Každodenný život v starovekom Egypte. Takto to vyzeralo!

921

Egypt nebol len obdobím faraónov, pyramíd, hrobiek, slávností a intríg. Každý jeden deň bol zaujímavý a výnimočný. Treba tiež podotknúť, že Egypťania boli aj nadmieru vzdelaní, veľa dnešných prototypov vynálezov má svoje korene práve v Egypte. Ďalšou zaujímavosťou je, že ženy a muži si boli rovní. Čo môže znieť až neuveriteľne pri pomyslení, ako dávno to už je, čo bol staroveký Egypt v rozmachu. 

To ale neznamená, že život ľudí, ktorí tu žili bol jednoduchý a ľahký. Tiež sa potýkali s viacerými problémami. Len si predstavte život takého roľníka na poli, ktorý musel pracovať aj v extrémnych horúčavách. Takisto priemerná dĺžka života ľudí bola v porovnaní so súčasnou omnoho nižšia. Nehovoriac o rôznych ochoreniach a problémov s hygienou. 

Zdroj: wikimedia common

Chcete sa dozvedieť niečo nové z každodenného života ľudí žijúcich v starovekom Egypte? Potom ste na správnom mieste!

Milovali pivo 

Zdroj YesMore Content

Nielen že im chutilo a preto bolo nesmierne obľúbené, ale bolo aj každodennou súčasťou ich obživy. Dôkazy o tom, že Egypťania vyrábali pivo, ktoré následne konzumovali siahajú až do obdobia pred 18 tisíc rokmi. Pivo s radosťou konzumovali deti aj dospelí (pravdepodobne to bolo aj preto, že pivo bolo bezpečnejšie a nezávadnejšie ako voda). Častokrát boli pracovníkom mzdy vyplácané cez obilie, ktoré ľudia použili na výrobu chleba a piva – dvoch základných surovín potrebných k prežitiu. Treba povedať, že niekedy popíjali pivo aj namiesto jedla, toto pivo bolo totiž husté a sladké a nemalo vysoké percento alkoholu.

Mali k dispozícii zubárov aj gynekológov 

Zdroj Marcelo Leal

Medicína v čase starovekého Egypta bola prekvapivo pokročilá. Našli sa ľudia, prvotní odborníci, v rámci viacerých špecializovaných oblastí vrátane zubného lekárstva, gynekológie, chirurgie a pitvy. Navyše zdravotná starostlivosť bola dostupná pre každého – dokonca aj pre otrokov.

Existujú aj dokumenty s popísanými detailnými postupmi ako liečiť niektoré ochorenia.

Boli posadnutí hygienou a vynašli deodorant

Zdroj silviarita

Naozaj je to tak! Starovekí Egypťania boli známi tým, že dbali o hygienu a záležalo im na tom, aby boli čistí. Mohlo to byť aj preto, že sa báli chorôb, o ktorých vedeli, že sa šíria pri nedostatočnej hygiene. Preto sa často kúpali a vyrábali si aj vlastné mydlá zo živočíšnych a rastlinných olejov zmiešaných s alkalickými soľami. Muži aj ženy si holili v podstate celé telo a poznali aj pinzety. 

Chceli byť zdraví, dobre vyzerať, aj pekne voňať. Začali si preto vyrábať parfémy, kde používali prísady ako ľaliu, myrhu či kardamón. Tiež sa predpokladá, že vytvorili prvý deodorant s kombináciou citrusov a škorice. 

Deti do veku šiestich rokov chodili nahé

Zdroj: wikimedia common

Aj napriek tomu, že malé deti chodili bez oblečenia, nosili rôzne šperky ako sú náhrdelníky a čelenky. Po dovŕšení šiestich rokov ich rodičia začali obliekať do šiat podľa spoločenského postavenia.

Boli väčšinoví vegetariáni 

Zdroj: unsplash

Aj keď mali v blízkosti rieku Níl, ryby konzumovali len veľmi zriedka. Podľa dostupných zdrojov v ich strave prevládali zložky rastlinnej potravy – ako napríklad pšenica, jačmeň, ovocie a zelenina, ďatle, takže by sa dali považovať za vegetariánov. 

To neznamená, že raz za čas nemali mäso. Chudobní jedávali mäso počas sviatkov, zatiaľ čo bohatí si ho mohli dopriať aj častejšie.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre