5 zaujímavostí o teórií veľkého tresku, o ktorých ste určite nepočuli

838

Určite ste už počuli, že náš obrovský vesmír vznikol veľkým treskom. No čo všetko o ňom viete? V tomto článku sa ponoríme do tajov tohto ohromujúceho fenoménu a odhalíme 5 zaujímavostí, o ktorých ste možno ani len netušili.

1. Kto vymyslel termín „Teória Veľkého tresku“

Teória Veľkého tresku, ktorá je základom súčasnej astronómie, bola pomenovaná podľa astronóma Freda Hoyla. Spočiatku to však myslel ako žart. Keď sa vtedy dozvedel o tejto novej teórií rozpínajúceho sa vesmíru, nedôveroval jej. Pohŕdavo ju teda nazval ako Teória veľkého tresku. Nakoniec sa však toto označenie uchytilo.

26ed30f3 29c6 41ed a0d1 cc93e18ebb21
The Big Bang left a permanent scare in the cosmic background, 5 billion light-years from Earthod
NASA Goddard Photo and Video is licensed under CC BY 2.0

2. Nachádza sa náš vesmír v čiernej diere?

Čierna diera je oblasť vesmíru so silnou gravitačnou silou, kde gravitácia je taká silná, že ani svetlo nemôže uniknúť. Veľký tresk sa stal v jednom bode a vesmír sa odvtedy rozpína. Mnohé teórie napriek tomu hovoria, že náš vesmír je súčasťou čiernej diery. Niektoré z nich aj podporujú konkrétne matematické dôkazy.

82aa3995 fad5 42e0 9be9 cb15cd222ac0
M87 Supermassive Black Holeod
Lights In The Dark is licensed under CC BY-NC-SA 2.0

3. Kedy sa odohral veľký tresk?

Podľa najaktuálnejších vedeckých odhadov sa Veľký tresk odohral pred približne 13,8 miliardami rokov. Toto číslo je založené na pozorovaniach kozmického mikrovlnného pozadia a ďalších dôkazoch, ktoré nám umožňujú odhadnúť vek vesmíru.

timelapse photography of warped lines
Foto od Casey Horner na Unsplash

4. Čo bolo pred Veľkým treskom?

Existuje viacero teórií o tom, čo sa stalo pred Veľkým treskom, ale vzhľadom na hranice súčasnej fyziky to nemôžeme s istotou vedieť. Podľa jednej z teórií sa pred Veľkým treskom nachádzal stav nazývaný „singulárny bod“, kde všetka hmota a energia boli koncentrované v jedinom bode s nekonečnou hustotou. Avšak, konkrétny priebeh udalostí pred Veľkým treskom je stále predmetom intenzívneho výskumu.

5. Pozostatky Veľkého tresku v televízore

Jednou z fascinujúcich dôsledkov Veľkého tresku je výskyt kozmického mikrovlnného pozadia (Cosmic Microwave Background – CMB). CMB je slabé žiarenie, ktoré je viditeľné vo všetkých smeroch vo vesmíre a je pozostatkom z času, keď vesmír bol ešte veľmi horúci a hustý, asi 380 000 rokov po Veľkom tresku. Keď televízory ukazujú šum, 1 percento je spôsobené CMB.

black crt tv on brown wooden table
Foto od TopSphere Media na Unsplash

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.