Dračia krv – Účinky tajomných červených kvapiek poznali už v minulosti, ako je na tom dnes?

15873

Dračia krv je prírodná rastlinná živica. Má tmavočervenú farbu, v dôsledku čoho dostala práve takéto pomenovanie. Živica sa extrahuje z rôznych druhov tropických stromov, bežne nazývaných dračie stromy. Pochádzajú zo skupín rastlín zvaných Croton, Pterocarpus, Daemonorops alebo Dracaena.

Táto rastlinná živica sa používa už tisíce rokov na rôzne účely, pričom naši predkovia ju využívali naozaj vo veľkom. Existujú záznamy, že sa využívala už medzi starými Grékmi a Rimanmi a taktiež v Indii, Číne či na Strednom východe. Väčšina jej výhod spočíva v tom, že je prospešná pre zdravie. Používa sa však tiež ako farbivo, farba, kadidlo alebo na duchovné účely. Má silnú, trochu sladkú vôňu, ktorá je podobná vanilke i koreniu.

Dracia krv Advance

 

[/su_box]

 

Dracaena
Takto vyzerajú stromy: Foto od Flickr

Pôvod dračej krvi a použitie v minulosti

Bežné použitie dračej krvi sa postupom času dosť výrazne zmenilo. V súčasnosti sa najbežnejšie používa na zabezpečenie zdravia tráviaceho traktu. Rastlinnej živici sa predtým pripisovali liečivé vlastnosti. Kedysi sa vo veľkom používala na urýchlenie hojenia rán a niektorí liečitelia ju používali aj napríklad na problémy s dýchaním.

Dračia krv sa tiež používala na rôzne tráviace problémy. Pravdou však je, že jej prínosy pre zažívací systém sa zachovali dodnes, spolu s mnohými ďalšími výhodami. Živica je aj naďalej dôležitou súčasťou niektorých duchovných praktík a vyskytuje sa aj v niektorých prírodných farbivách, farbách, lakoch či kadidlách.

Kde kúpiť?

Dracia krv AdvanceVýživový doplnok dračia krv odporúčame nakupovať iba u overených distribútorov a výrobcov, ktorý používajú overené a schválené výrobné procesy. Iba tak si zaistite všetky zdravotné benefity, ktoré dračia krv ponúka.

 

Účinky dračej krvi na bradavice, vredy a iné pleťové nedokonalosti

Dračia krv vo forme mastí alebo krémov sa používa v kozmetickom priemysle. Pre potencionálne protizápalové účinky sa môže javiť ako vhodný adept na preliečenie pleti. Ide napríklad o rôzne jazvičky, bradavice, či vredy.  Podľa rôznych lifestylových magazínov je dračia krv vhodný kozmetický prípravok aj na všeobecné použitie keďže citujeme „zabraňuje starnutiu“.  Ďalšou z výhod dračej krvi je podľa týchto webov aj skúsenosti užívateľov jej efekt na akné.  Ak trpíte aknóznou pleťou môžete oceniť antimykotické a antibakteriálne účinky, ktoré sa javia pri použití dračej krvi na pleť. Prečítajte si viac o tom ako môže dračia krv pôsobiť na pleť.

Výskum účinkov dračej krvi

Dračia krv v týchto dňoch akoby vystúpila z tieňa tradícií ľudového liečenia a stala sa široko používaným doplnkom prospešným pre zdravie. Existuje niekoľko výhod, ktoré potvrdili aj výskumy.

Jednou z výhod je, že je prospešná pre niekoľko rôznych typov vredov. Prípadová štúdia z roku 2015 ukázala, že dračia krv skutočne pomohla bojovať s vredmi. Dôkazy však boli obmedzené a preukázali sa iba u druhu Daemonorops draco. Ďalšia štúdia z roku 2011 zas preukázala, že pomáha pri diabetických vredoch. Údajne dokáže pomôcť aj lokálnym vredom, ale výskum ešte nie je celkom podrobný a dostatočne prepracovaný.

Aktuálny prínos vyplýva najmä z jej antimikrobiálnych vlastností. Dokáže poskytnúť určitú ochranu pred patogénmi, ako sú baktérie, huby a vírusy, alebo ich dokonca vyhubiť. Treba si však uvedomiť, že dračia krv sa nemôže považovať za náhradu za medicínske postupy pri liečbe, ktoré bojujú proti infekciám, ako sú napr. antibiotiká.

Sľubné výskumy jej účinkov

Niektoré výskumy naznačujú, odkazujú a podporujú používanie dračej krvi v minulosti aj v súčasnosti. Potvrdilo sa, že sa používala na liečenie hnačky. Môže to byť spôsobené antimikrobiálnymi vlastnosťami, ktoré dokážu zabíjať patogény, ktoré tieto stavy spôsobujú.

Pred tým, ako by sa mohlo uvažovať o jej nahradení za bežné dostupné lieky, je však stále potrebný výskum. V roku 2017 sa však oficiálne potvrdili jej protizápalové vlastnosti. Existujú dokonca určité náznaky toho, že dračia krv podporuje liečbu cukrovky a tiež je dobrá ako prevencia pred touto nepríjemnou chorobou, tieto tvrdenia však ešte nie sú oficiálne potvrdené.

Dračia krv kvapky
Dračia krv vo forme kvapiek – Foto od youtube

Dračía krv Advance

Keď ide o doplnky výživy je vždy potrebné siahnuť po overenom a cerfikovanom predajcovi. Advance Nutraceutics je certifikovaná spoločnosť, ktoré svoje produkty vyrába v kvalifikovaných a prísne dodržiavaných podmienkach. Výnimkou nie je ani ich doplnok Dračia Krv. Táto  tinktúra je bez pridaných látok a ide o 100% živicu zo stromu  Croton lechleripriamo z Peru. Stačí pár kvapiek rozpustiť vo vode.

Dracia krv Advance

  • Podporuje váš imunitný systém
  • Pôsobí protizápalovo
  • Môže zabrániť množeniu helicobaktera a iných druhov baktérií
  • Môže znížiť bolesti hlavy
  • Môže vám pomôcť pri liečení vredov a problémov s trávením
  • Teraz v akcií

 

 

Dračia krv a rakovina

Výskum týkajúci sa dračej krvi a jej účinkoch v prípade rakoviny je ešte v ranom štádiu. Niektorí však predpokladajú, že má protinádorový potenciál. Táto l rastlinná živica má totiž určité antioxidačné výhody, čo znamená, že môže zachytiť voľné radikály, ktoré môžu viesť k rakovine.

Formy dračej krvi – kapsule, masť aj tinktúra

Ak sa pýtate v akej forme ju užívať, tak máme pre vás niekoľko možností. Predáva sa v kapsulách s práškovým doplnkom, ale aj v extraktoch či tinktúrach. Rozlišujte to podľa toho, na čo ju chcete užívať. A to z dôvodu, že jej formu musíte zvoliť podľa účelu. Všetko je to ale najvhodnejšie konzultovať so svojim lekárom. Dôležité je tiež to, aby ste si kupovali také produkty, ktoré sú od renomovaných a dôveryhodných spoločností.

Na vredy či hemeroidy existuje napr. vo forme masti, krému alebo v inej forme. Nezabudnite si prečítať pokyny a dodržať ich. Môžete tiež použiť tinktúru alebo extrakt zriedený s vodou. Nespoliehajte sa však len na dračiu krv a rozhodne ňou nenahradzujte lekárske postupy či zákroky.

 

Vedľajšie a nežiaduce účinky

Užívanie dračej krvi sa všeobecne považuje za bezpečné. Bolo pritom hlásených len málo vedľajších účinkov. V tehotenstve alebo pri dojčení je ale obzvlášť dôležité, aby ste sa o jej užívaní porozprávali so svojím lekárom. Uistite sa, že vždy dodržiavate predpísané dávkovanie.

Neexistujú žiadne správy o predávkovaní sa alebo nežiaducich účinkoch spôsobených príliš veľkým množstvom, ale stále je najlepšie užívať dračiu krv podľa odporučeného množstva. Avšak, pamätajte na to, že je potrebné vyhnúť sa dračej krvi v prípade, ak užívate lieky na riedenie krvi.

Pred pravidelným užívaním doplnkov výživy sa poraďte so svojím lekárom alebo iným odborníkom. Diskutujte s nimi o tom, či je to pre vás to pravé a ktorí výrobcovia sú najlepší.

Dračia krv
Svojou formou naozaj pripomína krv – Foto od Wikimedia

 

Záver

Po stáročia sa využívala ako vhodný výživový doplnok, avšak dnešné štúdie tohto produktu sa ešte len rozbiehajú. Nejaké už síce existujú, ako ste sa dočítali vyššie, no je potrebné vykonať oveľa viac. Pamätajte však aj na to, že aj keď dračia krv vykazuje určitý potenciál, tak stále to nie sú fakty dostatočne potvrdené vedou. Je to dôležité najmä pre tých, ktorí si na vedecky podložené fakty potrpia. Pred užitím sa nezabudnite pozrieť aj na jej vedľajšie účinky, interakcie a riziká, aj keď tých veľa doposiaľ preukázaných nebolo. Opäť raz však pripomíname, že vždy je najlepšie všetko komunikovať s lekárom.

 

24677302661 d10c6722de b
Foto od Flickr

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.