviť

464

Na svete existuje mnoho fascinujúcich stavieb, ktoré sú slávne nielen svojou architektúrou, ale aj kultúrnym a historickým významom. Tu je zoznam niektorých z najfascinujúcejších stavieb, ktoré by ste mali tento rok navštíviť.

 

Zdroj: unsplash.com

Ak túžite zažiť dobrodružný rok plný cestovania a objavovať fascinujúce pamiatky po celom svete, tieto miesta sú pre vás ako stvorené. Pred cestovaním však odporúčame dôkladnú prípravu. Naplánujte si dopredu potrebné veci, ako sú letenky, itinerár, cestovné poistenie, víza a podobne. Takto sa vyhnete zbytočnému stresu a budete si môcť naplno užiť svoju dovolenku.

Zakázané mesto, Čína

Zakázané mesto v Pekingu je najznámejšou kultúrnou pamiatkou Číny. Tento rozsiahly palácový komplex slúžil ako sídlo cisárov dynastií Ming a Čching. Zahŕňa 980 budov, ktoré sa rozprestierajú na ploche 72 hektárov. Vyznačuje sa impozantnou architektúrou, bohatými dekoráciami a historickým významom, pretože bolo centrom čínskej politickej moci takmer 500 rokov.

 

Až do roku 1911 bolo Zakázané mesto pred verejnosťou ukryté. Dnes je už ľuďom sprístupnené a je v ňom umiestnené Palácové múzeum, ktoré môžete kedykoľvek navštíviť.

 

Zdroj: unsplash.com

Petra, Jordánsko

Petra je staroveké mesto nachádzajúce sa v juhozápadnej časti Jordánska, ktoré je známe svojou jedinečnou architektúrou vytesanou priamo do ružovo sfarbených skalných stien. Toto miesto bolo hlavným mestom Nabatejského kráľovstva približne od 4. storočia pred naším letopočtom až do 2. storočia nášho letopočtu.

 

Najznámejšou stavbou Petry je Al-Khazneh, známa aj ako Pokladnica. Táto monumentálna fasáda, vytesaná do pieskovca je ikonickým symbolom Petry. Ďalšími významnými stavbami sú kláštor (Ad Deir), kráľovské hrobky a divadlo, ktoré mohlo pojať až 8 500 divákov.

Zdroj: unsplash.com

Tádž Mahal, India

Tádž Mahal je majestátne mauzóleum z bieleho mramoru, ktoré nechal postaviť mogulský cisár Šáh Džahán na pamiatku svojej milovanej manželky Mumtaz Mahal. Biely mramor, z ktorého je postavený bol dovezený z rôznych častí Indie a Ázie. Navyše je zdobený jemnými ozdobami z polodrahokamov, ktoré tvoria zložité vzory a nápisy z Koránu.

 

Stavba bola dokončená v roku 1653, je považovaná za jeden z najlepších príkladov mogulskej architektúry. Mauzóleum sa nachádza v meste Agra, na brehu rieky Jamuna. Celý komplex zahŕňa rozľahlé záhrady, nádvorie a ďalšie stavby vrátane mešity a hosťovského domu.

Zdroj: unsplash.com

Machu Picchu, Peru

Machu Picchu je staroveké incké mesto situované vysoko v horách Peru. Komplex sa skladá z viac ako 200 kamenných stavieb, ktoré sú usporiadané do terasovitých polí a námestí. Kameň, použitý pri výstavbe, bol tak presne opracovaný a usadený, že medzi niektoré bloky nie je možné vsunúť ani čepeľ noža.

 

Presný účel mesta zostáva dodnes záhadou, hoci sa predpokladá, že slúžilo ako kráľovské sídlo, náboženské centrum alebo dôležité miesto pre astronomické pozorovania. Je to jedno z najznámejších archeologických miest na svete, ktoré ponúka ohromujúce výhľady a jedinečný pohľad na inckú civilizáciu.

Zdroj: unsplash.com

Veľký čínsky múr, Čína

Veľký čínsky múr je jedným z najväčších stavebných projektov v histórii ľudstva a symbolom čínskej civilizácie. Tiahne sa cez severnú Čínu a bol pôvodne postavený na ochranu proti nájazdom kočovných kmeňov z Mongolska a ďalších oblastí. Stavba múru začala už v 7. storočí pred naším letopočtom a pokračovala až do 17. storočia, pričom najväčšie úseky boli vybudované počas dynastií Čchin, Han a Ming.

 

Celková dĺžka Veľkého múru, vrátane všetkých jeho vetiev, presahuje 21 000 kilometrov, čo z neho robí najdlhšiu stavbu na svete. Impozantný je nielen svojou dĺžkou, ale aj svojou architektúrou a krajinou, cez ktorú prechádza. Múr sa vinie cez hory, púšte a údolia, pričom ponúka nádherné výhľady na okolitú krajinu.

Zdroj: unsplash.com

 

 

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre