7 prekvapivých faktov, ktoré vám zmenia pohľad na lietanie

3544

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo sú okná v lietadle okrúhle? Alebo prečo majú konce krídel nakrivené? A prečo sa vlastne nastupuje z ľavej strany lietadla? Všetko, čo súvisí s týmito obrovskými strojmi, je dobre premyslené a naplánované. Aj to je dôvod, prečo je letecká doprava považovaná za tú najbezpečnejšiu. Dnes vám prezradíme odpovede na najčastejšie otázky spojené s lietadlami a zodpovieme tak možno aj to, čo zaujíma vás.

1. Prečo sú okná oválne?

Person Holding Smartphone Riding Airplane
Foto od
Jason Toevs naPexels

Prvé komerčné lietadlo na svete vytvorila v 50. rokoch spoločnosť de Havilland Comet. Hoci ho považovali za zázrak, o rok neskôr sa rozpadlo priamo na oblohe. Aby toho nebolo málo, o pár mesiacov postihol rovnaký osud ďalšie dve lietadlá. Keď sa inžinieri pustili do pátrania, čo mohlo byť na chybe, zistili, že to zapríčinili štvorcové okná. V ich rohoch sa totiž vytvára väčší tlak, ktorý sa počas letu zvyšuje. Preto sa začali vytvárať oválne okná a lety sú dnes omnoho bezpečnejšie.

2. Prečo sú konce krídel zakrivené?

Airplane over White Clouds
Foto od
Alex Azabache naPexels

Počas letu je tlak na vrchnej strane krídla nižší ako pod ním. A keďže vzduch okolo krídel prirodzene prúdi, mení sa aj jeho tlak. V minulosti boli konce krídel rovné, čo spôsobovalo, že prúdenie vzduchu vyvolávalo silné turbulencie. Vedci preto prišli na to, že ak sa krídla lietadiel ohnú, zníži sa sila turbulencií, predĺžia životnosť krídel a znížia náklady na palivo.

3. Prečo existujú rôzne tvary nosa?

Aircraft Nose with Design
Foto od
Jeffry Surianto naPexels

Platí tu pravidlo, že čím je nos ostrejší, tým letí lietadlo rýchlejšie. Ak je však nos dlhý, bráni pilotom vo výhľade na dráhu, preto majú osobné lietadlá nosy zaoblené.

4. Prečo sú všetky biele?

Low angle of various airplanes parked on airfield against blue sky on sunny day
Foto od
Ekky Wicaksono naPexels

Sfarbenie lietadiel má hneď niekoľko dôvodov. Ak je lietadlo natreté nabielo, akumuluje menej tepla. Po druhé, biela farba je lacnejšia. Ďalším dôvodom je, že vtáky lepšie vidia bielu farbu, takže sa zamedzí zrážkam s nimi. Posledným, mimoriadne dôležitým dôvodom je, že biela farba pomáha odhaliť aj malé praskliny a preliačiny, čím sa rýchlejšie odhalí aj to najmenšie poškodenie povrchu lietadla.

5. Prečo sa vchádza a vychádza zľava?

man entering plane during daytime
Foto od
Erwan Hesry naUnsplash

Hoci nie všetky lietadlá majú vstup na ľavej strane, väčšina z nich sa vyznačuje touto črtou. Aj v tomto prípade však existuje niekoľko teórií. Prvá hovorí, že pravá strana je určená pre batožinu, preto nie je pre pasažierov bezpečná. Podľa druhej ide o akúsi tradíciu, pretože lodné rampy boli vždy na ľavej strane. Tretia tvrdí, že kapitán vždy sedával na ľavej strane, preto dokázal zaparkovať tak, aby sa cestujúcim vychádzalo lepšie z ľavej strany.

6. Ako je možné, že lietadlá vyzerajú tak priestranne?

People Inside Airplane
Foto od
Kelly naPexels

Dizajnéri na to používajú hneď niekoľko trikov. Steny majú daný tvar, aby lepšie odrážali svetlo. Osvetlenie medzi stropom a úložným priestorom robí strop opticky vyšší. Aj vďaka týmto trikom sa ľuďom trpiacim klaustrofóbiou cestuje lepšie.

7. Prečo nemá väčšina pilotov bradu?

Two Pilots Flying an Airplane
Foto od
Kelly naPexels

Niektoré letecké spoločnosti to jednoducho nedovoľujú. Ide o to, že by im v prípade núdze nesadla kyslíková maska a nemohli by zachrániť svojich pasažierov.

Svet letectva nás aj dnes dokáže udivovať neuveriteľnými faktami a objavmi. Je úžasné, že sa vždy môžeme dozvedieť niečo, o čom sme nemali najmenšieho tušenia. Nielen lietadlá oplývajú mnohými zaujímavými informáciami. Každý kúsok sveta nimi disponuje, preto sa nikdy neprestávajte učiť – svet sa totiž nikdy neprestane vyvíjať.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.