Vytrháva postavy z klasických obrazov a umiestňuje ich do moderného prostredia

889

Pouličné umenie sa od svojich počiatkov považovalo za silnú formu sebavyjadrenia, ktorá priťahovala pozornosť každého, kto prešiel okolo. Čo keby však dokázalo spojiť klasické umenie so súčasnou spoločnosťou?

outings project julien de casabianca 1
Zdroj: Julien De Casabianca
outings project julien de casabianca 2 915x686 1
Zdroj: Julien De Casabianca
outings project julien de casabianca 3 915x761 1
Zdroj: Julien De Casabianca

Už v roku 1982 sa výtvarník a filmár Julien De Casabianca venoval graffiti, no znovu sa v ňom rozhorela iskra až v roku 2015. Tá ho priviedla na celkom novú umeleckú cestu – klasické umenie. Napadlo mu vziať postavy zo známych klasických malieb a premiestniť ich do ulíc. Jeho metóda sa sústreďuje na lepenie, nie maľovanie. Rešpektuje pôvodné diela, preto využíva moderné techniky, ako je fotografovanie, tlač a lepenie.

outings project julien de casabianca 4 915x686 1
Zdroj: Julien De Casabianca
outings project julien de casabianca 5
Zdroj: Julien De Casabianca
outings project julien de casabianca 6 915x686 1
Zdroj: Julien De Casabianca

Nikdy nemal konkrétnu predstavu, ktorá by ho inšpirovala k založeniu tohto projektu. Práve naopak, jedného dňa zbadal na ulici plagát. Bol to plagát klasickej maľby z múzea nalepený len tak na ulici. Nebol nijako upravený, preto nemal žiadnu silu a nikoho neoslovil. Po chvíli si však uvedomil, prečo je taký nefunkčný – išlo totiž o estetický boj klasického s moderným. Bolo dôležité vyňať postavu zo starodávneho okolia obrazu a vložiť ju do moderného priestoru. A presne to urobil, len v ľudskej veľkosti.

outings project julien de casabianca 7 915x686 1
Zdroj: Julien De Casabianca
outings project julien de casabianca 8
Zdroj: Julien De Casabianca

outings project julien de casabianca 9 915x915 1

outings project julien de casabianca 10 915x726 1
Zdroj: Julien De Casabianca

De Casabianca sa zámerne sústredí na chudobnejšie oblasti, aby dal do kontrastu klasické postavy, ktoré sa často nachádzajú v múzeách v bohatších štvrtiach. Týmto spôsobom sa snaží ľuďom ukázať, že mať vzťah k umeniu nestojí žiadne peniaze. Okrem iného sa snaží dať do harmónie obraz s moderným okolím, teda starobylé so súčasným. Čo myslíte, podarilo sa mu to?

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.