10 spôsobov, ako reč tela odhaľuje skutočnú osobnosť ľudí

9657

Či si to uvedomujeme alebo nie, väčšina našej komunikácie prebieha na neverbálnej úrovni. Preto je dôležité zamyslieť sa, ako sa prezentujeme prostredníctvom reči tela. Takže nabudúce, keď budete chcieť urobiť dobrý dojem, myslíte aj na svoje neverbálne prejavy.

1. Pevný stisk ruky

38826275042 374484951f o
Zdroj: Flickr

Podanie ruky predstavuje v našej spoločnosti prvý prostriedok komunikácie s novým človekom. Pevný stisk ruky naznačuje silu a sebavedomie, a preto ak chcete urobiť dobrý prvý dojem, snažte sa ruku podať čo najpevnejšie, ale pozor! Nepreháňajte to príliš, pretože to môže naznačovať agresivitu, a to nechcete. Naopak, bezvládne podanie ruky pôsobí pokorne a jemne. A keďže človek má tendenciu oceniť asertivitu a sebadôveru pred plachosťou a poslušnosťou, dajte si na tom záležať.

2. Očný kontakt

5681592760 9127850e06 o
Zdroj: Flickr

Nadväzovanie priameho očného kontaktu je veľmi dôležité, pretože to vzbudzuje dôveru a úprimnosť. Očami dokážeme prejaviť záujem, príťažlivosť, ale aj strach, nevraživosť a mnoho ďalších emócií. Keď odvraciate pohľad alebo príliš často žmurkáte, môžu vás považovať za nečestného alebo slabého. Pravdaže nemusí to byť nevyhnutne pravda, možno ste len hanblivý, ale ak chcete zapôsobiť, mali by ste na očnom kontakte zapracovať. Pozor by ste si mali dávať na príliš veľa očného kontaktu, lebo to môže predstavovať nepriateľstvo. Aj tu platí staré známe – stredná zlatá cesta.

3. Držanie tela

2353513753 c360dcc085 o
Zdroj: Flickr

Státie, sedenie a chôdza s vyrovnaným chrbtom súvisia s vyrovnanosťou. Ak nechcete pôsobiť strnulo, mali by ste stáť vyrovnane s hlavou hore, ale ramená by ste mali mať uvoľnené. Keď sa hrbíte, naznačujete tým, že máte nízke sebavedomie a veľa neistoty.

4. Výrazy tváre 

pexels pavel danilyuk 8637946
Zdroj: pexels

Častý úsmev v tých správnych situáciach má pozitívny vplyv na ostatných. Vyjadruje teplo a láskavosť. Avšak, prehnaný úsmev a v nesprávnom čase, napríklad počas chválenia sa môže mať opačný efekt. Na druhej strane, mračenie naznačuje hnev alebo mrzutosť a úškľabok je spojený s aroganciou a domýšľavosťou. Preto majte stále na pamäti kontext.

5. Gestá 

pexels kevin malik 9017001
Zdroj: pexels

Gestá, ktoré robíme rukami a nohami majú veľkú váhu a môžu poskytnúť veľa informácii o našej osobnosti. Rozprávanie, sprevádzané gestami rúk, sa interpretuje ako spoločenské a priateľské. Neustály pohyb, vrtenie rukami a klopkanie nohami, môže u druhých osôb vyvolávať úzkosť. Taktiež to môže pôsobiť neslušne alebo nepríjemne pre ostatných zúčastnených. V negatívnom svetle sa pozeráme aj na takzvané uzavreté gestá, napríklad keď máme ruky vo vreckách alebo prekrížené ruky na prsiach.

6. Napodobňovanie ostatných

16708773303 a185612134 o
Zdroj: flickr

Keď zrkadlíme pohyb inej osoby, podvedome jej tým hovoríme, že ju považujeme za zaujímavú, že sme naladení na jej správanie, a že sme s ňou spojení. Tiež to naznačuje vysoko empatickú povahu. Pri zrkadlení máme tendenciu napodobňovať gestá, rečové vzorce a postoje druhej osoby. Toto všetko má pozitívny efekt na ostatných.

7. Tón hlasu

microphone g5862b2e2b 1920
Zdroj: pixabay

Dá sa povedať, že väčšinou je to o tom, ako to hovoríme a už menej o tom, čo vlastne hovoríme. Tón hlasu je kľúčovou súčasťou neverbálnej komunikácie. Keď hovoríme láskavým a nežným tónom, ľudia nás budú vnímať ako jemnú a citlivú dušu. Ak hovoríme dominantným a hlasným tónom, budeme vyjadrovať odvážnu a sebavedomú energiu. Načasovanie, tempo a hlasitosť sú dôležitými nástrojmi tých najlepších rečníkov, ktorí si dokážu získať masy.

8. Dotyk

11390495316 9c869394a2 o
Zdroj: flickr

Vo všeobecnosti, ľudia, ktorí sa dotýkajú ostatných (nazahŕňa to extrémne prípady), sú považovaní za spoločenské a srdečné osoby. Dôležitá je aj intenzita dotyku. Ľahký, jemný dotyk môže vyjadrovať ostýchavú osobnosť, naopak pevný, silný dotyk môže naznačovať intenzívnejší charakter. Nulové dotyky sa môžu zdať ako chladné a nedostupné. Samozrejme, pri dotykoch musíme brať do úvahy aj miestnu kultúru v ktorej sa nachádzame.

9. Proxemika

20552780975 54102a7d1b o
Zdroj: flickr

Proxemika predstavuje vzdialenosť medzi ľuďmi, keď fyzicky komunikujú. Rovnako ako gestá a mimika, aj fyzická vzdialenosť medzi jednotlivcami môže veľa povedať. Vo všeobecnosti existujú štyri základné úrovne: intímny priestor, osobný priestor, spoločenský priestor a verejný priestor. Vzdialenosť, ktorú preferujeme počas našich interakcií s ostatnými, o nás môže čo-to prezradiť. Napríklad, ak sa práve s niekým zoznámite, tak byť príliš blízko v týchto počiatočných fázach, môže pôsobiť agresívne, zatiaľ čo prílišná vzdialenosť, môže predstavovať rezervovanosť alebo nezáujem. Kľúčom je dosiahnuť zdravú rovnováhu.

10. Mikrovýrazy

268671529 6d4ffcabba o
Zdroj: flickr

Mikrovýrazy sú rýchle, mimovoľné výrazy tváre, ktoré odhaľujú skutočné emócie ľudí. Sú prchavé a trvajú len zlomok sekundy. Bežným mikrovýrazom je gúľanie očí, ktoré prezrádza, že nemusíte s osobou, s ktorou komunikujete, zdieľať rovnaký názor. Medzi ďalšie mikrovýrazy patrí stiahnutie pier, rozšírenie nozdier, zdvihnutie obočia, pokles čela a mnohé ďalšie. Neprehliadajte tieto jemné informácie, pretože môžu veľa odhaliť

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.