Oreganový olej a jeho účinky – ako ho najlepšie využiť a aké sú riziká užívania?

3329

Oregano. Voňavá bylinka známa vďaka Talianom. Alebo žeby kvôli ich kuchyni? No nájdeme ju v celej stredomorskej kuchyni. Od talianskej, cez grécku až po španielsku. Ale z tejto rastlinky nevykúzlite len vynikajúce voňavé jedlo, ale aj skvelý oreganový olej, ktorého účinky sa týkajú cholesterolu, antioxidácie, trávenia ale aj tĺmenia zápalov či . Prečítajte si skúsenosti a recenzie užívateľov, ktoré riešia kožné problémy ako plesne.

Najlepší oreganový olej
Hľadáte kvalitu za skvelú cenu, kde nemusíte nič riskovať? Skúste tento oreganový olej známej značky a v ešte známejšom internetovom obchode. S overenými značkami obchodov a doplnkov nič neriskujete. Za nás ide o najlepší produkt na trhu.

 

oregáno
Autor tejto fotografie je ariesa66

Čo je oreganový olej ?

Origanum vulgare, oregano je kvitnúca rastlina z rovnakej čeľade ako mäta. Pôvodom z Európy, dnes rastie už po celom svete. Je populárne už od doby, kedy ho staroveké grécke a rímske civilizácie využívali na liečebné účely. Slovo oregano pochádza z gréckych slov ,,oros´´ – hora, a ,,genos´´, čo znamená radosť alebo potešenie.

Oreganový esenciálny olej je možné miešať s nosným olejom a aplikovať ho lokálne. Nemal by sa však používať perorálne. Na strane druhej – extrakt z oregana je možné vyrobiť niekoľkými extrakčnými metódami s použitím zlúčenín – oxid uhličitý alebo alkohol. Jeho dostupnosť je celkom bežná a nájdeme ho v predajniach aj vo forme tabletiek alebo toboliek.

Oregano obsahuje zlúčeniny – fenoly, terpény a terpenoidy. Tie majú silné antioxidačné vlastnosti. Sú zodpovedné za jeho typickú vôňu.

 • Carvacrol (karvakrol) – najhojnejší fenol v oregane. Bolo dokázané, že zastavuje rast niekoľkých rôznych baktérií.
 • Thymol – prírodné antimykotikum, tiež môže podporovať imunitný systém a chrániť pred toxínmi.
 • Kyselina rozmarínová – silný antioxidant pomáhajúci chrániť pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi.

Predpokladá sa, že všetky tieto zlúčeniny sú základom množstva zdravotných prínosov oregana.

oreganovy olej
Foto: ZaujimavySvet

Účinky oreganového oleja

Oregano a teda aj jeho olej majú veľa zdravotných benefitov. Hneď niekoľko si teraz predstavíme.

Prírodné antibiotikum

Karvakrol, ktorý oregano obsahuje môže pomáhať s bojom proti baktériám. Staphylococcus aureus je jedným z najčastejších príčin infekcie, ktorá má za následok ochorenia, ako je otrava jedlom a rôzne kožné infekcie.

Jedna štúdia skúmala – či esenciálny olej z oregana zlepšil prežitie štrnástich myší nakazaných práve touto baktériou. Zistilo sa, že 43 % myší, ktorým bol olej podávaný prežilo 30 dní, čo je miera prežitia skoro taká rovnaká ako 50 % miera prežitia u myší, ktorým bolo podávané klasické antibiotikum.

Výskum dokonca preukázal, že esenciálny olej z oregana môže byť účinný aj na baktérie, ktoré sú rezistentné voči antibiotikám. Patrí sem Pseudomonas aeruginosa a E. coli, ktoré sú častou príčinou infekcií močových a dýchacích ciest.

Avšak stále je potrebné vykonať viac a viac štúdií na ľuďoch o týchto účinkoch extraktu oreganového oleja obsahujúceho rovnaké zlúčšeniny ako esenciálny oreganový olej, aby sa výsledky potvrdili jeho výhody, ke´d sa používa ako doplnok.

Foto: ZaujimavySvet

Účinky na cholesterol

Štúdie preukazujú, že oreganový olej môže pomáhať znižovať hladinu cholesterolu v krvi. V jednom výskume so 48 ľuďmi s mierne vysokým cholesterolom, ktorým boli dané rady ohľadom životného štýlu a diéty – pomáhajúce znížiť hladinu cholesterolu, 32 účastníkom bolo po každom jedle podávaných 25 ml extraktu z oreganového oleja.

Po 3 mesiacoch intenzívnej diéty bolo pacientom, ktorí dostávali dávku oleja, zistené zníženie LDL cholesterolu a zvýšenie HDL v porovnaní s ľuďmi, ktorí nedostávali doplnok stravy a len sa držali rád stravy a životného štýlu.

 

Carvacrol – hlavná zlúčenina v oreganovom oleji, pomáha znižovať cholesterol u myší, ktoré boli kŕmené vysoko tučnou stravou v priebehu 10 týždňov. Na konci tých 10 týždňov mali myši konzumované karvakrol nižší cholesterol v porovnaní s tými, čo mali len diétu s vysokým obsahom tuku.

 

Predpokladá sa, že tento účinok má na svedomí práve výsledkom pôsobenia fenolov – karvakrol a thymol.

Antioxidačné účinky

Oreganový olej je silný antioxidant. Antioxidanty pomáhajú chrániť telo pred poškodením spôsobeným oxidačným stresom a voľnými radikálmi. Oxidačný stres môže viesť až poškodeniu DNA a bunečnej smrti. Oxidácia tiež môže hrať úlohu v iných problémoch, ako je artritída, arteroskleróza a niektorých druhoch rakoviny.

Thymol a karvakrol sú silné antioxidanty , ktoré môžu pomáhať znižovať oxidáciu.

Jedna staršia štúdia v skúmavke porovnávala obsah v 39 bežne používaných bylinkách a zistila, že najvyššiu koncentráciu má oregano. Obsahuje až 3-30x vyššiu hladinu antioxidantov v porovnaní s ostatnými študovanými bylinkami, medzi ktoré patrili napr. tymián, majoránka a ľubovník bodkovaný.

V gramoch na gram má oregano tiež 42x vyššiu hladinu antioxidantov ako jablká a 4x vyššiu ako čučoriedky. Pravdepodobne to spôsobuje obsah kyseliny rozmarínovej.

Extrakt z oreganového oleja je veľmi koncentrovaný, spotrebuje sa oveľa menšie množstvo oleja z oregana, aby sa získalo rovnaké množstvo antioxidačných benefitov z čerstvej rastliny.

Foto: ZaujimavySvet

Pomoc s kvasinkovými infekciami

Kvasinka je typ huby. Môže byť neškodná, ale premnoženie vie spôsobiť veľkú šarapatu. Viesť k črevným problémom a infekciám (aj aft).

Veľmi známou kvasinkou je Candida. Celosvetovo je najčastejšou príčinou kvasinkových infekcií.

V skúmavkových štúdiách bolo zistené, že esenciálny olej z oregana je účinný proti 5 rôznym typom Candidy. Tým, ktoré spôsobujú infekcie v ústnej dutine a vagíne. Dokonca bol účinnejší ako akýkoľvek iný esenciálny olej.

Štúdia z roku 2015 zistila, že to má na svedomí thymol. On je tým hrdinom v boji proti candidózam.

Candida spôsobuje niekoľko typov infekcií:

 • Ústne afty
 • Kvasinkové infekcie
 • Infekciu nechtov nôh alebo rúk
 • Atletovo chodidlo
Foto: ZaujimavySvet

Avšak sú potrebné ďalšie výskumy potvrdzujúce vplyv oreganového oleja na kvasinkové infekcie.

Zlepšenie trávenia

Oregano môže zlepšiť zdravie čriev a žalúdka niekoľkými spôsobmi. Črevné príznaky ako hnačka, bolesť a nadúvanie sú bežné a môžu byť spôsobené parazitmi.

Staršia štúdia podávala 600 mg oreganového oleja 14 ľuďom, ktorý mali črevné príznaky v dôsledku parazita. Po každodennom dávkovaní v priebehu 6 týždňov došlo u všetkých účastníkov k zlepšeniu výskytu parazitov a 77 % bolo liečených. Účastníci tiež zaznamenali zníženie črevných príznakov a únavy spojenej s príznakmi.

Protizápalové účinky

Zápal v čreve je spájaný s množstvom nepriaznivých zdravotných prejavov. Výskum ukázal, že oreganový olej môže pomáhať znížiť zápalové reakcie infekcie. Výskum na myšiach zistil, že oreganový esenciálny olej spolu s tymiánovým esenciálnym olejom znižuje zápálové hodnoty u tých respondentov, ktorí mali vyvolanú kolitídu umelo.

A znova hrá úlohu karvakrol – znižuje zápal. Jeden výskum priamo aplikoval rôzne koncentrácie karvakrolu na opuchnuté labky myší alebo ich uši. Znížil opuch labiek o 35-61 % a uší o 33-43 %.

Foto: ZaujimavySvet

Účinky oreganového oleja na bolesť

Olej bol skúmaný aj pre svoje vlastnosti utíšiť bolesť. Jedna štúdia na myšiach testovala štandardné lieky proti bolesti a esenciálne oleje, vrátane argánového, kvôli ich schopnosti znižovať bolesť.

Prišlo sa na zistenie, že esenciálny olej znižuje bolesť u myší a má podobné účinky ako bežne používané lieky proti bolesti – fenoprofén a morfium.

Podobný výskum prišiel s podobnými výsledkami u potkanov. Ich reakcia bola závislá na dávke – čím viac extraktu z oregana potkany dostali, tým menej bolesti pocítili.

Oreganový olej nie je jediný olej, ktorý vykazuje potenciál bojovať proti bolesti. Prečítajte si viac o účinkoch CBD oleja.

Pomoc s bojom proti rakovine

Niekoľko štúdií ukázalo, že karvakrol (znovu), môže mať vlastnosti bojovať proti rakovine. Výskumy na rakovinových bunkách v skúmavke preukázali schopnosť karvakrolu sľubne bojovať proti bunkám rakoviny pľúc, pečene a prsníka.

Inhibuje bunkový rast a spôsobuje smrť rakovinových buniek. Jedná sa o síce sľubný výskum so sľubnými výsledkami, ale na ľuďoch neboli robené zatiaľ žiadne štúdie aby potvrdili tvrdenia.

Znížovanie hmotnosti

Pomáhanie so znížením hmotnosti. Karvakrol obsiahnutý v oreganovom oleji pomáha odbúravať tuky pri chudnutí.

Štúdia na myšiach kŕmených buď normálnou stravou alebo diétou s vysokým obsahom tukov s obsahom karvakrolu. Tie, ktoré dostávali karvakrol spolu s tučnou stravou pribrali výrazne menej hmotnosti a tuku ako tie, ktoré dostali len diétu s vysokým obsahom tuku.

Avšak sú samozrejme potrebné ďalšie výskumy potvrdzujúce tieto predpoklady a výsledky.

 

Repelentný účinok oreganového oleja

Karvakrol a thymol v oreganovom oleji môžu byť účinnými repelentnými prostriedkami proti hmyzu. V roku 2017 vedci zistili, že tieto zlúčeniny odpudzujú niektoré typy kliešťov a komárov. Výskum zahrňoval štúdie v skúmavke a tie s ľudskými respondentami. Ďalšie bádanie môže potvrdiť tieto tvrdenia a teda potencionálny prínos. Potieranie sa zriedeným oreganovým olejom môže prirodzene pomáhať odpudzovať hmyz

 

Hojenie rán

Aplikácia zriedeného oreganového oleja na pokožku môže pomáhať chrániť menšie ranky a škrabance na koži v priebehu jej hojenia. Zlúčeniny typické práve pre oreganový olej potencionálne chránia tieto typy rán pred bakteriálnou infekciou.

Skúsenosti a recenzie

votive candle
Autor tejto fotografie je Chelsea shapouri

V diskusiách a recenziách sa užívatelia delia o svoje osobné skúsenosti s užívaním oreganového oleja, ktoré sú prevažne pozitívne a pokrývajú rôzne zdravotné problémy:

 • Mykóza a kožné problémy: Niektorí užívatelia uviedli, že oreganový olej im pomohol pri liečbe mykózy a iných kožných problémoch. Používali ho buď lokálne (priamo na postihnutú oblasť) alebo vnútorne.
 • Bolesti hrdla a kašeľ: Viacero príspevkov hovorilo o účinnosti oreganového oleja pri bolestiach hrdla a pri kašli. Užívatelia ho buď pridávali do teplého nápoja alebo užívali niekoľko kvapiek priamo.
 • Podpora imunity a problémy s pečeňou: Niekedy sa oreganový olej spomínal ako prostriedok na podporu imunitného systému alebo pri detoxikácii pečene, kde užívatelia pocítili zlepšenie svojho zdravotného stavu po pravidelnom užívaní.

Užívatelia zdôrazňovali dôležitosť získania kvalitného, čistého oreganového oleja a dôležitosť správneho dávkovania. Diskutovalo sa aj o možných vedľajších účinkoch, ako sú žalúdočné nepríjemnosti pri vnútornom užívaní, pričom sa odporúčalo začať s nižšími dávkami a postupne ich zvyšovať podľa potreby a tolerancie organizmu.

Výmena skúseností bola doplnená radami, ako najlepšie využiť olej pre rôzne zdravotné stavy, a diskusiou o jeho potenciálnych prospechoch a obmedzeniach. Užívatelia vyzdvihli jeho prírodný pôvod a viacstranné využitie v domácej liečbe.

Dávkovanie oreganového oleja

esencialne oleje
Autor tejto fotografie je Nathan Dumlao

Extrakt z oregana je široko dostupný doplnok stravy vo forme kapsúl alebo tabliet. Dá sa kúpiť vo väčšine obchodov so zdravou výživou alebo online. Vzhľadom k tomu, že sa sila doplnkov oregana môže líšiť, je dôležité prečítať si prečítať pokyny na užívanie.

Oreganový esenciálny olej je možné kombinovať s olejom nosičom a aplikovať lokálne podľa potreby. Žiaden esenciálny olej by sa nemal konzumovať!

Neexistuje žiadna presná odporúčaná dávka užívania

Ak užívate lieky na predpis a plánujete obohatiť si vašu diétu aj o tento doplnok výživy je dobré do konzultovať s vaším lekárom. Extrakt sa tiež neodporúča ženám kojacim alebo tehotným.

 

 

Oreganový olej – vedľajšie a nežiadúce účinky

Oreganový olej je obecne bezpečný, ale môže mať isté vedľajšie účinky. Nepoužívajte ho ak ste alergický na mätu, šalviu, bazalku či levanduľu.

 • Nepoužívajte olej ak ste tehotná alebo dojčíte.
 • Ak ho chcete použiť u dieťaťa poraďte sa s jeho lekárom.
 • Nepoužívajte olej ak máte poruchu zrážanlivosti krvi alebo ak užívate lieky regulujúce zrážanlivosť.

Aj pokiaľ nemáte alergiu olej môže spôsobiť aj vám tieto vedľajšie účinky:

 • Nevoľnosť
 • Hnačka
 • Zvracanie
 • Žalúdočné problémy
 • Únava
 • Zvýšenú krvácavosť
 • Bolesť svalov
 • Závrat
 • Bolesť hlavy
 • Problémy s prehĺtaním
 • Nadmerné slintanie

Slovo na záver

Tak ako každý doplnok stravy môže a nemusí pomôcť a je to veľmi individuálne. Vždy zvoľte kvalitný produkt a nespoliehajte, že vám pomôže so všetkými vašimi problémami. Síce vie olej pomáhať so znižovaním hmotnosti – aspoň sa to ukazuje, ale! Nenahrádza pestrú vyváženú stravu s dostatkom pohybu. nečakajte , že zázračne odvedie všetku prácu. Rovnako ako má veľa dobrých benefitov nemusí sadnúť každému. Preto si všímajte vedľajšie účinky a pri spozorovaní ho prestaňte užívať.

Všetky výskumy je potrebné potvrdiť množstvom  ďalších výskumov.

Mohlo by vás zaujímať, aké účinky má mätový, olivový alebo konopný olej?

Na našich stránkach sa venujeme článkom aj o iných olejoch ako sú napríklad mätový, olivový či konopný olej. Prečítajte si o nich viac

 • Konopný olej – Nemýľte si konopný olej a CBD olej. Prečítajte si aké má konopný olej účinky a v čom sa líší.
 • Mätový olej – populárny olej, ktorý sa nazýva aj pepermintový. Prečítajte si aké účinky má mätový olej ale aj ako si ho môžete doma vyrobiť.
 • Olivový olej – Výroba a falšovanie olivového oleja je veľký biznis. Nedajte sa napáliť, iba tak si môžete vychutnať skutočné účinky olivového oleja.  Prečítajte si ako rozpoznať naozaj kvalitný olivový olej.

ZDROJE

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre